TŁUSZCZ MA GŁOS – relacja z debaty (ze zdjęciami)

Dodane w:: Numer 10 (maj 2008) |

Maj 2008: Debata z burmistrzem Tłuszcza

Brak miejskiego parku, zapomniany skate-park, uciążliwe przytulisko dla psów w Wólce Kozłowskiej, wirtualne ścieżki rowerowe, asfaltowanie ulicy Łąkowej w Jasienicy oraz sprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa – te kwestie zdominowały majową debatę mieszkańców z burmistrzem Janem Krzysztofem Białkiem.

Ku zadowoleniu organizatorów, 7 maja 2008 r. o godz. 18:30 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Tłuszczu na pierwszej tego typu debacie, zgromadziło się około 70 osób. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „Masz głos, masz wybór”, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości rangi, jaką w codziennym życiu odgrywają decyzje podejmowane na najniższym szczeblu władzy. Organizatorem akcji w Tłuszczu jest Stowarzyszenie „Kastor – Inicjatywa dla Rozwoju”, natomiast „Stacja Tłuszcz”, jako sympatyk akcji, objęła wszystkie działania swoim patronatem. Moderatorem spotkania był Maciej Puławski, redaktor naczelny Stacji Tłuszcz i jednocześnie członek wspomnianego stowarzyszenia. Wraz z burmistrzem na debatę przybył jego zastępca, przedsta-wiciele wydziałów Urzędu oraz dyrektor ZGKiM, a także wielu radnych gminnych oraz wszyscy „nasi” radni powiatowi. Na spotkaniu pojawił się również Komendant Policji Andrzej Oleksiak, dzien-nikarze „Kuriera Wyszkowskiego”, „Mojej Gazety Regionalnej” i „Wieści Podwarszawskich” oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Radzymińskie Forum – organizacji będącej uczestnikiem akcji „Masz głos, masz wybór” od 2006 roku i której to członkowie zarazili ideą propagowania samorządności założycieli Stowarzyszenia „Kastor”.

Maj 2008: Debata z burmistrzem Tłuszcza

Spotkanie otworzyło wystąpienie burmistrza, w którym poproszony został o przedstawienie kierunków przyjętej dla gminy Tłuszcz polityki rozwoju. Burmistrz podkreślił, że cały czas trwa przygotowywanie dokumentacji niezbędnej do aplikowania o środki zewnętrzne na lata 2007 – 2013, na które to uruchomienie czekają chyba wszystkie samorządy w Polsce. Za najważniejsze zadania burmistrz Białek uznał uregulowanie gospodarki wodno – ściekowej, budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Tłuszczu, budowę hali przy Gimnazjum w Tłuszczu oraz ukończenie budowy Gimnazjum w Jasienicy.

Maj 2008: Debata z burmistrzem Tłuszcza Maj 2008: Debata z burmistrzem Tłuszcza

Ponieważ głównym celem debaty było stworzenie platformy dialogu między mieszkańcami, a władzą, wszyscy obecni na sali mieli możliwość zadawania burmistrzowi dowolnych pytań. Pytanie można było zadać osobiście lub poprzez moderatora – rejestrując je wcześniej w punkcie przyjmowania pytań.

Oto niektóre z problemów poruszanych podczas debaty:

