„ŚMIECIOWA” INWESTYCJA KONTRA ZDROWIE MIESZKAŃCÓW

Dodane w:: Numer 32 (marzec 2010) |

 

smieciowa_inwestycja_w_tlus Na rozprawie administracyjnej w sprawie sortowni śmieci na Osiedlu Kolejowa, która miała miejsce w dniu 25 lutego 2010 roku, mieszkańców jest tak dużo, że sala gimnastyczna tłuszczańskiego gimnazjum szybko okazuje się zbyt mała. Na ścianach pełno makiet z hasłami. Na największym transparencie widnieje sugestywny napis „Będzie to zmiana niedobra mieć w herbie szczura zamiast bobra!” Licznie przybyli mieszkańcy biorą w rozprawie aktywny udział, wyrażając swój sprzeciw bądź aprobatę dla wypowiedzi stron gniewnymi okrzykami lub oklaskami.

 

Przedmiotem rozprawy było wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację kontrowersyjnego dla mieszkańców przedsięwzięcia firmy „Batory PPHU”, polegającego na zmianie sposobu użytkowania obiektów budowlanych po byłym zakładzie produkcji elementów ceramicznych na zakład demontażu pojazdów wycofywanych z użytkowania, artykułów gospodarstwa domowego i sprzętu elektronicznego oraz wstępnej obróbki odpadów na terenie dawnego zakładu Art-Ceramik, przy ulicy Wspólnej w Tłuszczu.

Na spotkanie licznie przybyli nie tylko mieszkańcy osiedla Kolejowa, ale również z całej gminy Tłuszcz. Rozprawę prowadził sekretarz Urzędu Miejskiego w Tłuszczu, Tadeusz Pietrzyk, który po odczytaniu zapisów z  kodeksu postępowania administracyjnego, dotyczących reguł przeprowadzania rozprawy administracyjnej, zapoznał mieszkańców z  oświadczeniem PKP, z którego wynikało, że z ich strony nie ma żadnych sprzeciwów do powstania proponowanej przez przedsiębiorcę Sławomira Mataka inwestycji.

TRUJĄCE ODPADY TO KROK DO ZAGŁADY

Następnie przewodniczący przeszedł do kolejnego punktu rozprawy, w który strony mogły zabierać głos. Pierwszy z tego przywileju skorzystał pan Wiesław Mamot ze Stowarzyszenia „Normalna Gmina”. Szczegółowo przedstawił zagrożenia wynikające z inwestycji na terenie po dawnej Kamionce:

- Sprzęt elektroniczny, który ma być tam składowany, zawiera pierwiastki i związki chemiczne, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka: rtęć znajdująca się w świetlówkach powoduje uszkodzenia nerek, zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, ruchu, deformuje kości i jest przyczyną zmian nowotworowych; ołów – składnik stopów lutowniczych wykorzystywany w budowie akumulatorów, kineskopów i tym podobnych, ma właściwości toksyczne i rakotwórcze; chrom sześciowartościowy uznawany za substancję niebezpieczną, nawet niewielkie jego ilości mogą wywoływać szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka – wyliczał pan Mamot. Potem odczytał zalecenia Unii Europejskiej dla zakładów przetwarzających odpady (m.in. usytuowanie daleko poza terenami mieszkalnymi, własny obieg wody, zamknięte magazyny itp.) i skontrastował je z warunkami, jakie mają panować w planowanej inwestycji na działce 775, które w żaden sposób nie zgadzały się z podanymi zaleceniami.

INWESTYCJA JAK NOWOTWÓR

Kolejną zabierająca na spotkaniu głos osobą była pani Maria Dobrzyniecka, której działka bezpośrednio graniczy z terenem, na którym ma ewentualnie powstać inwestycja. Mieszkanka wyraziła swój sprzeciw przeciwko sortowni, tłumacząc, że jest ona zagrożeniem dla jej zdrowia i życia, a także sąsiadów i wszystkich mieszkańców Tłuszcza, po czym zwróciła się bezpośrednio do burmistrza Tłuszcza ze słowami:

- Jeśli pan, panie burmistrzu, dopuści do realizacji tego haniebnego przedsięwzięcia zapisze się pan w historii Tłuszcza jako ktoś, kto to miasto uśmierci!

NOWA INWESTYCJA = NOWE MIEJSCA PRACY

W tym miejscu Tadeusz Pietrzyk rozpoczął kolejny punkt spotkania – postępowanie dowodowe. Kolejnym przemawiającym był inwestor, Sławomir Matak, który w budowie sortowni widzi pozytywne strony i sądzi, że inwestując w mieście Tłuszcz stwarza nowe miejsca pracy dla mieszkańców i najbliższych okolic, a odprowadzając podatek zwiększa budżet miasta. W celu przybliżenia mieszkańcom swoich planów, stworzył stronę internetową www.kamionka-tluszcz.pl, gdzie można zapoznać się z jego projektem restrukturyzacji terenów po nieistniejącej fabryce wyrobów ceramicznych.

Ostatnim punktem rozprawy było przedstawienie ostatecznych stanowisk stron postępowania.

Wiesław Mamot dobitnie przedstawił stanowisko Stowarzyszenia „Normalna Gmina”:

- Nie chcemy tej inwestycji, ani żadnych podobnych w naszym mieście!

Natomiast świadek powołany przez jedną ze stron, Waldemar Banaszek, zapowiedział, że w przypadku zgody na zbudowanie sortowni, wszyscy okoliczni mieszkańcy wystąpią do gminy o wysokie odszkodowania.

Monika Godlewska, e-TLUSZCZ.pl

Śródtytuły w artykule zaczerpnięto z wypowiedzi osób obecnych na rozprawie oraz haseł rozwieszonych w sali

Reklama

Komentarze (2 )

 1. poraża mnie obłuda tych ludzi którzy protestują przeciwko miejscu do segregacji odpadów, a potem wracają z pola walki o lepsze powietrze i urządzają spalarnie śmieci we własnych piecach.
  jak można udawać że się nie czuje smrodu palonych we własnym piecu foliowych torebek albo opon i jednocześnie protestować przeciwko sortowni śmieci (podkreślam sortowni nie spalarni)
  a największe szczury już dawno zadomowiły się na osiedlu kolejowa i dziarsko wykrzykują w obawie przed konkurencją…

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 2. no fajna ta strona internetowa http://www.kamionka-tluszcz.pl widać dużo w nią zainwestowano, ciekawe czy śmietnisko też tak pręznie bedzie hulało.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

Dodaj komentarz