Czy ZGKiM zostanie spółką? – Podsłuchane na komisji (cz. 2)

Dodane w:: Aktualności,Podsłuchane na komisji,Polecamy,Samorząd,Tłuszcz |

Radni zapoznają się z koncepcją odzyskania VAT przez gminę

Czy przekształcenie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w spółkę to najwłaściwsza droga, która umożliwi naszej gminie odzyskanie podatku VAT od prowadzonych inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych?Nad tym głównie zastanawiali się samorządowcy podczas posiedzenia połączonych komisji Rewizyjnej i Budżetowej.

Posiedzenie połączonych komisji trwało dwie godziny. Jego dużą część zajęła prezentacja przedstawicieli firmy Deloitte, którzy zapoznawali zgromadzonych z koncepcją umożliwiającą odzyskiwanie podatku VAT od gminnych inwestycji. Przedstawiciele firmy doradczej przedstawili trzy rozwiązania umożliwiające odzyskanie podatku VAT przez gminę. Jednym z możliwych rozwiązań (wg przedstawicieli firmy- optymalnym) byłoby przekształcenie ZGKiM w spółkę prawa handlowego. Samorządowcy zadawali wiele pytań dotyczących prezentowanych koncepcji. W przedstawionych wyliczeniach wskazano początkowo na możliwość odzyskania kwoty 7 mln zł, jednak podczas dyskusji i w wyniku zadawania dodatkowych pytań (m. in. dotyczących kwalifikowalności VAT w projekcie wodociągowo-kanalizacyjnym dla Tłuszcza) ostatecznie przedstawiono realną propozycje odzyskania około 3,5 mln zł (ale konkretnej kwoty nie udało się ustalić).

Jednym z elementów wywołujących poruszenie wśród radnych było wynagrodzenie firmy doradczej, które ma wynieść 18% kwoty odzyskanego podatku. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zwracali uwagę, że skorzystanie z tej propozycji generuje dodatkowe dochody dla gminy.

Sprawa na pewno będzie jeszcze przedmiotem dalszych dyskusji władz samorządowych naszej gminy.


PODSŁUCHANE NA KOMISJI – INFORMACJE O CYKLU

Zachęceni Państwa zainteresowaniem sprawami samorządowymi w Tłuszczu, postanowiliśmy oprócz nagrań z sesji Rady Miejskiej, utworzyć także cykl “Podsłuchane na komisji”, zawierający ciekawsze fragmenty komisji, na które nasza redakcja ma możliwość się wybrać. Dzięki temu możecie Państwo dowiedzieć się, czym zajmują się radni, o jakich problemach dyskutują i jak wygląda ich współpraca z urzędem i burmistrzem.

 

NAGRANIE

SPOTKANIE W SPRAWIE PRZEKSZTAŁCENIA ZGKiM W SPÓŁKĘ:

Nagranie KR i KB 2012.07.17 - spółka (345)

 

Reklama

Komentarze (19 )

 1. A ja sie pytam-skoro można VAT odzyskac to czemu samemu tego nie zrobić w ramach urzędu? Przecież tyle u nas w urzędzie fachowców burmistrz pozatrudniał. Pani doradczyni jest, ksiegowi, radca prawny, specjaliści- pan ze skarbówki nawet. Niech siądą i się dowiedzą jak to zrobić. Co to dla nich

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +10 (ocen: 18 )

  urzędnicy do roboty!
  18/07/2012 21:23

 2. Pan ze skarbówki raczej nie może bo zarabia miesięcznie pewnie 5 zł mniej od głównego burmistrza (za 11 mies. dostał 120 tys., gdy główny za cały rok 130 tys.)… Pani skarbnik też za mało zarabia – tylko 168 tys. przez niecały rok, czyli lepiej niż burmistrz. To pewnie wyszło razem z premiami za bezbłędne “ustawy” budżetowe. I wszystko zgodnie z literaturą prawa i zasadą Baldemara żeby oglądać złotówkę z dwóch stron.
  Tanie państwo to się nazywa. Rząd się wyżywi. To było w 2011 roku ale w tym i następnych pewnie nie będzie taniej i premie wzrosną. Takie są koszty “zmian na lepsze”. I byle do końca kadencji a po nich choćby potop.
  Tu jest “wszystko” (?) – http://www.tluszcz.bip.net.pl/?c=269

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +7 (ocen: 19 )

  Jaro
  18/07/2012 23:37

 3. rozumiem że spółka= zarząd i rada nadzorcza wybierana tylko przez burmistrza?(bez konkursu)???

