Naukowo i popularnie nie tylko o Tłuszczu

Dodane w:: Numer 9 (kwiecień 2008) |

Studia i Materiały do Dziejów Powiatu Wołomińskiego Każda nowa pozycja wydawnicza, dotycząca tematyki regionalnej jest niezwykle cenna, przede wszystkim dla samych mieszkańców danego terenu. Dlatego warto zwrócić uwagę na opublikowany pod koniec zeszłego roku trzeci tom rocznika „Studia i Materiały do Dziejów Powiatu Wołomińskiego”, gdzie wiele miejsca poświęcono także miastu i gminie Tłuszcz.

Od trzech lat w postaci artykułów, studiów, rozpraw, wspomnień, na łamach rocznika wydawanego przez Ośrodek Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie i Starostwo Powiatu Wołomińskiego, przekazywane są informacje dotyczące ziem powiatu wołomińskiego, jego tradycji, historii i kultury. Autorami opublikowanych artykułów są często pasjonaci, historycy amatorzy, którzy zazwyczaj na własną rękę, bez wsparcia finansowego, badają przeszłość swoich okolic.

TŁUSZCZ W ROCZNIKU

Trzeci tom rocznika w znacznej mierze został poświęcony prezentacji zagadnień związanych z tradycją i etnografią powiatu. Mieszkańców Tłuszcza może zainteresować artykuł dotyczący regionalnego stroju, jaki nosili w pierwszej połowie zeszłego wieku mieszkańcy wiosek z okolic Tłuszcza i Radzymina. Opracowania stroju dokonano na podstawie elementów dawnego ubioru, gromadzonych głównie właśnie na terenie gminy Tłuszcz, oraz archiwalnych fotografii prezentujących włościan zamieszkujących podtłuszczańskie wioski w okresie międzywojennym. Zarówno elementy stroju, jak i zdjęcia są zaprezentowane w roczniku.
Kolejne zagadnienie dotyczące naszej miejscowości, to folklor muzyczny, którego dokumentację zamieszczono w publikacji. Badania i nagrania regionalnych śpiewów prowadzone były w kilku gminach powiatu, między innymi także w Tłuszczu w miejscowościach: Miąse, Wagan, Łysobyki, Chrzęsne, Franciszków czy Rysie. Nagrano ponad 19 godzin materiału zawierającego piosenki świeckie i religijne, muzykę instrumentalną oraz rozmowy na temat muzyki na naszym terenie. Dla Tłuszczan również ciekawy może być artykuł o zwyczajach i obrzędach towarzyszących niegdyś ślubom i pogrzebom mieszkańców powiatu. Ważnych informacji udzielili w tym temacie także mieszkańcy Stryjek, Jasienicy i Łysobyk w naszej gminie.

TŁUSZCZAŃSKI RARYTAS

Dla mieszkańców naszej miejscowości szczególnie ważna jest rozprawa dotycząca sieci bibliotek publicznych w gminie Tłuszcz. Ta najobszerniejsza w całym roczniku praca, jest w całości poświęcona historii tłuszczańskich bibliotek. Autorka, Bogumiła Boguszewska, absolwentka Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego jest doskonałym znawcą tematu nie tylko ze względu na swoje wykształcanie. Pracując przez wiele lat jako kierownik jednej z filii bibliotecznych, jak również działając w Zarządzie Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dobrze zna zagadnienia dotyczące bibliotek i bibliotekarzy. Omawiana praca obejmuje lata 1949-2002 i jest najszerszym powstałym do tej pory opracowaniem monograficznym tego tematu. Rozpoczyna ją krótki rys historyczny Tłuszcza, obejmujący również rozwój szkolnictwa i życia kulturalnego. Następnie autorka chronologicznie omawia powstanie, rozwój i działalność biblioteki w Tłuszczu, a także poszczególnych filii bibliotecznych w całej gminie na przestrzeni drugiej połowy XX wieku. Szczegółowej analizie zostały poddane struktura zbiorów, wypożyczeń i czytelników; zarysowano również formy pracy kulturalno-oświatowej bibliotek oraz ich wkład w organizację Tłuszczańskich Biesiad z Książką. Dla mieszkańców Tłuszcza i osób zainteresowanych historią miasta to ważna, analityczna praca, z którą warto się zapoznać.

ANNAŁY DLA KAŻDEGO

Oprócz wspomnianych wyżej artykułów dotyczących Tłuszcza, rocznik prezentuje rezultaty najnowszych badań nad językiem i dialektem mazowieckim w mowie najstarszych mieszkańców powiatu. Ważny artykuł dotyczy także słynnego barokowego kościoła Św. Trójcy w Kobyłce. Studia wiele miejsca poświęcają ludziom związanym z powiatem wołomińskim, m. in. Janowi Skrzypińskiemu z Radzymina – konstruktorowi słynnego pistoletu ViS, czy prof. Ludwikowi Maciągowi, artyście, który wielokrotnie przebywał i wystawiał swoje prace na terenie powiatu. Autorami publikowanych prac są zarówno profesjonalni badacze, jak i amatorzy zainteresowani historią i kulturą swojego regionu. Dlatego też zespół redakcyjny zaprasza do współpracy wszystkich, którzy pragną włączyć się w prace nad dalszymi numerami czasopisma i zamieścić wyniki swoich poszukiwań i badań w „Studiach i Materiałach do Dziejów Powiatu Wołomińskiego”.

  • materiał nadesłany do redakcji

Reklama

Dodaj komentarz