[Aktualizacja] ST 14(67)/2012 Serwis SMS – pomysł na informacje?

Żródło: www.sxc.hu

Urząd Miejski udostępnia system powiadomień smsowych. Postanowiłem sprawdzić, jak ten system działa i czy warto powierzyć swój numer gminie.

 System działa od połowy tego roku. Pozwala na otrzymywanie informacji o działalności urzędu, wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych, imprezach sportowych, badaniach lekarskich i programach zdrowotnych oraz zagrożeniach kryzysowych, takich jak nagłe burze, wichury, katastrofy itp.

Systemy powiadomień SMS, wykorzystywane przez administrację samorządową nie są pomysłem nowym. Już od 2009 roku taką usługę obsługuje jedna z wrocławskich firm. Gmina Tłuszcz nie korzysta z usług tej firmy, lecz schemat działania jest bardzo podobny. Użytkownik (mieszkaniec gminy) rejestruje swój numer telefonu w bazie danych i dzięki temu otrzymuje bezpłatnie powiadomienia z wybranych przez siebie dziedzin.

Bez komórki ani rusz

Muszę przyznać, że sam pomysł pozytywnie mnie zaskoczył. Mnóstwo osób nosi przy sobie komórki, niektórzy prędzej wyjdą z domu bez portfela niż bez telefonu. W związku z tym informacja, która dociera na komórki jest najszybszym chyba sposobem na dotarcie do sporej liczby osób.

Do systemu zarejestrowałem się w połowie sierpnia, zaraz po jego starcie. Rejestracja jest naprawdę prosta, wystarczy wysyłać SMS na numer 538-352-715. Cena jest zależna od taryfy operatora, ale nie jest to numer specjalny (o podwyższonej płatności). Mnie zamówienie newslettera kosztowało 20 groszy. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie gminy, numery nie będą wykorzystywane w innych celach. Jak do tej pory to się zgadza – nie dostałem żadnej niezamówionej informacji, co mogłoby mieć miejsce, gdyby mój numer znalazł się w niepowołanych rękach.

Ładne obietnice a co na koniec?

Jak wspomniałem na początku, system daje możliwość skorzystania z pięciu kategorii powiadomień. Można również zamówić powiadomienia ze wszystkich kategorii za pomocą jednego SMSa. Jak działa sam system? Od połowy sierpnia, dostałem na swój telefon 16 wiadomości. Średnio jedną tygodniowo. Byłby to niezły wynik, gdyby informacje były kompleksowym podsumowaniem, co w danym tygodniu będzie się działo w gminie. Niestety nie jest tak różowo. SMSy z każdej kategorii przychodzą niezależnie od siebie. Generalnie najwięcej wiadomości przychodzi z kategorii zdrowie (informacje o bezpłatnych badaniach) i działalności urzędu. Plus za informację o sesji Rady Miejskiej. Tutaj rzeczywiście można powiedzieć, że serwis spełnia swoją rolę – informację dostaję na bieżąco, na tyle wcześnie by przygotować się do wydarzenia (na przykład na kilka dni przed planowanymi bezpłatnymi badaniami), ale nie z takim wyprzedzeniem, by móc o nich zapomnieć.

Brakuje mi natomiast informacji o wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Można zrozumieć, że Centrum Kultury Sportu i Rekreacji ma pewne problemy, jednak to nie tak, że w CKSiR nic się nie dzieje. Profile facebookowe gminy i Centrum Kultury informują mnie na bieżąco o tym, co dzieje się w kulturze. Moja komórka niestety w tej sprawie milczy.

Szkoda także, że gmina nie udostępnia informacji o możliwości dodania różnych wieści przez podmioty trzecie. Próbowałem ustalić, czy istnieje taka możliwość, ale do dnia wydania tego numeru „Stacji” ciągle jest to niewiadoma. Tymczasem w Tłuszczu i okolicach działa co najmniej kilka stowarzyszeń i taka forma promocji byłaby dobra zarówno dla nich, jak i dla samego serwisu. Dzięki temu byłoby widać, że w gminie coś się dzieje. Póki co – pomysł powstania trzeba ocenić dużo wyżej niż samo działanie serwisu.

 • Arkadiusz Przybysz

 

AKTUALIZACJA ARTYKUŁU

Otrzymałem z Urzędu Gminy dodatkowe informacje dotyczące systemu SMS. Jak pisze Tomasz Jusiński, sekretarz gminy: „robimy wszystko aby mieszkańcy otrzymywali jak najwięcej rzetelnych informacji ale czasami najzwyczajniej brakuje rąk do pracy. Osobiście uważam, że serwis SMS Gminy Tłuszcz jest bardzo ciekawą inicjatywą i funkcjonuje dobrze. Oczywiście zawsze może on funkcjonować lepiej i na pewno zrobimy wszystko aby tak było”.

