ST 11 (79)/2013 Sportowcy niepełnosprawni – pasja, marzenia, determinacja

Dodane w:: Edukacja,Numer 11 (79) listopad 2013 |

Od kilku lat w Zespole Szkół w Tłuszczu tradycją stało się organizowanie spotkań młodzieży z niepełnosprawnymi sportowcami – reprezentantami Polski w paraolimpiadach.

W tym roku także uczniowie klas pierwszych i drugich mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez gości prezentację multimedialną pokazującą ludzi niepełnosprawnych z innej, niestereotypowej strony. Powszechnie niepełnosprawność kojarzy się ze smutkiem, rezygnacją, siedzeniem w domu i użalaniem się nad sobą. Ci wspaniali ludzie pokazują, że żyją pełnią życia, realizują swe marzenia, rozwijają swe pasje, ale dzieje się tak, ponieważ są zdeterminowani, nie poddają się rezygnacji: jeżdżą na nartach, skaczą ze spadochronem czy biorą udział w rajdach samochodowych.

Szermierka

W szkole gościli: niegdysiejszy tłuszczanin Pan Arkadiusz Jabłoński oraz Panowie Grzegorz Pluta i Radosław Stańczuk. Są oni założycielami Fundacji „Akademia Integracji – praca, edukacja, sport”. Celem stowarzyszenia jest promocja szermierki, który to sport panowie uprawiali lub nadal uprawiają, popularyzacja integracji między ludźmi pełno – i niepełnosprawnymi i przełamywanie stereotypów dotyczących tych ostatnich, zwracanie uwagi na potrzebę dbałości o bezpieczeństwo, na konieczność myślenia perspektywicznego. Goście podkreślali, że kiedyś byli ludźmi młodymi, czuli się jak bogowie, świat stał przed nimi otworem, ale nie wyobrażali sobie, że coś mogłoby im się stać. Właśnie ten brak ostrożności i wyobraźni spowodował, że dziś np. siedzą na wózkach.

Szermierka

Sportowcy podczas spotkanie przekonywali również, że wszyscy mamy jakieś talenty, zainteresowania, pragnienia, ale w każdej sytuacji potrzebne jest zaangażowanie, determinacja, by do czegoś dojść. I fakt, czy ktoś jest pełnosprawny czy niepełnosprawny nie ma nic do rzeczy. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość stoczyć pojedynek szermierski. Wystąpili Emil Panasiewicz i Mateusz Przytocki. Po zaciętej walce wygrał Emil. Przyznał, że gdy patrzy się z boku, wszystko wydaje się prostsze a gdy samemu staje się w obliczu wyzwania, już tak łatwo nie jest.

Pracę fundacji „Akademia Integracji”, organizowane imprezy, szkolenia, spotkania można poznać poprzez stronę na facebooku, do której odwiedzenia i polubienia zapraszamy.

Ewa Żmudzka

Reklama

Dodaj komentarz