WOŚP w Tłuszczu: Zostań dawcą szpiku – możesz uratować czyjeś życie!

Dodane w:: Aktualności,Numer 15 (68) grudzień 2012,Polecamy,Stowarzyszenia |

13 tycznia 2013 r. Stowarzyszenie „Kastor – Inicjatywa dla Rozwoju” wraz z przyjaciółmi organizuje obchody XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas wydarzenia będzie się można zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Finał WOŚP to czas, kiedy każdy chce się dzielić z innymi, najczęściej słabszymi lub chorymi tym, co ma. Jedni wspierają materialnie działania Wielkiej Orkiestry, inni oprócz tego chcą również podzielić się tym, co mają najcenniejszego, czyli cząstką siebie. W tym roku postanowiliśmy pomóc ludziom cierpiącym na białaczkę. W siedzibie „Obywatelskiego Biura Porad” w Tłuszczu przy ulicy Powstańców 9 w dniu finału w godz. 12-16 we współpracy z Ośrodkiem Dawców Szpiku Medigen oraz Fundacją Przeciwko Leukemii organizujemy akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Na czym polega Twoja pomoc?

Rejestracja w banku szpiku zajmuje krótką chwilę. Należy wypełnić ankietę i oddać niewielką ilość krwi (10 ml) do analizy. Nie trzeba wcześniej robić żadnych badań. Na pobranie krwi można zgłaszać się po posiłku. Do rejestracji zapraszamy osoby w wieku 18-45 lat.

 

Fakty i mity o oddawaniu szpiku

MIT: Szpik pobierany jest z kręgosłupa i ten zabieg jest bardzo bolesny

Po znalezieniu naszego „genetycznego bliźniaka” szpik pobierany jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na pobraniu z żyły łokciowej krwi, z której poza ustrojem pobierane są komórki krwiotwórcze, a następnie krew wraca do organizmu dawcy przez żyłę w drugiej ręce.

Drugi sposób to pobranie szpiku przy znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej. Pobór twa około 60-90 minut i jest wykonywany w postaci nakłuć w okolicy górnej krawędzi kości biodrowej. Po nakłuciu pozostają drobne ślady, które bardzo szybko znikają. Decyzję o wyborze metody zawsze podejmuje dawca.

MIT: Przekazanie komórek powoduje uszczerbek na zdrowiu

Po około dwóch tygodniach organizm dawcy samoistnie odbudowuje komórki macierzyste. Można być wielokrotnym dawcą.

MIT: Dawca płaci za procedury związane z przeszczepem

Osoba będąca dawcą nie ponosi żadnych kosztów. Nie płaci za dojazd, ubezpieczenie i ewentualny pobyt w hotelu.

Decyzję o ewentualnej rejestracji prosimy podjąć po namyśle. Co prawda samo zarejestrowanie nie jest ostateczną zgodą na pobranie szpiku, ale stwarza niepotrzebnie nadzieję osobie potrzebującej w przypadku wycofania się potencjalnego dawcy.

  • Jacek Balcerak

 

ODDAJ SZPIK W TŁUSZCZU

Osoby, które chcą dać komuś kawałek siebie, serdecznie zapraszamy. 13 stycznia 2013 r., godz. 12-16, siedziba Obywatelskiego Biura Porad, Tłuszcz ul. Powstańców 9. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 601-214-113.

 

Reklama

Dodaj komentarz