Potwierdziły się moje przypuszczenia, że nie ma możliwości dodawania własnych informacji przez organizacje pozarządowe czy firmy. Z jednej strony szkoda, z przyczyn o których wspominałem w artykule. Z drugiej jednak strony przynajmniej serwis nie zmieni się w narzędzie do dostarczania reklam. Otrzymałem także informację, że osoby odpowiedzialne za serwis przemyślą udostępnienie takiej funkcji.

Pytałem również o źródła informacji „kryzysowych” (takich jak wichury, gwałtowne burze, katastrofy). Pochodzą one z serwisu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, oraz centrów zarządzania kryzysowego wojewody i starosty.

W tej chwili z systemu korzysta około 80 osób. Zdaniem sekretarza: „nie są to oszałamiające liczby, ale pracujemy nad tym”.

 • Arkadiusz Przybysz

Reklama

Komentarze (6 )

 1. Sam pomysł zaczerpnięty z PRL, technika natomiast współczesna.
  Szkoda, że autor nie dotarł do informacji ile kosztowało wdrożenie, jaka jest miesięczna opłata za utrzymanie, na jaki okres została podpisana umowa. Podpowiem, że nie mało.
  Czy nas stać na to?

  W gminie, w której nie stawia się lamp oświetlających drogi i pobocza (np. droga Jasienica-Miąse), nie buduje się ani ulic ani chodników wydaje się grube pieniądze na wg mnie pierdoły, które otumaniają (czyt. promują) i tak nie do końca świadome społeczeństwo.
  Lepiej siać propagandę aniżeli prowadzić konkretne inwestycje? BRAWO!
  Wg mnie za Białka było 10 razy więcej inwestycji niż teraz za Banaszka i Bebego (ta kolejność jest właściwa).

  Prawda jest nieco inna. Narzędzie SMS odegra jedną z głównych ról w najbliższych wyborach samorządowych. Posłuży do “zachęcania” do głosowana.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -5 (ocen: 9 )

  Propaganda rodem z PRL
  22/11/2012 00:47

 2. Sam siejesz propagandę.Porównujesz 8 lat Białka do 2 lat Bednarczyka. Weź pod uwagę fakt, że zanim spłacimy długi Białka to jeszcze dużo wody upłynie. Typowa obłuda – Białek dużo stawiał to był dobry. To nic, że nielegalnie, to nic, że ma za to wyrok, to nic, że musimy płacić kary za jego “fantazję”.
  I nie obawiaj się, gdyby ktokolwiek wykorzystał serwis SMS we własnej kampanii wyborczej to dostał by po głowie jak Białek za powieszenie na budynku gminy wg mnie własnego baneru wyborczego.
  A co do drogi Jasienica-Miąse to uświadamiam tych, którzy JESZCZE tego nie wiedzą, mimo, że się strasznie mądrzą – to jest droga WOJEWÓDZKA więc z pretensjami proszę do marszałka województwa. Na pocieszenie będziecie mogli posiupać w Domu Kultury w Miąsem. To Wam załatwił Białek.
  P.S. Napiszę wprost: głosowałem na Bednarczyka i cieszę się, że zaczął wprowadzać porządek. Chociaż zdaję sobie sprawę, że tym, którym skończyły się obrywy będę stale na niego narzekać.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 10 )

  Meno
  16/12/2012 16:00

  • Do Meno:
   Białek zostawił długi bo dziś buduje się na kredyt. Porównaj jakie byly szkoły przed białkiem i po biału: wymiany instlacji, budynku ocieplone z nowymi elwacjami. Policz to zmądrzejesz. Obecni włodarze zostawią jeszcze większe długi bo z kilkadziesiąt mln jak wejdzie partnerstwo publiczno prywatne. Tylko dług będzie się nazywał nie dług a obrywy też pewnie będą.
   Teraz też budują nie wszystko wg mnie do końca legalnie co niedługo wyjdzie. Ustawione konkursy też wyjdą.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: 0 (ocen: 2 )

   Tank
   17/12/2012 00:21

 3. W tej chwili z systemu korzysta około 80 osób. Zdaniem sekretarza: „nie są to oszałamiające liczby, ale pracujemy nad tym”. Racja. Oszołamiające nie są. Przy okazji ciekawe czy taka sama rzesza ludzi czyta Ślepy Tor?

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -2 (ocen: 4 )
 4. wcale mnie nie dziwią słowa sekretarza:
  robimy wszystko aby mieszkańcy otrzymywali jak najwięcej rzetelnych informacji ale czasami najzwyczajniej brakuje rąk do pracy”

  Przyjmowane osoby mają po dwie lewe ręce, to brakuje.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +6 (ocen: 8 )

  Wrona
  16/12/2012 20:28

Dodaj komentarz