W dniach 16 – 20 czerwca mieliśmy przyjemność gościć przybyłą z rewizytą turecką delegację. Zapraszamy Państwa do przeczytania o jej przebiegu i o tym, co najbardziej podobało się w Tłuszczu zagranicznym gościom!
Samorządowcy z Turcji przybyli do Tłuszcza w poniedziałek rano (16 czerwca). Ponieważ mieli spędzić w Polsce zaledwie kilka dni, grafik miejsc do odwiedzenia był bardzo napięty. I tak już pierwszego dnia, pod opieką przedstawicieli naszej władzy, odwiedzili gospodarstwo rolne państwa Mościckich – produkujące najwięcej mleka w gminie Tłuszcz. Następnie delegacja udała się z wizytą do gospodarstwa agroturystycznego w Brzezinowie – Marianowie, które zdobyło wyróżnienie w konkursie Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jak powiedział nam burmistrz Jan Krzysztof Białek, głównym zamysłem było pokazanie tureckim gościom coraz bardziej popularnego sposobu spędzania wolnego czasu w gospodarstwach tego typu przez mieszkańców Warszawy. Burmistrz wspomniał również, że dla gości z Turcji tzw. kwoty mleczne oraz kary za nadprodukcję mleka wydały się czymś zupełnie niezrozumiałym.
Następnego dnia delegacja z Kazana została oficjalnie przywitana w naszym Urzędzie Miejskim. Goście spotkali się z dyrektorami szkół, odbyła się prezentacja placówek oświatowych naszej gminy oraz polskiego systemu edukacji. Ważnym punktem programu było otwarcie w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej specjalnej wystawy opowiadającej o dotychczasowej współpracy na linii Tłuszcz – Kazan. Samorządowcy odwiedzili także Wytwórnię Mebli Artystycznych „Henryków”, stację uzdatniania wody i tłuszczańską oczyszczalnię ścieków. Delegacja zwiedziła także neogotycki kościół w Postoliskach. Burmistrz Białek zdradził nam, że największym zainteresowaniem gości cieszył się konfesjonał – rzecz zupełnie obca tureckiej kulturze i religii.
W środę delegacja z miasta partnerskiego została zaproszona na 32 piętro Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, skąd mogła podziwiać panoramę stołecznego miasta. Goście zwiedzili również parlament i spotkali się z posłami. Spacerowali po świeżo wyremontowanym Krakowskim Przedmieściu oraz podziwiali zabytki Starego Miasta.
Goście z Kazana odwiedzili także firmy działające na terenie powiatu wołomińskiego, Urząd Miejski w0Wołominie oraz tamtejszą sortownię śmieci. Zwieńczeniem wizyty była uroczysta kolacja w Centrum Konferencyjnym „Batory”, dająca możliwość wzajemnego poznania się radnych i przedsiębiorców tureckich z przedstawicielami tych sektorów z terenu Tłuszcza. Wspólny wieczór umilił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej, która przywitała gości pokazowym marszem, a następnie wszyscy wysłuchali koncertu tłuszczańskiego chóru Lux Mea. Wyświetlono także prezentacje multimedialne przedstawiające zdjęcia z wyjazdu naszej delegacji do Turcji.
Jak powiedział nam burmistrz Jan Krzysztof Białek – kontakt został nawiązany, delegacje samorządowców zdążyły się już poznać, zatem teraz przyszła kolej na naszych przedsiębiorców oraz wymianę młodzieży szkolnej. Jakie wymierne korzyści przyniesie dla naszej gminy współpraca z Turcją? To okaże się w ciągu najbliższych kilu lat. Jednak otwartość, zaangażowanie i pozytywne nastawienie obu stron wskazują na to, że wszelkie działania w tym obszarze, mimo dzielącej nas różnicy językowej i kulturowej, mogą zakończyć dużym sukcesem.
KOMENTARZE:
Aziz Sahin, przewodniczący ATIK (European Council of Turkish Business Cooperation): Tłuszcz jest wspaniałym miastem. Bardzo dobrze nam się współpracuje z przedstawicielami gminy – zarówno samorządowcami jak i przedstawicielami przedsiębiorców. To już kolejne nasze spotkanie, wszystkie wyzwalają bardzo pozytywną energię, dzięki której powstają ciekawe koncepcje. Liczymy na zacieśnienie kontaktów pomiędzy biznesmenami oraz na wykorzystanie walorów turystycznych Tłuszcza. Pragnę zauważyć, że w Berlinie mieszka ponad 500 000 Turków i wielu z nich interesuje się tym, co dzieje się w ich macierzystym regionie Turcji. Teraz, gdy Kazan i Tłuszcz są miastami partnerskimi, osoby mieszkające obecnie w Berlinie, zaś pochodzące z Kazana, mają ciekawą możliwość spędzenia weekendu w mieście partnerskim położonym dużo bliżej niż ich rodzinne miasto. Moi rodacy mogą stać się dobrymi klientami dla tutejszych hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Warto dodać, że Kazan jest miastem przemysłowym, działa tam wiele dużych firm i dla nich rejon Tłuszcza jest ciekawym pomysłem na rozszerzenie rynku sprzedaży. Jeśli uda się nam bliżej poznać i zaprzyjaźnić, to z pewnością będzie łatwiej nawiązywać stosunki handlowe. Liczę, że już za trzy – cztery lata wyniki naszej współpracy będą widoczne.
Lokman Ertürk, burmistrz miasta Kazan: W Tłuszczu właściwie wszystko mi się bardzo podoba, ale najbardziej ludzie – są bardzo mili i otwarci. Widzę, że między naszymi narodami jest dużo podobieństw. Mam na myśli gościnność, ciepłe traktowanie drugiego człowieka i szacunek. Chcemy, żeby wynikiem naszej współpracy były wymiany młodzieży szkolnej, wzajemne wizyty rodzin, poznawanie kultury. Takie działania zaowocują w przyszłości wzrostem tolerancji i wzajemnego zrozumienia w naszych społecznościach.
Komentarze do artykułów: