ST 13(66)/2012 Młodzież… Trzeciego Wieku

Dodane w:: Kultura,Numer 13 (66) październik 2012,Stowarzyszenia,Tłuszcz |

10 października sala widowiskowa w CKSiR wypełniła się po brzegi. Tego dnia miało tu miejsce uroczyste otwarcie nowego roku akademickiego tłuszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Koordynatorka UTW pani Aleksandra Skonieczna wita studentów, fot. AP

Organizatorzy przygotowali dla studenckiej braci wiele atrakcji. Na początku obejrzeć można było specjalny filmik prezentujący dotychczasową działalność UTW. Pani Katarzyna Rostek – rektor uniwersytetu, podsumowała go słowami: – Ja nie wierzę, że to już trzeci rok! Mamy nowe pomysły i chęci do działania. Witamy też nowych studentów! Następnie poruszono różne sprawy organizacyjne (słuchacze UTW oprócz uczestnictwa w wykładach, mogą brać udział w zajęciach z tańca, tai chi, Nordic Walking i gimnastyce. Planowane jest również uruchomienie sekcji ogrodniczej – UTW opiekuje się ogrodem miejskim przy Centrum Kultury). Uroczystości towarzyszyła wystawa prac studentów i studentek, m.in. przedmiotów zdobionych techniką decoupage. Odbył się także pokaz tai chi w wykonaniu pana Michała Stachurskiego, występ chóru Cantus Cordis z Wołomina, a także bardzo ciekawy wykład „Nierozwiązane problemy folozofii” profesora Jacka Hołówki. Słuchacze i słuchaczki UTW razem z profesorem zastanawiali się m.in. czy to, co jest piękne, musi być naturalne, czy może być sztuczne; zgłębiali piękno i tajemnice wierszy haiku i czy kura sama decyduje o tym, gdzie idzie? Wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane dylematy filozoficzne pan profesor Hołówka ilustrował zrozumiałymi i często zaskakującymi przykładami.

Na spotkaniu inauguracyjnym obecny był także ksiądz dziekan Władysław Trojanowski, który podzielił się ze studentami refleksją: – Są chwile, kiedy człowiek chciałby z kimś porozmawiać, a nie ma z kim… Ludzie są istotami społecznymi. Dlatego uniwersytet jest nam potrzebny. Cieszy fakt, że przybywają nowe osoby. Życzę Wam wszystkim zapału, zapału i… zapału. Jan Paweł II mówił do młodzieży – a my jesteśmy przecież młodzieżą trzeciego wieku – nawet jeśli by od was nie wymagano, sami od siebie wymagajcie. Tak więc… do roboty! – zakończył z humorem po udzieleniu studentom błogosławieństwa.

- Kolejny wykład w ramach UTW już 7 listopada o godz. 17.00 w CKSiR. Temat: „Manipulacje w życiu społecznym”.

  • AP

 

Reklama

Dodaj komentarz