 • Dużo emocji wzbudziła sprawa nielegalnego przytuliska dla psów w Wólce Kozłowskiej. Mieszkańcy podkreślali, że wielokrotnie już ten problem zgłaszali urzędnikom, co nie dało żadnych rezultatów. W obecnej chwili w przytulisku jest ponad 100 psów. Osoby zabierające głos wyrażały swoje obawy o stan wód gruntowych i wnioskowały o ich przebadanie. Burmistrz zadeklarował pokrycie kosztów badań z budżetu gminy. Zapewnił, że sprawa przytuliska jest mu znana, jednak gmina nie może ingerować w to, co robi właściciel nieruchomości, dopóki nie łamie on prawa.
 • Jedno z pytań dotyczyło utworzenia w Tłuszczu parku miejskiego. Burmistrz zauważył, że na zadrzewienie parku trzeba czekać bardzo długo i rozwiązania tej kwestii upatrywał w wykorzystaniu już istniejących miejsc.
 • Poruszano również kwestię budowy nowej sali widowiskowej przy Centrum Kultury w Tłuszczu. Burmistrz Białek przyznał, że taka sala z pewnością by się gminie przydała, jednak jej koszt szacowany jest na 10 mln zł. Mimo wszystko burmistrz zapewnił, że jeśli pojawi się program unijny dofinansowujący takie działanie, to Urząd Miejski będzie przygotowany do złożenia wniosku o dofinansowanie inwestycji.
 • Mieszkańcy byli ciekawi, co się dzieje ze skate – parkiem przy ul. Kościelnej. Burmistrz odpowiedział, że jest to miejsce dla młodzieży, którego – jak pokazał czas – młodzi ludzie nie potrafią sami uszanować. Zauważył, że skradziono siatkę ogrodzeniową, ławki i furtkę. Jednocześnie burmistrz zapewnił mieszkańców, że nawierzchnia oraz urządzenia są nieuszkodzone, oraz że w najbliższym czasie pojawi się tam monitoring.
 • Jedna z mieszkanek wystąpiła z postulatem przeprowadzenia oprysków na komary w naszej gminie. Zwróciła uwagę, że tereny w mieście Tłuszcz i okolicach są podmokłe i sprzyjają rozwojowi owadów. Zaznaczyła również, że część gmin takie opryski stosuje. Burmistrz nie krył swojego zaskoczenia i sceptycznie podszedł do takiego rozwiązania.
 • Zapytany o budowę ścieżek rowerowych w naszej gminie burmistrz odpowiedział, że jakiś czas temu gmina Tłuszcz przystąpiła do stowarzyszenia mającego zająć się kompleksowym zorganizowaniem ścieżek rowerowych na terenie Mazowsza, jednak jak pokazuje czas – działalność tego stowarzyszenia jest nikła. Burmistrz poinformował, że jeśli nadal w tym kierunku nic się nie będzie działo, to gmina sama zajmie się tym projektem.
 • Dużo emocji wywołały sprawy mieszkańców Jasienicy. Poruszono m.in. kwestię niedokończonej od lat ulicy Łąkowej oraz wieży telefonii komórkowej, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie osób mieszkających w jej pobliżu.

Na kilka pytań ze strony mieszkańców odpowiedział także Komendant Policji. Obecni na sali zgłaszali problem braku reakcji policji na dzikie wyścigi motocyklowe, sygnalizowano również potrzebę zwiększenia patroli oraz likwidacji met dystrybuujących nielegalny alkohol. Komendant Andrzej Oleksiak zachęcił mieszkańców, aby w sytuacji zagrożenia korzystali z numeru 112, gdyż jest to najprostszy sposób poinformowania policji o przypadkach łamania prawa. Komendant podkreślił, że korzystając z niego nie trzeba się przedstawiać, zaś już samo podanie numeru rejestracyjnego uczestnika „dzikiego” wyścigu pozwala na podjęcie odpowiednich czynności przez funkcjonariuszy policji.

Niestety – pomimo tego, że debata trwała ponad dwie godziny, nie wystarczyło czasu na omówienie wszystkich zgłoszonych problemów. Pozostałe pytania w dniu 14 maja zostały przekazane burmistrzowi w formie pisemnej i wraz odpowiedziami będą systematycznie publikowane w najbliższych numerach „Stacji Tłuszcz”.

 • tekst & fot. Aleksandra Puławska

Reklama

Komentarze (1 )

 1. Cieszę się, że taka debata w ogóle miała miejsce. Ale słuchając wypowiedzi p. burmistrza jestem co najmniej zdziwiona. Stwierdzenie, że drzewa długo rosną, więc nie ma co ich sadzić jest już anegdotą w mojej rodzinie i wśród znajomych. Doprawdy taka “dalekowzroczność” powala. Może czasami pomyśleć w jakiejś dalszej perspektywie? Wiem, że trudno wybiegać myślą poza termin końca kadencji, ale czasami taki wysiłek może się opłacić. Świat nie kończy się na nas. Są jeszcze nasze dzieci, wnuki, itd. [swoją drogą, całe szczęście, że są, bo przecież też długo rosną :)]… Niedowierzający w istnienie motocyklowych wyścigów komendant Oleksiak też wypadł barwnie… Najlepiej podać numer rej. motocykla, zrobić mu zdjęcie, a może jeszcze przyprowadzić do komendanta? Niedowierzanie jest bardzo wygodne i nie wymaga ruszania się zza biurka. A wystarczyłoby czasem przejść się spacerkiem po ulicach (wszak taka piękna pogoda), by zobaczyć te niestworzone historie, o których ludzie opowiadają. Ale widocznie musi ktoś zginąć, a najlepiej jakieś dziecko, żeby komendant uwierzył.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  skowronek
  09/06/2008 14:42

Dodaj komentarz