ST 2 (94)/2015 Śmieci. Zmiany dla dużych rodzin

Dodane w:: Na tapecie,Numer 2 (94) luty 2015,Polecamy,Samorząd |
fot. Andres V (http://www.flickr.com/photos/anders-vindegg/)

fot. Andres V (http://www.flickr.com/photos/anders-vindegg/)

Nowa ustawa, która weszła w życie z początkiem lutego zlikwidowała dopłaty do śmieci. Obecnie, zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, można przyznawać mieszkańcom zwolnienia. Muszą one być oparte jednak na kryterium dochodowym, podobnie jak w przypadku zasiłków wypłacanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

W naszej gminie obowiązywała dopłata do opłaty za gospodarowanie odpadami w kwocie 6 zł do trzeciego i każdego kolejnego dziecka. Władze nie chcą jednak zostawić dużych rodzin bez wsparcia. Sprawa dotyczy około 140, które dotychczas korzystały z dopłat do śmieci.

– Zależy nam, żeby utrzymać ulgę prorodzinną. Zamierzamy włączyć to wsparcie do programu karty TAK Rodzina, która będzie funkcjonowała w naszej gminie już wkrótce. Posiadacze karty dostaną zwrot opłaty, z której dotychczas byli zwolnieni – zapewnia sekretarz Tomasz Jusiński z Urzędu Miejskiego w Tłuszczu.

Nie wiadomo jednak jak na takie rozwiązanie zareaguje nadzór prawny Wojewody Mazowieckiego. Tamtejsi prawnicy nie są do końca przekonani, że włączenie ulgi do karty TAK Rodzina jest zgodne z nową ustawą. Nasi urzędnicy stoją na stanowisku, że uchwała podjęta w obecnym kształcie jest zgodna z prawem.

Obecnie trwa okres przejściowy, kiedy to rodziny wielodzietne będą pozbawione zwolnienia. Z dniem 1 lutego weszła w życie nowa ustawa, która zniosła dopłaty, zaś porozumienie z Powiatem Wołomińskim w sprawie karty TAK Rodzina ma zostać podpisane w marcu.

MP

 

Reklama

Dodaj komentarz