GRUPY SAMOPOMOCOWE W TŁUSZCZU

Dodane w:: Numer 15 (październik 2008) |

4013.jpgZ inicjatywy Ośrodka Pomocy Społecznej w Tłuszczu i Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS organizującego szkolenia dla animatorów grup samopomocowych na terenie naszej gminy powstały dwie grupy samopomocowe: Grupa Samopomocowa dla Seniorów i Grupa Samopomocowa dla Samotnych Matek.

Czym jest grupa samopomocowa?

Grupa samopomocowa jest to grupa złożona z kilku (kilkunastu) osób, które borykają się z podobnym problemem. Grupa osób spotyka się, aby uczyć się od siebie nawzajem radzenia sobie z problemami i stawiania im czoła. Idea samopomocy tkwi w wyzwalaniu uśpionych sił wewnętrznych i mocnych stron jednostki i grupy. Głównym celem ludzi przychodzących  na spotkania grupy samopomocowej jest pomoc samym sobie w kręgu osób dotkniętych takim samym problemem. Pomóc sobie samemu znaczy wziąć problem w swoje ręce i być aktywnym na tyle, na ile pozwalają nam nasze możliwości.

W cyklu szkoleń dla animatorów grup samopomocowych uczestniczą dwaj pracownicy socjalni OPS w Tłuszczu: Joanna Jędrasik – prowadząca Grupę Samopomocową dla Seniorów i Stanisława Goceł – prowadząca Grupę dla Samotnych Matek.

Grupa Samopomocowa dla Seniorów

Pierwsze spotkanie Grupy Samopomocowej dla Seniorów odbyło się 16.09.2008 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Uczestnicy spotkania mieli okazję podzielić się własnymi problemami i wynikającymi z nich potrzebami oraz oczekiwaniami co do funkcjonowania Grupy Samopomocowej. Podczas spotkania ustalono również zasady spotkań i cel grupy – aktywizację społeczną.
W październiku we współpracy ze Stowarzyszeniem ,,AXA” zorganizowano dla Seniorów wyjazd integracyjny do Gospodarstwa Agroturystycznego w Marianowie podczas którego Seniorzy mieli okazję zwiedzić Gospodarstwo Państwa Chudy, oraz spędzić miło czas podczas pieczenia kiełbasek przy ognisku i wspólnego biesiadowania przy muzyce. Spotkania grupy samopomocowej dla seniorów odbywają się w każdą drugą środę miesiąca o godzinie 10.00 w Muzeum Ziemii Tłuszczańskiej
Na kolejne spotkanie Grupy Samopomocowej 12.11.2008 r został zaproszony Pan Komendant Komisariatu Policji w Tłuszczu w celu udzielenia Seniorom informacji i porad z zakresu bezpieczeństwa.

Grupa Samopomocowa dla Samotnych Matek

Pierwsze Spotkanie Grupy miało miejsce 28.09.2008 r. w Urzędzie Miasta w Tłuszczu. Na kolejnym spotkaniu Grupa Samotnych Matek wraz dziećmi uczestniczyła w wyjeździe integracyjnym do Gospodarstwa Agroturystycznego w Marianowie, gdzie dla przybyłych czekało szereg zabaw i atrakcji. W spotkaniu październikowym Grupy uczestniczył Kurator Sądu Rejonowego w Wołominie – Pan Grzegorz Grzyb, który udzielał Samotnym Matkom porad prawnych. Grupa Samopomocowa dla Samotnych Matek spotyka się raz w miesiącu we wtorek o godz. 15.00 w sali nr. 47 Urzędu Miejskiego.
Wszystkich mających pomysł na stworzenie kolejnej grupy samopomocowej i odczuwających potrzebę uzyskania wsparcia ze strony innych osób borykających się z podobnym problemem, prosimy o zgłaszanie się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Tłuszczu!

Joanna Jędrasik

- Warsztaty są częścią realizowanego przez nas projektu „Odszukać, odtworzyć, ocalić”, który jest skierowany do różnych grup społecznych – dzieci, młodzieży, osób starszych. Nasze spotkania mają na celu uchronić od zapomnienia twórczość ludowych artystów, takich jak: rzeźbiarze, malarze, koronkarki, śpiewacy ludowi i kowale. Na koniec projektu wydamy w kilkuset egzemplarzach profesjonalny album zawierający reportaże na temat twórców  – zapowiada pan Borys Rudejko ze Stowarzyszenia „AXA”, które razem z Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowało warsztaty muzyczne dla Seniorów.

Reklama

Dodaj komentarz