ST 4(72)/2013 Wielkopostny koncert

Dodane w:: Kultura,Numer 4 (72) marzec 2013,Parafie |

W tłuszczańskim kościele pw. Przemienienia Pańskiego, na cztery tygodnie przed Wielkanocą, mieszkańcy mogli poprzez muzykę poczuć atmosferę Wielkiego Postu. Powodem zorganizowania koncertu była siódma rocznica śmierci papieża Jana Pawła II.

Podczas koncertu artyści wykonali utwór Giovanniego Battisty Pergolesiego „Stabat Mater”, fot. Arkadiusz Przybysz

Podczas koncertu artyści wykonali utwór Giovanniego Battisty Pergolesiego „Stabat Mater”, fot. Arkadiusz Przybysz

We wnętrzach tłuszczańskiej świątyni zabrzmiały głosy solistek Marii Romejko-Duch (sopran) i Urszuli Kuleszy (alt) oraz chóru Szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego w Wołominie. Towarzyszył im kwartet smyczkowy dyrygowany przez Sylwię Krzywdę.

Podczas koncertu artyści wykonali utwór Giovanniego Battisty Pergolesiego „Stabat mater”. Utwór jest osiemnastowieczną kompozycją do słów napisanych w XIII wieku przez poetę i mistyka franciszkańskiego – Jacopone da Todiego. Włoski kompozytor zmarł w wieku 26 lat na gruźlicę, a sam utwór ukończył na kilka dni przed śmiercią. „Stabat Mater (dolorosa)” po łacinie oznacza „Stała Matka (bolejąca)” i dotyczy boleści Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Chrystusa.

Koncert w Tłuszczu był pierwszym z serii czterech występów uczniów szkoły muzycznej w Wołominie. Ostatni miał miejsce w Wołominie w Niedzielę Palmową.

Koncert podobał się mieszkańcom. Wychodząc z kościoła słyszałem pozytywne opinie na temat występu, tym bardziej że część osób niecodziennie ma okazję posłuchać na żywo muzyki klasycznej.

Arkadiusz Przybysz

 

Reklama

Dodaj komentarz