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 6 )

  Paweł
  20/07/2012 09:50

  • Proces tworzenia i zarządzania taką spółką jest określony odpowiednią ustawą i działa wg. następujących schematów:
   - w spółkach tych obligatoryjnie powołuje się radę nadzorczą, której kadencja wynosi 3 lata (art. 10a UGospKomunal),

   - rada nadzorcza dokonuje wyboru prezesa i członków zarządu spółki (art. 10a ust. 6 UGospKomunal),

   - rada nadzorcza ustala wynagrodzenie członków zarządu – oprócz prezesa (z tej racji, iż dokonuje ich wyboru);

   - wynagrodzenie dla członków rady nadzorczej ustala zgromadzenie wspólników (art. 6 ust. 2 UWynagrOsKierPodmiotPr w zw. z art. 2 pkt 7 UWynagrOsKierPodmiotPr i art. 1 pkt 6 UWynagrOsKierPodmiotPr);

   - wynagrodzenie prezesa zarządu ustala zgromadzenie wspólników (art. 6 ust. 2 UWynagrOsKierPodmiotPr w zw. z art. 2 pkt 1 UWynagrOsKierPodmiotPr i art. 1 pkt 6 UWynagrOsKierPodmiotPr).
   http://www.net4lawyer.com/openlaw/wikka.php?wakka=ZakladanieSpolkiGminnej

   Co nie zmienia faktu, że wpływ na skład rady nadzorczej ma Urząd…
   art. 10a UGospKomunal
   1. W spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego działa rada nadzorcza.
   2. Do rad nadzorczych w spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego stosuje się przepisy Kodeksu spółek handlowych, z zastrzeżeniem przepisów niniejszej ustawy.
   3. Kadencja członka rady nadzorczej w spółkach z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego trwa 3 lata.
   4. Członkowie rady nadzorczej, reprezentujący w spółce jednostkę samorządu terytorialnego, są powoływani spośród osób, które złożyły egzamin w trybie przewidzianym w przepisach o komercjalizacji i prywatyzacji.
   5. Do członków rad nadzorczych spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego, reprezentujących w spółce jednostkę samorządu terytorialnego, stosuje się odpowiednio art. 13 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 60, poz. 535 i Nr 90, poz. 844).
   6. Członków zarządu spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego powołuje i odwołuje rada nadzorcza.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: 0 (ocen: 2 )
 4. Ciekawe czy ten zwrot z VAT pokryje koszty utrzymania tej spółki – mam na myśli pensje (rzecz jasna brutto) Zarządu i pracowników i czy jest to faktycznie opłacalne czy też chodzi tylko o stworzenie ciepłych posadek. Ciekawe też czy przy okazji powstania nowego tworu nie zwiększy się zatrudnienie.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +5 (ocen: 11 )
 5. “Wtedy rada nadzorcza i prezes, zarząd jest powołany przez właściciela. Na walnym zgromadzeniu wspólników, składa się z jednego wspólnika – z burmistrza. Tak to się odbywa. Wtedy jest powoływany zarząd i rada nadzorcza.“ 53 minut 20 sekund nagrania.
  Czyli będzie pozamiatane… Ostatni „niedobity” w końcu polegnie?

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 6 )

  Zbigniew
  20/07/2012 10:33

 6. ja bym tą złotówkę obejrzał od środka pan banaszek obejrzał i zrobił tak jak białek fundamenty, tylko on wodociągi mamy pytanie do niego? kiedy mogę przynieść swoje pranie białe bo od 10lat piorę w ręku bo nie mogę doczekać się na wodę! kto zapłaci za wodociąg bo nie ja! mam tego dosyć proponują mu je wykopać będzie oszczędność.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 4 )

  hubert
  20/07/2012 10:58

 7. zastanę doradcą za połowę kasy a resztę przeznaczę na cele społeczne tniemy koszty obłuda.jak wam się śpi ja bym nie zasnął.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +2 (ocen: 6 )

  damin
  20/07/2012 11:03

 8. ciekawe jak tam barierki w postoliskach?czy nie wymagają inspekcji pana burmistrza ja bym się bał pani dyrektor? radzę szybko poprawić bo nie będzie wesoło! dla nas tak, cyrk dalej występuje.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 4 )

  hubert
  20/07/2012 15:25

 9. Odnosząc się do tematu to na pewno przekształcenie ZGKiM w spółkę prawa handlowego przyniosło by pozytywny efekt i byłby to jak najbardziej słuszny krok, jednak czy musi być on akurat stawiany przez firmę zewnętrzną?? Są doradcy burmistrza (z wykształcenia jak mi się kojarzy Pani Prawnik), jest chyba jakichś mecenas i to oni powinni przygotować prawnie przekształcenie spółki i od tego zacznijmy.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +2 (ocen: 4 )
 10. Zakład Gospodarki komunalnej Spółką? to 21 wiek w naszej Gminie,a Radni nie wymienie z nazwiska na pewno na to nie pozwolą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Zakład byłby pozbawiony zadań które teraz ma jako zakład budżetowy i musiałby startować do przetargów, nie byłoby na czym robić przękrętów, należy zaznaczyć ,że we wszystkich Szanującyh się miastach Zakład gospodarki Komunalnej jest spółką….. a to co u nas jest to wczesny PRL!!!!!

