Pan Stanisław Stolarczyk radzi: NAJLEPSZY LEK TO BIEG

Dodane w:: Numer 35-36 (czerwiec - lipiec 2010) |

Stanisław StolarczykCo trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce cierpi na chorobliwą nadwagę, która jest przyczyną niewydolności układu krążenia, serca i kręgosłupa. Jesteśmy w czołówce krajów, jeśli chodzi o ilość leków kupowanych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zapominamy, że najzdrowszy, najtańszy lek, to bieg!

Coraz więcej ludzi uprawia jogging czyli biega dla zdrowia – również w Polsce. W imprezach masowych bierze udział nawet po kilka tysięcy biegaczy. Bieganie to sport prosty, łatwy i przyjemny a przy tym tani i dostępny dla każdego. Zakładasz buty, wychodzisz na dwór i już możesz biec.

Regularnie biegając:
- stracisz zbędne kilogramy,
- wzmocnisz swoje serce i poprawisz sprawność całego układu krążenia (przed zawałem uciekaj na własnych nogach),
- obniżysz poziom cukru we krwi,
- wzmocnisz mięśnie utrzymujące kręgosłup – wszelkie bóle kręgosłupa ustąpią jak ręką odjął,
- poprawisz ogólną sprawność, odporność i wydajność organizmu,
- jogging korzystnie wpływa na seks,
- bieganie bezpośrednio raka nie leczy, ale wpływa na zwiększenie energii i chęci do życia – w efekcie biegaczom częściej udaje się uciec i przed tą chorobą,
- biegając wyluzujesz się psychicznie – dokucza ci żona czy mąż lub teściowa? Zakładaj buty i do lasu! Na łonie natury porozmawiasz z Panem Bogiem, zapomnisz o przykrościach i naładujesz akumulatory do walki z przeciwnościami losu.

To wszystko bez leków i prawie za darmo!

Biegać może każdy, jednak przed rozpoczęciem treningów warto iść do lekarza, zbadać krew, mocz i zrobić badanie EKG. Tylko ktoś z zaawansowaną chorobą serca, kręgosłupa oraz żylakami nie może intensywnie biegać, chociaż właściwie dobrany ruch pomaga i na te dolegliwości.

EKWIPUNEK BIEGACZA:

  1. BUTY. Kup buty typowe do biegania, są dostępne w sklepach sportowych (również tych zlokalizowanych w centrach handlowych) już od 50 zł. Dobierz buty wygodne, ½ numeru większe od rozmiaru stopy. To najważniejszy zakup, więc poproś o pomoc przy zakupie sprzedawcę lub znajomego biegacza.
  2. SPODENKI, KOSZULKA. W zależności od pogody może to być dres lub rajstopy. Zakładamy też cienkie, bawełniane skarpety, w żadnym wypadku nie frotowe!
  3. ZEGAREK. Najlepiej taki z sekundnikiem. Lekki, na wygodnym pasku. Jeśli cię stać, to są dostępne zegarki z różnymi gadżetami jak np. pulsomierz, taktomierz, krokomierz.

TECHNIKA BIEGANIA:

Staraj się wydłużać krok. Pamiętaj, że każdy ma swój indywidualny styl chodzenie i biegania, więc trzymaj się tego, co twoje. Najlepiej oddychaj przez nos, ale można też ustami. Oddychaj regularnie w tempie 3 kroki wdech, 3 kroki wydech. Bieganie to sport indywidualny, ale przyjemniej biega się w grupie. Umawiaj się na treningi z przyjaciółmi.

PORADY DLA POCZĄTKUJĄCYCH BIEGACZY:

  1. Zaczynaj i kończ bieg pod domem. Kończąc jesteś spocony i nie powinieneś ostygnąć na dworze.
  2. Nie ubieraj się za grubo. Lepiej niech ci będzie chłodno, niż za gorąco.
  3. Biegaj tylko po miękkim podłożu unikając bruku czy asfaltu. Najlepiej po drogach i ścieżkach w lesie – tam jest najwięcej tlenu.
  4. Biegaj regularnie, najlepiej 3 razy w tygodniu. Zaczynaj od krótszych dystansów np. 1 km. Najprostsza zasada to 3x30x130, tzn. biegamy 3 razy w tygodniu po 30 minut utrzymując tętno minimum 130 uderzeń na minutę. Organizm sam pokaże ci właściwe dla ciebie tempo biegania. Tętno powinno się mieścić w przedziale 130 – 180 uderzeń na minutę. Zatrzymujesz się, mierzysz tętno przez 15 sekund przykładając palec do tętnicy szyjnej i wynik mnożysz przez 4. Niższe od 130 tętno oznacza, że biegniesz za wolno, wyższego od 180 nie przekraczaj z uwagi na możliwe przeciążenie serca. Im bardziej będziesz wytrenowany tym trudniej będzie ci osiągnąć górną granicę.
  5. Biegaj dystans 6 km lub jego wielokrotność, jednak nie więcej niż 12 km. Tylko przygotowując się do maratonu możesz 2 – 3 razy na tydzień przed startem przebiec dystans 18 km.
  6. Posiłek zjedz najpóźniej 1 godz. a najlepiej 1,5 godz. przed treningiem. Bieganie z pełnym brzuchem nie jest ani zdrowe, ani przyjemne. Jeśli chodzi o dietę, to jedz to co zwykle. Gdy chcesz schudnąć to ogranicz słodycze. Jedz żywność zawierającą dużo potasu i magnezu: pomidory, banany, kiszoną kapustę, kiszone ogórki, owoce.
  7. Jeśli palisz – rzuć palenie. Sprawność płuc palacza jest znacznie niższa.
  8. Od samego początku załóż dzienniczek treningów i startów. Do tej kroniki będziesz wielokrotnie wracał.
  9. Startuj w zawodach organizowanych masowo w całej Polsce. Są dostępne dla każdego! (www.maratonypolskie.pl). Dzięki udziałowi w biegach poznasz nowych przyjaciół i zdobędziesz cenne pamiątki (medale, koszulki, zdjęcia). Biegacze to jedna wielka rodzina – wspaniali, przyjaźni i pomocni w potrzebie ludzie.
  10. Nie wstydź się tego, że biegasz. Bądź z tego dumny. Nawet ci, co śmieją się z ciebie, w skrytości ducha zazdroszczą ci twojej sprawności. Biega coraz więcej ludzi rozumiejących potrzebę ruchu i utrzymania sylwetki.

Moim marzeniem jest, aby mieszkańcy Tłuszcza byli zdrowsi i sprawniejsi. Zacznij biegać, trenuj sam lub ze mną. Zapraszam! Dzięki inicjatywie prezesa TKS Bóbr Tłuszcz Marka Pietrzaka powstała w klubie sekcja biegowa dla amatorów z myślą o zachęceniu do biegania szczególnie starszych mieszkańców Tłuszcza. Jeśli jesteś chętny, pomożemy ci zacząć. Skontaktuj się ze mną lub z klubem. Najlepiej zapisz się do klubu. Roczna składka to tylko 60 zł. Jako członek klubu możesz iść na każdy mecz piłkarzy, wylosować na meczu nagrodę – niespodziankę i poczuć się członkiem klubowej rodziny.

ZACZNIJMY BIEGAĆ RAZEM:

W każdy czwartek o godz. 19 czekam na Ciebie!

Stanisław Stolarczyk,
telefon kontaktowy 501 557 314
Tłuszcz, ul. Łączna 10

Przyjdź lub przyjedź rowerem albo samochodem. Zapraszam!

Reklama

Dodaj komentarz