ST 4(72)/2013 Wielkie wydarzenie w Miąsem

Dodane w:: Edukacja,Kultura,Miąse,Numer 4 (72) marzec 2013 |

8 marca 2013 roku w Miąsem odbyła się uroczystość z okazji wydania reedycji pamiętnika Zofii Solarzowej – patronki tutejszego zespołu szkół.

Europarlamentarzysta Jarosław Kalinowski zaszczycił wszystkich swoją obecnością na uroczystości z okazji wydania pamiętników Zofii Solarzowej, patronki szkoły w Miąsem. Fot. nauczyciele ZS Miąse

Europarlamentarzysta Jarosław Kalinowski zaszczycił wszystkich swoją obecnością na uroczystości z okazji wydania pamiętników Zofii Solarzowej, patronki szkoły w Miąsem. Fot. nauczyciele ZS Miąse

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą, którą odprawił ks. dziekan Władysław Trojanowski. Następnie wszyscy zebrani udali się do szkoły, gdzie przygotowano bogaty program artystyczny. Wystąpiły dzieci z tutejszego zespołu szkół i odśpiewano hymn Ludowego Zespołu Artystycznego „Promni”. Zespół działa od 40 lat przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a inicjatorką jego powstania była właśnie Zofia Solarzowa. Co ciekawe, jednym z tancerzy pierwszego składu zespołu był Jarosław Kalinowski, dzisiaj europarlamentarzysta, który zaszczycił wszystkich swoją obecnością na wydarzeniu. Zebrani obejrzeli także prelekcję dotyczącą historii Miąsego zaprezentowaną przez historyka Marcina Ołdaka. Następnie Emilia Sobieraj z Zespołu Szkół w Miąsem przedstawiła prezentację ukazującą historię szkoły. Odczytano także fragmenty z książki „Życie Spełnione. Mój pamiętnik” Zofii Solarzowej. Swoim komentarzem opatrzyli je redaktor Andrzej Sowa i Jarosław Kalinowski. Podczas uroczystości wystąpił również zespół „Kalinki” z Miąsego.

Na prezentację książki przyjechało wielu gości, m.in: Zofia Kaczor-Jędrzycka – bliska przyjaciółka Zofii Solarzowej, która towarzyszyła jej przy umieraniu w szpitalu oraz kierownik Biblioteki Publicznej z Białego Dunajca Józefa Kolbrecka, której placówka również nosi imię Zofii Solarzowej (jest to druga taka placówka obok ZS w Miąsem w Polsce).

Obecnie trwają prace nad wydaniem kolejnych książek. Będą one dotyczyły pieśni i poezji przygotowanych przez Zofię Solarzową.

red.

 

Reklama

Dodaj komentarz