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 10 )
 11. b&b szykuje sobie posadki. kadencja zaraz się skończy to i czas zadbać o przyszłość. Ja po raz drugi na bebka nie zagłosuję, oj nie. Dość miernoty

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +2 (ocen: 6 )

  Marcin
  25/07/2012 00:20

 12. To Banaszek w skarbówce robił tyle lat i on nie wie jak vat odzyskać?
  To może mu koleżanki i koledzy ze skarbówki podpowiedzą? On firmę będzie do takich operacji brał? Wstydu nie mają jeden z drugim?
  To każda księgowa wie jak się to robi. A skarbnik nie wie? To zdaje się finanse są. A to zdaje się w jej kompetencjach leży? Czuwanie nad finansami gminy. Może się mylę? – to niech mnie ktoś poprawi.

  Nie gospodarnych gospodarzy mamy.

  Kogo my dziś w tym urzędzie utrzymujemy? Jakieś niedouczone to towarzystwo!!! Do szkoły ferajnę wysłać.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +4 (ocen: 14 )

  Skarbnik - nie wie jak Vat odzyskać?
  25/07/2012 00:34

 13. Dla dobrego prawnika takie przekształcenie to trzy minuty roboty, byle jaki nawet nie będzie wiedział jak ruszyć temat.

  Mam namiary mogę podesłać burmistrzowi. Jeśli tylko chcesz…
  Nie są drodzy biorą tyle co ci byle jacy, różnią się jedynie skutecznością i obrotem.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 4 )

  Kazimierz
  25/07/2012 00:45

 14. jaki urzędnik skarbowy taki i gmina. obie instytucję nie wiedzą że żyją tylko my ponosimy tego koszta każdy kto ma iść do skarbówki jest chory na samą myśl nikt nic nie wie i wszystko jest ok

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 5 )

  hubert
  21/08/2012 16:53

  • Mów za siebie, jak się nie wie po co się idzie do skarbówki trzeba by kretynem!
   A CHORY JEST TEN KTO MA COŚ NA SUMIENIU.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: -2 (ocen: 6 )

   anonim
   22/08/2012 20:42

 15. ja idę do skarbówki jak muszę, nie lubię tej instytucji i wiem po co idę, prawie zawsze po to że jeden z drugim nie wie gdzie są moje papiery i wnioski i tylko wzywają z dokumentami zawsze coś im zniknie taki bałagan mają, a ty chyba kochasz tą instytucję

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 3 )

  hubert
  30/08/2012 13:02

 16. Tak przy okazji… czy ktoś wyjaśni na czym polega ta genialna metoda uzyskiwania zysku poprzez odzyskiwanie VAT-u przez spółkę? Gdzie tu jest zysk Gminy?

  Z tego co rozumiem to cały zysk tej operacji opiera się o zwrot podatku VAT. Tyle, że… Spółka aby otrzymać środki z Gminy musi wystawić jej fakturę + VAT (w przypadku ZGKKiM tak nie jest). Ten VAT później sobie Spółka odlicza. Jednakże, w tej sytuacji Gmina płaci wartość inwestycji, którą obecnie musiałby przekazać do ZGKiM, ale powiększoną o podatek. Czyli Gmina musi de facto zapłacić Spółce więcej za taką samą usługę aniżeli ZGKiM (większą o wartość podatku).

  Podsumowując te wirtualne operacje – Gmina jako całość tj. Gmina+Spółka wyjdzie na zero. Gmina będzie musiała bowiem zapłacić więcej o wartość podatku VAT za taka samą usługę, ale… później ten podatek odlicza sobie Spółka. Gmina jako Urząd na tym traci, spółka zyskuje.

  Wszystko byłoby fajnie (wyszłoby to w sumie prawie na zero + koszty utrzymania spółki), gdyby nie… hmmm… od każdej odzyskanej złotówki z tytułu zwrotu podatku prowizję bierze firma doradcza.

  Czy mi się wydaje, czy jedynym zyskującym na całej tej operacji jest nie gmina, spółka lecz FIRMA DORADCZA?

  Nie licząc oczywiście możliwości obsadzania większej ilości stołków swoimi i to poza jakąkolwiek kontrolą społeczną.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +6 (ocen: 10 )

  Flucky
  26/11/2012 20:31

 17. Ciekawy jestem kiedy wyskoczy zając z kapelusza w postaci spółki zamiast ZGKiM i temat sortowni w Postoliskach. Na tą chwilę delektujmy się ciszą…

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 3 )

Dodaj komentarz