ST 2(70)/2013 Koszty obsługi prawnej wciąż nieznane

Od ponad dwóch miesięcy radni z Komisji Rewizyjnej nie mogą się doczekać informacji o kosztach, jakie poniosła w ubiegłym roku gmina na obsługę prawną Urzędu Miejskiego. Tymczasem burmistrz twierdzi, że komisja już otrzymała żądane informacje.

Burmistrz na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej w dn. 17.01.2013 (zdjęcie z nagrania UM)

Burmistrz na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej w dn. 17.01.2013 (zdjęcie z nagrania UM)

Radny Tadeusz Groszek poprosił o udostępnienie kosztów, jakie ponosi gmina na obsługę prawną – Tu chodzi o koszt pensji radcy prawnego, doradcy, umowy cywilnoprawne, faktury – precyzował przewodniczący komisji na posiedzeniu 6 listopada 2012 r. Na pytanie osoby protokołującej posiedzenie, czy w tej sprawie nie będzie wniosku pisemnego komisji, burmistrz wyjaśnił, że już go sobie zapisał.

Na kolejnym posiedzeniu przekazano radnym, że o ile informację o zewnętrznych zleceniach radni mogą otrzymać, o tyle informacja o kosztach zatrudnienia radcy prawnego dotyczy jednej, konkretnej osoby i podlega ochronie. Natomiast doradczyni burmistrza, choć jest z wykształcenia prawnikiem, to nie zajmuje się obsługą prawną. Przewodniczący Tadeusz Groszek zwrócił wówczas uwagę, że zestawienia wynagrodzeń dla poszczególnych stanowisk były na wniosek urzędu przekazywane przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i poprosił o takie samo zestawienie w stosunku do obsługi prawnej. Stanęło na tym, że komisja wystąpiła do doradcy burmistrza o podanie na następnym posiedzeniu komisji (30 listopada) informacji, czy w utajnionym posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, mogą być ujawnione wynagrodzenia poszczególnych pracowników.

30 listopada w posiedzeniu komisji uczestniczył burmistrz Paweł Bednarczyk i przewodniczący Groszek zwrócił mu uwagę, że komisja w dalszym ciągu nie otrzymała wnioskowanych informacji. Burmistrz zapytał, czy ma zsumować pensje radcy prawnego z tymi kosztami kancelarii zewnętrznych a radny potwierdził, że komisja chce poznać łączne koszty poniesione na obsługę prawną. 11 grudnia, na kolejnym posiedzeniu komisji, radny Tadeusz Groszek podkreślił, że komisja w dalszym ciągu nie otrzymała informacji. Następne posiedzenie (21 grudnia) – przewodniczący komisji zapytał panią skarbnik Halinę Kusak, czy burmistrz jej przekazał, że komisja w dalszym ciągu oczekuje na informacje o kosztach obsługi prawnej. Pani skarbnik powiedziała, że nikt jej nie przekazywał, aby takie informacje przygotowała.

Na posiedzeniu w dniu 17 stycznia 2013 roku radny Tadeusz Groszek poinformował burmistrza, że w dalszym ciągu komisja nie otrzymała informacji. Burmistrz powiedział, że jeszcze raz przeanalizuje wniosek radnych. Sekretarz gminy obecny na posiedzeniu dodał, że radni nie sformułowali wniosku na piśmie.

– Komisja Rewizyjna, zgodnie z prawem, otrzymała żądane informacje – podsumował sprawę 25 stycznia, w komentarzu przesłanym do naszej redakcji, burmistrz Paweł Bednarczyk. Z tym twierdzeniem nie zgadza się przewodniczący Komisji Rewizyjnej Tadeusz Groszek: – Informacje, które otrzymaliśmy są niepełne. Dotyczyły jedynie obsługi prawnej przez kancelarie zewnętrzne. Komisja zaś żądała pełnych kwot, łącznie z kosztami zatrudnienia radcy prawnego i doradcy burmistrza.

 • MP

Reklama

Komentarze (6 )

 1. Se nieh Groszek z Szydlikiem i Sobczakiem w swojej dziurawej kieszeni kase liczom a nie zaglondajom ile kto w urzendzie zarabia. Nie wasza sprawa. Fachofcom durzo płacić tsza bo za byle co nie sie nie płaci a za dobże wykonane robote. Kto powiedział rze zastempca nie morze wiencej zarobic od głuwnego burmiszcza? Kto powidział rze prawnik nie morze? Albo rze skarbonka nie morze mnieć pensii jak miniser torz ona u nas je ministra finansuf.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -4 (ocen: 10 )

  Komor Nick
  30/01/2013 22:26

 2. Jeśli Pani doradczyni nie zajmuje się obsługą prawną Urzędu to pytanie czym się zajmuje – jakie ma wpisany w umowę zakres obowiązków. No i pytanie co robi w Sądach w takim razie.

  Praca w korpo nauczyła mnie jednego. Jak proszę o dokumenty czy informację, a ktoś kręci i ma problem z ich przekazaniem to znaczy, że zaczyna się robić ciekawie. Włącza się tryb: “Ohoo!!”

  Panowie Radni… szybciej i klarowniej będzie jeśli złożycie ten wniosek na piśmie. Pismo ma to do siebie, że stoi czarno na białym, a tak… ten wniosek strasznie zmienia swoją treść. A teraz jeszcze macie orzeczenie Sądu Administracyjnego co do Pani Radcy.

  No i tak to właśnie jest z naszym Burmistrzem. Nie będzie na piśmie to tak jakby tego nie było.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +6 (ocen: 14 )
 3. co to jest korpo?

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 3 )
 4. słuszni ludzie, na słusznych stanowiskach, za słuszne pieniądze, nie słusznie wywiezieni na taczkach do pociągu byle gdzie.( aby dalej jak najdalej od nas).

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +2 (ocen: 2 )

  hubert
  05/02/2013 12:16

 5. o_o

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  faints
  22/02/2013 21:55

Dodaj komentarz