ST 15(68)/2012 Urzędnik musi przestrzegać zasad

Gmina Tłuszcz pod lupą

Tłuszczański urzędnik „wykonuje swoje obowiązki z zachowaniem najwyższej staranności, nie kieruje się emocjami, jest gotów do przyjęcia krytyki, nie przyjmuje żadnych korzyści materialnych ani osobistych” – postępuje zgodnie z Kodeksem Etyki, wprowadzonym pod koniec września przez burmistrza.

Kodeks składa się z dziewięciu rozbudowanych zasad, takich jak m.in.: zasada praworządności, jawności, uprzejmości, rzetelności, bezstronności i bezinteresowności czy obiektywności. Pracownik Urzędu Miejskiego „szanuje prawo obywateli do informacji”, „ nie wywyższa się”. Przestrzega „przepisów obowiązującego prawa, mając na względzie interes publiczny i słuszny interes mieszkańców”. Natomiast „w przypadku konfliktu interesu w sprawach prywatnych i służbowych wyłącza się z działań mogących wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność”. Kodeks odnosi się także do wyglądu pracowników Urzędu Miejskiego. Zabronione są „nadmierne dekolty, przykrótkie spódniczki i przezroczystości”. Także strój i obuwie sportowe uznano za niestosowne. Ubranie powinno cechować się „umiarem i elegancją”, „być utrzymane w stonowanych barwach i pozbawione nadmiernych ozdób”. Zasad i reguł zapisanych w kodeksie musi przestrzegać każdy pracownik urzędu. Ich lekceważenie uważane jest za działanie na szkodę Urzędu Miejskiego i powoduje odpowiedzialność regulaminową.

PYTANIA DO SEKRETARZA

Aleksandra Puławska: Dlaczego w Urzędzie Miejskim w Tłuszczu wprowadzono Kodeks Etyki?

Sekretarz T. Jusiński

Sekretarz Gminy Tomasz Jusiński – Potrzeba opracowania Kodeksu Etyki została podyktowana przede wszystkim specyfiką działania urzędu, w którym jakość wykonywanych zadań na rzecz mieszkańców jest pochodną postaw i zachowań pracowników realizujących konkretne zadania. A zatem o satysfakcji klienta – spełnieniu jego potrzeb i oczekiwań – decyduje głównie pracownik, jego osobowość, profesjonalizm, a przede wszystkim stosunek do klienta. Kodeks Etyki ma służyć również budowaniu zdrowych relacji pracowniczych wewnątrz urzędu, zwłaszcza w relacji pracodawca – pracownik. Dzięki niemu urzędnicy wiedzą, czego oczekują od nich zwierzchnicy. W efekcie kodeks ma poprawić również jakość świadczonych usług.

AP: Co może zrobić mieszkaniec, który korzystając z usług urzędu stwierdził, że dany pracownik rozpatrując jego sprawę naruszył zasady kodeksu?

TJ: Należy podkreślić, że kodeks nie jest narzędziem weryfikacji pracy urzędników czy ich oceny przez mieszkańców. Temu służą inne procedury. Jest narzędziem wewnętrznej weryfikacji postaw pracowników przez pracodawcę i wyraźnym określeniem wymagań, jakie pracodawca stawia swoim pracownikom. Przekłada się to oczywiście także na relacje z interesantami urzędu, którzy – naturalnie – również powinni wiedzieć, jakich postaw mogą od urzędnika oczekiwać. Określa to pierwszy punkt – „Cele Kodeksu Etyki” – w którym czytamy, że kodeks ustala standardy postępowania urzędników, ale także wspiera ich w prawidłowym wypełnianiu tych standardów. Oczywiście każdy mieszkaniec, który jest nie zadowolony z jakości świadczonych usług w urzędzie, może zgłosić swoje uwagi i zastrzeżenia burmistrzowi, jego zastępcy czy sekretarzowi.

