ST 2/2012 Karta miejska uratowana?

Dodane w:: Inne,Numer 55 (luty 2012),Sprawy mieszkańców |

Warszawska Karta Miejska

Karta miejska uratowana?

Dobra wiadomość dla dojeżdżających pociągami do Warszawy: negocjacje między powiatem wołomińskim a Zarządem Transportu Miejskiego zakończyły się sukcesem. Wspólny bilet w gminach Ząbki, Zielonka, Kobyłka i Wołomin prawdopodobnie będzie działał bez przeszkód i to co najmniej przez najbliższych kilka lat.

O problemach z tzw. warszawską kartą miejską informowaliśmy w styczniowym numerze „Stacji Tłuszcz”. Wspólny bilet Zarządu Transportu Miejskiego i Kolei Mazowieckich uprawnia mieszkańców aglomeracji warszawskiej do przejazdu stołeczną komunikacją miejską i pociągami KM na podstawie jednego biletu, tzw. warszawskiej karty miejskiej (WKM). Dzięki temu mieszkańcy miejscowości, które przystąpiły do programu, nie muszą kupować osobnego biletu kolejowego i na komunikację miejską. Powoduje to zmniejszenie kosztów dojazdu. Wsiadając do pociągu w Warszawie Wileńskiej można na wspólnym bilecie dojechać do Zagościńca.

Groźba anulowania karty miejskiej zawisła nad powiatem wołomińskim na początku grudnia 2011 roku, kiedy z programu wycofały się Ząbki. Jak podaje portal gazeta.pl, chodziło o różnice w zapisach budżetu Warszawy i Ząbek dotyczących dopłat gmin za kartę miejską. ZTM zareagował natychmiast – zerwał umowy ze znajdującymi się na trasie gminami Zielonka, Kobyłka i Wołomin.

Powiat wołomiński pod koniec grudnia rozpoczął negocjacje z ZTM w sprawie utrzymania wspólnego biletu. Rozmowy zakończyły się 10 lutego. Według portalu netkonkret.pl, starosta powiatu wołomińskiego Piotr Uściński zadeklarował, że od tej pory to powiat będzie rozliczał się z ZTM z dopłat za wspólny bilet, a nie, jak dotychczas, gminy same odpowiadały za opłaty.

– To wręcz modelowe rozwiązanie – mówi dyrektor ZTM Leszek Ruta – Mamy teraz jednego partnera, co bardzo ułatwia wszelkie rozmowy na ten temat.

– Obecny etap negocjacji uznaję za udany – dodaje starosta powiatu wołomińskiego Piotr Uściński. – Jeśli doprowadzimy je do końca, do podpisania porozumienia, będzie można mówić o pełnym sukcesie. Wtedy będzie jasne, że mieszkańcy naszego powiatu będą mogli korzystać z dobrodziejstw Wspólnego Biletu przez kilka kolejnych lat – zapewnia starosta.

Wstępna umowa z ZTM ma być podpisana w połowie lutego. Aby jednak do tego doszło, poszczególne gminy biorące udział w programie, muszą zaakceptować warunki umowy.

 • Iwona Przybysz

Reklama

Komentarze (1 )

 1. VA:F [1.9.12_1141]
  OCEŃ TEN KOMENTARZ:
  Ranking: 2.7/6 (oceniono 3 razy)

  Wszystko dobrze, szkoda tylko, że Burmistrz Tłuszcza jakoś nie wykazuje inicjatywy włączenia się w dobrodziejstwo karty miejskiej…

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -2 (ocen: 4 )

  Janusz
  25/02/2012 17:02

Dodaj komentarz