Zawodnicy z Tłuszcza Wicemistrzami Polski!

Dodane w:: Numer 12 (lipiec 2008) |

Martyna Przyborowska, Piotr Sasin i Mateusz Królikowski - srebrni medaliści Olimpiady Wędkarskiej Jeśli znasz wymiar ochronny gołacicy, wiesz, która z ryb ma tzw. zęby gardłowe, i potrafisz powiedzieć, do ilu lat maksymalnie może żyć sum, to dopiero połowa sukcesu. Aby wrócić z pucharem z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Wędkarskiej musisz wykazać się także dużą sprawnością fizyczną, np. zarzucając wędkę z 14 metrów do specjalnej tarczy. W tych oraz innych zadaniach okazali się (niemal) bezkonkurencyjni młodzi zawodnicy odnoszącego coraz większe sukcesy Koła Wędkarskiego „Ciernik” z Tłuszcza!

Wiele wskazuje na to, że już niedługo popularne powiedzonko „Tłuszcz koleją stoi” zastąpimy nowym: „Tłuszcz wędkarstwem stoi”. W świetle ostatnich sportowych sukcesów wydaje się to być całkiem prawdopodobne – spośród 13 drużyn startujących w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Wędkarskiej reprezentacja Koła Wędkarskiego „Ciernik” z Tłuszcza zajęła II miejsce! Lepsza była jedynie drużyna z Katowic.
Na rozegranej w dniach 20 – 22 czerwca 2008 r. w Warszawie na Kępie Potockiej olimpiadzie, koło wędkarskie z Tłuszcza było najmniejszym ze wszystkich startujących. Obok Tłuszcza wystartowały reprezentacje różnych okręgów, m.in. z Poznania, Łodzi, Białegostoku, Ostrołęki, Makowa Mazowieckiego, Katowic, Warszawy i Bielsko Białej.
Ku zaskoczeniu wielu większych kół, niecały tydzień wcześniej – 15 czerwca 2008 r. – tłuszczańska reprezentacja wygrała Okręgową Olimpiadę w Makowie Mazowieckim, co stanowiło przepustkę do rozgrywek ogólnopolskich.

Olimpiada Młodzieży Wędkarskiej ma specyficzny charakter. Jest to pewien rodzaj wieloboju wędkarskiego, w którego skład wchodzą następujące dyscypliny:
1)    zawody spławikowe (czyli klasyczne łowienie nad wodą)
2)    zawody rzutowe – trójbój spinningowy (zarzut ciężarkiem umocowanym na końcu żyłki na odległość, zarzut ciężarkiem do celu – specjalnej tarczy (skish), zarzut ciężarkiem do celu – specjalnej tarczy (tzw. tarczy arenberga)
3)    test sprawnościowy – rzut piłeczkami tenisowymi do specjalnej tarczy (ma imitować rzut kulą zanęty)
4)    test z wiedzy ekologiczno – wędkarskiej.
fot_stacjatluszcz_003.jpg fot_stacjatluszcz_004.jpg
Drużynę stanowi trzech zawodników, po jednym z każdej kategorii wiekowej. Ta zasada ma na celu promowanie zaangażowania młodzieży w sportowe łowienie ryb od najmłodszych lat. Wystawienie trzech dobrych zawodników w różnym wieku sprawia właśnie największą trudność kołom wędkarskim. Tłuszczański zespół nie ma z tym problemu – władze Koła „Ciernik” postawiły właśnie na młodzież i od kilku lat skutecznie popularyzują wędkarstwo organizując zawody dla najmłodszych.

Przygotowania do olimpiady trwały ponad trzy miesiące, jednak jak przyznaje Wacław Tlaga, prezes Koła 140 „Ciernik” w Tłuszczu, o wygranej decydują umiejętności indywidualne.
- Treningi odbywały się dwa razy w tygodniu. Brało w nich udział od 12 do 15 osób, spośród których została wyłoniona reprezentacja do startu w zawodach. Zdobycie II miejsca to dla nas wielka satysfakcja! Jadąc na olimpiadę ogólnopolską liczyłem, że powtórzymy przynajmniej zeszłoroczne szóste miejsce… Mieliśmy bardzo wyrównaną drużynę, zawodnicy wzajemnie się uzupełniali. Dla mnie II miejsce naszej młodzieży to była bardzo przyjemna niespodzianka. – uśmiecha się prezes Tlaga. – Bardzo dziękuję dyrektorom szkół z gminy Tłuszcz, za zachęcanie młodych ludzi do brania udziału w międzyszkolnych zawodach wędkarskich. Nie ukrywam – jest to nasza baza do rekrutacji zdolnych zawodników.

Srebrni medaliści z Tłuszcza III Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Wędkarskiej to:
- Piotr Sasin, kategoria do 12 lat
- Martyna Przyborowska, kategoria 13 – 14 lat
- Mateusz Królikowski, kategoria 15 – 16 lat

Gratulujemy młodym zawodnikom i ich trenerom oraz życzymy dalszych sukcesów!

  • AP, MP

Reklama

Dodaj komentarz