Koniec z “delegacjami”

Dodane w:: Numer 5 (grudzień 2007) |

Samochód służbowy UM w Tłuszczu Kilkanaście dni temu zainteresowanie mieszkańców wzbudził parkujący pod Urzędem Miejskim w Tłuszczu nowy samochód Renault Megane. Dziś już wiadomo, że to pojazd przeznaczony do użytku służbowego przez pracowników UM.

O zasadność takiego zakupu zapytaliśmy burmistrza Jana Krzysztofa Białka. W odpowiedzi wyjaśnił nam: „Większość gmin, albo mogę nawet powiedzieć – chyba każda gmina w powiecie wołomińskim, posiada samochód służbowy i nikogo nie powinno w XXI wieku dziwić, że koniecznym jest posiadane samochodów, które nie są samochodami ani burmistrza ani zastępcy – tylko samochodami do użytku służbowego.” Burmistrz podkreślił, że duża potrzeba posiadania takiego samochodu związana jest również m.in. z koniecznością prowadzenia kontroli umów na wywóz nieczystości.

Dotychczas Urząd Miejski w Tłuszczu nie posiadał samochodu służbowego. Urzędnicy korzystali z własnych samochodów rozliczając poniesione wydatki na podstawie poleceń wyjazdu służbowego – czyli tzw. delegacji. W ten sposób, na podstawie zadeklarowanych kilometrów, zwracany był koszt wyjazdu.

„Zdarzało się, że dwóch – trzech pracowników jeździło w tym samym kierunku swoimi samochodami, co z ekonomicznego punktu widzenia jest niezasadne” – wyjaśnił nam burmistrz Białek. Teraz każdy wyjazd służbowy należy zadeklarować i wcześniej wpisać do księgi wyjazdów. Takie zasady pozwolą na to, aby w trakcie jednej jazdy załatwić kilka spraw. W najbliższych planach jest rozszerzenie obowiązków osoby pełniącej funkcję gońca o kierowanie samochodem służbowym. W ten sposób, ta sama osoba będzie kierować samochodem i odpowiadać za jego stan. Przyjęte rozwiązanie pozwoli również na odciążenie pracowników merytorycznych, gdyż do zawiezienia dokumentów nie trzeba będzie ich  bezpośrednio angażować – dokumenty dostarczy goniec.

Na pytanie, czy burmistrz będzie wykorzystywał samochód do jazd reprezentacyjnych otrzymaliśmy odpowiedź: „Ten samochód nie służy mi do jazd reprezentacyjnych, aczkolwiek nie wykluczam, że będę z niego korzystał”.

Byliśmy także ciekawi, z jakich środków w budżecie został pokryty koszt zakupu samochodu. „Zakup został sfinansowany ze środków zaoszczędzonych w ramach funduszu płac pracowników urzędu oraz środków przeznaczonych na obsługę Urzędu Miejskiego w Tłuszczu. W tym roku były bardzo duże ruchy kadrowe. Wielu pracowników przeszło na emerytury i zatrudniliśmy nowych – tańszych – bo młodszych stażem. Pragnę uspokoić mieszkańców, że na tym zakupie nikt nie ucierpiał”.

Model samochodu to Renault Megane Grandtour II Business Line z silnikiem 1.6 16V. Z dodatkowych opcji jest on wyposażony w klimatyzację automatyczną – co akurat nie dziwi, gdyż strój obowiązujący w urzędzie dyskwalifikuje auta bez klimatyzacji w upalne dni. Zastanawiającym jest jednak fakt, że zgodnie z ofertą, dopłaty wymagał kolor samochodu oraz… skórzana kierownica. Na koniec warto jeszcze dodać, że cena wyjściowa za ten model wynosiła 70 100 zł brutto, zaś po negocjacjach zakupiono go za 59 900 zł brutto. Dealer Renault Rudnik Sp. z o.o. gratis wyposażył go w blokadę skrzyni biegów i komplet opon zimowych. (ST / zdjęcie MP)

Reklama

Dodaj komentarz