ST 3 (83)/2014 Pierwszy dzwonek w gimnazjum

Dodane w:: Inwestycje,Jasienica,Na tapecie,Numer 3 (83) marzec 2014 |

Nadszedł długo oczekiwany moment dla mieszkańców Jasienicy. Ładny, świeży budynek nowego gimnazjum w końcu stał się dostępny dla dzieci. 7 marca odbyło się oficjalne i uroczyste otwarcie nowego obiektu oświatowego.

1_szkola_3

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą celebrowaną przez ks. biskupa Marka Solarczyka, ks. Grzegorza Chojnickiego i ks. Wojciecha Lemańskiego. Następnie wszyscy zebrani przeszli pod nowy budynek gimnazjum. Tam wstęgę przecięli: burmistrz Paweł Bednarczyk, dyrektor ZS w Jasienicy Agnieszka Walaśkiewicz, przewodniczący rady rodziców Adam Kisiel i przewodnicząca samorządu uczniowskiego Paulina Szymańska. Następnie biskup Marek Solarczyk został poproszony o odmówienie modlitwy i poświęcenie nowego budynku.

– Ja rozpocząłem mój żywot w szkole mając pięć lat. Wtedy moja mama zaczęła pracować w szkole, a ja nie miałem z kim zostać – zdradził biskup Solarczyk i dodał: – Do tej pory cały czas uczę i wiem, co znaczy doświadczenie szkoły od każdej strony. Następnie biskup odmówił modlitwę, pobłogosławił zebranych poświęcił nowy budynek.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Tam dyrektor placówki Agnieszka Walaśkiewicz przywitała wszystkich przybyłych gości. Następnie przytoczyła historię szkoły oraz podziękowała wszystkim zaangażowanym w powstanie nowego obiektu.

– Jestem przekonany, że mury tego budynku wypuszczą wielu ambitnych, mądrych, pełnych pomysłów, na realizację życiowych planów i marzeń, młodych ludzi – mówił podczas uroczystości burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk.

– Przed chwilą dokonaliśmy otwarcia nowego gimnazjum. Inwestycji, na którą czekaliśmy wiele lat. To gimnazjum jest i będzie wspaniałą wizytówką Jasienicy. To placówka na miarę XXI wieku – podkreślał Adam Kisiel, przewodniczący Rady Rodziców.

Po przemówieniach przyszedł czas na upominki dla nowej placówki. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli przygotowany przez młodzież występ artystyczny, poświęcony postaci patrona szkoły – Janusza Korczaka.

Maciej Puławski

6_szkola1_3

6_szkola2_3

 

 

Stuletnia historia szkoły

Szkoła w Jasienicy istnieje blisko 100 lat. Pierwszy oddział szkoły powszechnej został założony przez aptekarza pana Szymerskiego w 1917 roku. Od 1931 roku do 1939 kierownikiem dwuklasowej szkoły w Jasienicy został Kazimierz Czechowski. Piętno wojny boleśnie dotknęło mieszkańców Jasienicy, gdyż w tym okresie doszło do całkowitego zniszczenia szkoły. Jednak lokalnej społeczności oraz p. Kazimierzowi Czechowskiemu bardzo zależało na krzewieniu oświaty, stąd też dążono do budowy szkoły. W 1958 r. udało się zrealizować zamiary i na przedwojennych fundamentach powstał budynek szkoły. Panu Czechowskiemu – seniorowi zdrowie pozwoliło kierować szkołą do 1967 r. W tym też roku ,,pałeczkę” nad zarządzaniem szkołą przejął syn – Zygmunt, który, okazało się później, był wspaniałym zarządcą i dobrym gospodarzem. To właśnie dzięki niemu udało się doprowadzić wodę, założyć centralne ogrzewanie, ogrodzić plac szkolny, wyasfaltować boisko. Rozbudować szkołę tak pokaźnie, że w jednej z części najpierw uczyły się dzieci z klas I-III, a od 1999 r. do chwili obecnej mieściło się gimnazjum. To również pan Zygmunt Czechowski był inicjatorem budowy sali gimnastycznej, jej sfinalizowanie jednak przypadło kolejnemu dyrektorowi, pani Teresie Wąsik, która w 1989 r. przejęła ster po swoim poprzedniku i w grudniu 1994 r. uroczyście otworzyła kolejny, dobudowany, budynek szkoły. W 1999 r. wszystkich uczniów objęła reforma i w Jasienicy obok szkoły podstawowej utworzono gimnazjum na czele którego stanęła p. Elżbieta Sobiesiak. W 2006 r. na mocy uchwały Rady Gminy utworzono zespół szkół, którego dyrektorem została p. Sobiesiak. Od 2007 r. w skład placówki weszło również przedszkole. Dzięki staraniom dyrektora szkoły, nauczycieli i rodziców w 2009 r. szkole podstawowej i gimnazjum nadano imię Janusza Korczaka. Prace nad budową nowej placówki trwały etapami, stąd też we wrześniu 2012 r. udało się otworzyć stołówkę. W listopadzie tego samego roku zostało oddane do użytku boisko wielofunkcyjne.

Na podstawie wystąpienia pani dyrektor Agnieszki Walaśkiewicz

6_szkola3_3

Reklama

Komentarze (1 )

  1. na otwarcie publicznej!!! (nie katolickiej) szkoly przybyli 2 ksieza i 1 biskup.. po czym biskup poswięcił tę cały czas publiczna szkołe (i nie katolicka szkole.. ).. tak wyglada w praktyce rozdzial panstwa od kosciola?!?!?!?!? juz nawet nie wspominam jak sie czuja ci innej wiary (lub niewierzacy) ktorych dzieci uczeszczaja do tej szkoly…

    VN:F [1.9.12_1141]
    Poparcie: -1 (ocen: 7 )

    mikoz
    06/04/2014 22:26

Dodaj komentarz