ZBIORNIK RETENCYJNY

Dodane w:: Numer 43 (luty) 2011,Ogłoszenia z urzędu |

Wielokrotnie spotykamy się z zapytaniami dotyczącymi realizacji inwestycji budowy zbiornika retencyjnego na rzece Cienkiej. Wiemy jak bardzo jest to ważna inwestycja z punktu widzenia gospodarki wodnej gminy, ale także ze względu na walory turystyczno-rekreacyjne.

Niestety po dokładnej ocenie dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji okazało się, że dokumentacja projektowa wykonana w 2005 roku jest niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonego Uchwałą Nr XIII/163/2008 Rady Miejskiej z dnia 27 marca 2008 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Tłuszcz (obszar pozamiejski) zbiornik retencyjny na rzece Cienkiej. Różnica w dokumentach dotyczy powierzchni zbiornika, gdyż w dokumentacji projektowej jest ona większa niż w planie.

To jednak nie jedyny problem związany z inwestycją, gdyż jak się okazało w dostępnej dokumentacji brak jest pozwoleń wodno-prawnych, a także pozwolenia na budowę zbiornika. Należy również rozważyć pogłębienie zbiornika., gdyż  obecna głębokość wg dokumentów to 1,5m.

Przedstawiona sytuacja powoduje, iż niezbędna będzie aktualizacja dokumentacji na którą Gmina wydała już w 2005 roku prawie 80 tysięcy złotych. Koszty jakie teraz będziemy musieli ponieść na ten cel to ok. 100 000 zł.

 • Emilia Oleksiak, Urząd Miejski w Tłuszczu

Reklama

Komentarze (4 )

 1. Ciekawe ile jeszcze wyjdzie takich urzędniczych niedoróbek ? Miejmy nadzieję, że z nowy burmistrz zrobi porządek w dokumentacji i nie tylko.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 2. To nie jest niedoróbka urzędnicza tylko celowe opóźnienie bo gmina Klembów ma zamiar budować u siebie zbiornik retencyjny na terenach zalewowych.
  Bednarczyk w dalszym ciągu wykonuje polecenia swojego prycypała Rakowskiego.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 3. Chyba nić na temat zbiornika nie wiesz, więc sie nie kompromituj poszukajcie sobie z “Jankiem” lepszego zajęcia

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 4. Z informacji UM Tluszcz wynika, że dokumentacja z 2005 roku jest niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonego w 2008roku. Czy Burmistrz zastanawiał się dlaczego?.
  Jak to możliwe by coś co zostało sporzadzone trzy lata wcześniej
  porównywać do dokumentów które powstały jako konsekwencja wszelkich uzgodnień, dla których punktem wyjścia była właśnie wcześniej opracowana ówczesna koncepcja dokumentacyjna. Pamiętać przeciez należy, że musi być ona uzgadniana z różnego rodzaju instytucjami i organizacjami, mającymi interes prawny na tamtym obszarze. Efektem właśnie tych uzgodnień, była decyzja o uchwaleniu w takim a nie innym kształcie planu zagospodarowania przestrzennego.
  Jaka jest logika w zarzutach dotyczących niezgodności dokumentacji opracowanej trzy lata wcześniej z dokumentem uchwalonym przez Radę z 2008 roku. Sugeruje się, że na ten cel wydano 80 tys., a na skutek zmian planu trzeba wydać jeszcze 100 tys.zł.Nawet jezeli trzeba, to zastanowic sie należy czy nie jest to koszt konieczny na wielomilionową inwestycję,ponieważ koszt dokumentacji stanowi kilka procent kosztów całego przedsięwzięcia. E.O UM pisze w imieniu burmistrza, że zbiornik retencyjny nie ma żadnych pozwoleń (wodno-prawnychna na budowę), zapominając, że te dokumenty są uwieńczeniem wszystkich działań formalno-prawnych i aby
  uzyskać pozwolenie na budowę musi się wykazac prawem do dysponowania gruntem.Pozwolenie uzyskuje się zawsze na końcu wszelkich prac formalno-projektowych. Wszyscy zaś wiemy że porzednia władza skoncentrowała się na realizacji najważniejszej ,po uchwaleniu planu (bo taka jest kolejność) – WYKUPU GRUNTÓW!!!
  Bez nich dalsze postępowanie jest bezprzedmiotowe.
  Czy Burmistrz Bednarczyk zrezygnowal z budowy czegos co jest niezbedne dla rozwoju naszej gminy,
  zastanawiajac sie jaka ma byc glebokosc zbiornika. Tego typu parametry sa okreslane w pozwoleniach, min. wodnoprawnych.Dlaczego Pan Bednarczyk rezygnuje z kontynuacji wykupu gruntow- czy to przerastalo jego mozliwosci i umiejetnosci w trudnym procesie negocjacyjnymy z wlascicielami.Mam wrazenie ze jest to szukanie dziury w calym, odsuwanie od siebie trudnej i ciezkej pracy a jednoczesnie zwalanie opowiedzialnosci na poprzednikow.
  Bardzo glosno mowi sie, ze program malej retencji, a w zwiazku z tym dotacje na ten cel to priorytety min. dla Marszalka woj. Mazowieckiego.Dlaczego to zadanie jak i wiele innych, nie znajduje sie w planach inwestycyjnych naszej gminy!. Nie bojmy sie tej inwestycji.
  Co na to radni- a moze bezradni!!!!!!

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

Dodaj komentarz