 • Aleksandra Puławska

Warto poznać zasady, do których przestrzegania zobowiązani są w kontaktach z nami – mieszkańcami – pracownicy tłuszczańskiego urzędu. Pełna treść Kodeksu Etyki dostępna jest na stronie tluszcz.bip.net.pl oraz poniżej (kliknij na obrazek, aby powiększyć):

Kodeks Etyki (1)

 

Kodeks Etyki (2)

 

Kodeks Etyki (3)

Reklama

Komentarze (5 )

 1. Tomaszku co za dyrdymały nam tu sprzedajesz.
  Każdy wie jak powinno być, szkoda jedynie, bo każdy wie o tym doskonale, że tych zasad urząd nie stosuje.
  To tylko walka i mydlenie oczy, o wizerunek medialny. Wizerunek, którego urząd nie ma i za tych rządów pełnych obłudy i zakłamania nie uzyska.
  Mówienie, o rzeczach, które powinny być, a ich nie ma nie poprawi stanu obecnego.
  Sam burmistrz, zastępca i kierownicy mają głęboko w …. petenta, o czym wielu z mieszkańców przekonało się nie raz, a ta grupa rośnie i rośnie. Niech przykład idzie z góry, a nie znów tworzycie martwe etyki. Co z tego, że żona zastępcy uczy katechezy lub etyki , jak zastępca o jednym i o drugim, wiele na to wskazuje, a przedewszystkim czyny, choć i słowa, nie ma podstaw. A zatem jak wymagać od niego przyzwoitości. Praca poborcy podatkowego wg mnie wypacza i wykoleja, nie ma powrotu. Tego już się nie da naprostować. Jak z wrogiego nastawiania do obywatela przestawić się na przyjazne nastawienie. To jest a wykonalne.
  Wg mnie Jakieś ciężkie kwity musi mieć jeden na drugiego, skoro tak się dzieję.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +4 (ocen: 8 )

  do Tomaszka
  24/12/2012 22:53

  • Na ciebie mamy kfity że gnida jesteś co utródnia nam robote. Jesteśmy uprzemni dla mnieszkańcuf kulturalnych ale wienkszość straszne chamstwo co butuf nie wyciera i kce mnie do gabineta wleść i siem mondrzyć. Chama czeba batem lać bez kark a nie siem z niem cackać.
   Do mojego gabineta zawsze zapraaszam tylko pana Zbyszka co kiedys był najelpszem radnym a teraz walczy jak ostatni sprwiedliwy tylko jemu szóje jakeś ciongle powietsze spuszczajo z roweru rzeby dokuczyć. Takie jego represje spotykajom. My jemu pomorzemy zawsze pismo napiszemy razem z Sylwio i damy na bilet i na nowe białe adydasy bo to elegancki jest chłop i jeszcze naszem radnym bendzie jak jemu kompanie wyborczom zrobim. Pan Zbyszek nie prawda że pije i pieniaczy tylko jego szkalujom różne gnidy.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +3 (ocen: 7 )

   Komor Nick
   26/12/2012 13:48

 2. Pan Tomek pięknie współpracuje ze Stacją. jest to znamienne

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -1 (ocen: 3 )

  Wojak
  01/01/2013 17:23

 3. Panie Tomaszu, tak pięknie Pan mówi w artykule o obowiązkach i etyce urzędniczej.

  Pytanie: dlaczego na ostatniej sesji publicznie poinformował Pan radnych i wszystkich zebranych (w tym i nas – mieszkańców oglądających sesję za pośrednictwem nagrania), cytuję:

  minuta nagrania: 01:55:40 sekretarz Tomasz Jusiński: – za publikowanie uchwał tak naprawdę odpowiedzialny jest przewodniczący rady, ciężko mi się wypowiadać dlaczego nie została ona opublikowana, ja nie wydałem żadnego zakazu, żeby jej nie publikować http://youtu.be/IN7Tz5X78WU?t=1h55m40s

  SKORO TO JEST PANA OBOWIĄZEK WYNIKAJĄCY Z REGULAMINU INSTYTUCJI W KTÓREJ PAN PRACUJE?

  § 9 REGULAMINU ORGANIZACYJNY URZĘDU MIEJSKIEGO W TŁUSZCZU:

  § 9 pkt 2. Do zadań Sekretarza należy w szczególności:
  14) zapewnienie prawidłowego publikowania aktów prawa miejscowego,

  Proszę uprzejmie o odpowiedź.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +6 (ocen: 6 )
  • “Urzędnik musi przestrzegać zasad”,
   Zasady ustalone przez anioły mają wyższy priorytetem ponad zasadami regulaminu i prawem obowiązującym w naszym kraju.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +1 (ocen: 3 )

   parafianin
   03/01/2013 16:13

Dodaj komentarz