ST 7 (75)/2013 „Siewba – fenomen XX wieku”, czyli wieści z planu filmowego

Dodane w:: Kultura,Numer 7 (75) lipiec 2013,Tłuszcz |

– Chcę oddać piękno, które miało tu miejsce. Bo im więcej wiemy, im bardziej jesteśmy dumni z miejsca, w którym żyjemy, tym bardziej angażujemy się w to, żeby je tworzyć na nowo – mówi Aurelia Sobczak, inicjatorka cyklu filmów upamiętniających i popularyzujących naszą lokalną historię. Pierwszy z nich poświęcony będzie „Siewbie”, wydawanej w latach 1906-1908 pierwszej gazecie chłopskiej na Mazowszu.

Film o SiewbieFilmy mają w sobie łączyć elementy fabularne i dokumentalne. Obok profesjonalnej obsady aktorskiej będą w nich grać również mieszkańcy. Będą, a właściwie już grają, ponieważ prace nad pierwszym – realizowanym przez Stowarzyszenie Rodu Kielaków „Siewba”, już ruszyły! Ale wracając do początku. Mieszkająca na Łysobykach aktorka Aurelia Sobczak z gminą Tłuszcz związana jest od 17 lat: – Kocham historię i jak dowiedziałam się, że Podkowiński, jeden z moich ulubionych malarzy, namalował tu większość swoich obrazów, to się zdziwiłam. Tym bardziej, że ludzie, z którymi tu rozmawiałam też o tym nie wiedzieli – opowiada. Szybko dodaje, że Podkowiński to nie jedyna fascynująca osobowość związana z naszymi ziemiami: – Jak poznałam postać Wacława Sieroszewskiego, to zakochałam się w jego charakterze… Uważam, że taką postać trzeba poznać na nowo i spopularyzować! Takich autorytetów trzeba dzisiaj młodym ludziom. „Siewba” również mnie zafascynowała. Odwaga jej twórców w tamtych trudnych czasach. Ich bezkompromisowość…

Pani Aurelia szybko wprowadziła w życie swoje plany. Zdobyła pieniądze, które umożliwiły rozpoczęcie prac i produkcja filmu pt. „Siewba – fenomen XX wieku” ruszyła. Pod koniec czerwca odbyły się dwa dni zdjęciowe. Plany pokrzyżowała pogoda… Mimo, że wszyscy stawili się na czas, to z powodu lejącego deszczu realizacja filmu była zagrożona. Po dwóch godzinach słońce wyszło zza chmur i można było ruszyć do pracy.

Podczas zdjęć zaangażowano przeszło 100 osób, a sama ekipa filmowa liczyła ich około trzydziestu! Kostiumy do filmu pomógł dobrać etnograf – by jak najbardziej odpowiadały tym, które faktycznie nosili ówcześnie żyjący. Realizacją filmu zajęli się profesjonalni twórcy: autorką scenariusza jest Aurelia Sobczak, reżyserem Ewa Pytka i Aurelia Sobczak, operatorem Andrzej Wojciechowski, asystentem kamery Magdalena Karpowicz, operatorem dźwięku Stanisław Kolenda, a charakteryzatorką Marta Furtyna. Główne role grają zawodowi aktorzy: Kazimierz Mazur, Przemysław Wasilkowski i Jan Kozaczuk.

Na planie filmu Siewba - fenomen XX wieku

Grający postać Jana Kielaka Kazimierz Mazur nie ukrywał, że czuł sporą presję odgrywanej roli. Na planie byli przecież potomkowie współtwórcy „Siewby”. Redakcję gazety zagrał dom w Łysobykach. Pozostałe fragmenty fabularne kręcono w skansenie w Kuligowie. Inicjatorka przedsięwzięcia bardzo chwali elastyczność i otwartość gościnnych lokalizacji. Dzięki życzliwości Wojciecha Urmanowskiego w skansenie była możliwość aranżacji przestrzeni a nawet przestawiania mebli.

Nakręcono już wszystkie sceny fabularne filmu oraz część scen dokumentalnych. W planach są jeszcze ujęcia dotyczące Szkoły Podstawowej w Postoliskach, która nosi imię Jana Kielaka, przedstawiające obelisk Siewbiarzy znajdujący się w centrum Tłuszcza oraz grób Jana Kielaka i Jana Adamowicza-Pilińskiego na cmentarzu w Postoliskach. Później jeszcze tylko kilka miesięcy na postprodukcję, montaż i film będzie gotowy. Pozostaje cierpliwie czekać! Premiera prawdopodobnie w grudniu 2013.

Maciej Puławski

 

WARTO WIEDZIEĆ – SIEWBA

Dwutygodnik, a później tygodnik „Siewba” ukazywał się od jesieni 1906 r. do wiosny 1908 i to w języku polskim. „Siewba” rzeczywiście była pierwszą gazetą prawdziwie chłopską, czyli redagowaną i wydawaną nie tyle dla chłopów, co przez nich samych współtworzoną. Redakcja pisma mieściła się w Tłuszczu, a nominalnym redaktorem naczelnym pisma był Jan Kielak z Chrzęsnego, który współpracował z Janem Adamowiczem-Pilińskim (obaj pochowani we wspólnym grobie na cmentarzu w Postoliskach).

Reklama

Dodaj komentarz