HALI NIE MA, KOSZTY SĄ

Dodane w:: Numer 41 (grudzień) 2010 |

Czy naszą gminę stać, aby po raz kolejny zapłacić za wykonanie dokumentacji projektowej na halę sportową? Nasze dziennikarskie zaciekawienie wzbudził również fakt, że przetarg na nowy projekt ogłoszony został między jedną a drugą turą wyborów, zaś otwarcie ofert nastąpiło 6 grudnia, gdy już znane były – niekorzystne dla dotychczasowego burmistrza – wyniki. Gmina przeznaczyła na wykonanie projektu 200 000 zł.

Pod koniec listopada burmistrz Tłuszcza Jan Krzysztof Białek powołał komisję przetargową, która ma przeprowadzić procedurę zamówienia publicznego na wykonanie wielobranżowego projektu budowlanego hali sportowej na terenie Szkoły Podstawowej w Tłuszczu.

Zastanawiający jest termin realizacji zamówienia ustalony na 31 stycznia 2011 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że 14 grudnia (dzień pisania tego tekstu) przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty, firma projektująca będzie miała na wykonanie dokumentacji półtora miesiąca, na które przypada również okres świąteczny. Termin wydaje się mało realny, biorąc pod uwagę konieczność uzyskania wszystkich uzgodnień.

KTO ZABRAŁ PROJEKT?

Przypomnijmy – gmina w 2005 r. już raz zapłaciła za wykonanie projektu hali prawie 60 000 zł. Projekt został jednak zabrany przez projektanta, który podjął się wprowadzenia do niego modyfikacji. Od tego czasu gmina ma problem z wyegzekwowaniem od niego zwrotu kompletu dokumentów.

- Niestety wszystko to bardzo długo trwa, a ostateczny termin dostarczenia zaktualizowanej dokumentacji jest ciągle przez projektanta przekładany. Mam nadzieję, że za kilka dni wszystko już będzie – powiedział nam w kwietniu burmistrz Jan Krzysztof Białek. Niestety, najwyraźniej kilka dni przemieniło się w kilka miesięcy i w konsekwencji burmistrz Białek zdecydował się na zakup nowej dokumentacji.

KTO ZNA ODPOWIEDŹ?

Zapytany o powód ogłaszania przetargu przed rozstrzygnięciem wyborów burmistrz wyjaśnił, że gmina mimo trwających wyborów musi funkcjonować, zaś zakup nowej dokumentacji jest drogą do uporządkowania sprawy hali wskazaną mu przez gminnego prawnika. Gdy zapytaliśmy burmistrza Białka o to, kto jest imiennie odpowiedzialny za wyznaczenie tak krótkiego terminu na przygotowanie projektu oraz czy nowy projekt ma uwzględniać istniejące (nielegalnie) fundamenty, zostaliśmy skierowani do Mirosława Zajdenca z Wydziału Inwestycji i Rozwoju Gminy. Ten z kolei powiadomił nas o konieczności sformułowania pytań na piśmie i złożenia ich w sekretariacie. Niestety do chwili zamknięcia tego numeru ST, na nasze pytania nie otrzymaliśmy z tłuszczańskiego urzędu żadnych odpowiedzi.

KTO WYGRA PRZETARG?

W przetargu na nowy projekt hali, który miał miejsce 6 grudnia 2010 roku, wystartowały łącznie 23 firmy z całej Polski. Proponowane ceny za wykonanie projektu zawierały się w przedziale od 70 760 zł do 244 000 zł. Tak duża rozbieżność cenowa może wynikać z nieprecyzyjnego opisu przedmiotu zamówienia lub z konieczności doliczenia premii za ekspresowe wykonanie dokumentacji przez architektów.

Kolejne kroki podjęte przez nasze władze w sprawie hali powodują nowe pytania bez odpowiedzi. Brak komentarza dodatkowo podsyca emocje. Pytanie tylko, w jakim celu?

Mamy nadzieję, że najbliższym czasie znane będą nowe fakty dotyczące hali i dowiemy się w końcu, czy wykonane w 2006 roku fundamenty nadają się do dalszej budowy, czy trzeba je będzie rozebrać. Wydaje się nam niezwykłym to, że jedna z kluczowych dla naszego miasta inwestycji od lat stoi w miejscu, generując jednocześnie coraz większe koszty.

 • Maciej i Aleksandra Puławscy

Reklama

Komentarze (2 )

 1. Na szczęście pan b bedzie miał teraz dużo czasu żeby wytłumaczyć się z tego w prokuraturze.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 2. Numer sprawy ZP-3410/48/2010
  Zawiadomienie o unieważnieniu postępowania

  ZAWIADOMIENIE O UNIEWAŻNIENIU POSTĘPOWANIA

  Na podstawie art. 93 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm) zawiadamia się, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na Wykonanie wielobranżowego projektu budowlanego hali sportowej na terenie Szkoły Podstawowej w Tłuszczu zostało unieważnione z przyczyn określonych w art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo zamówień publicznych.

  Uzasadnienie:

  Postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

  ——————————————————————————–

  Dokument utworzył/ła: Rafał Roguski

  Data utworzenia dokumentu: 23.12.2010r.
  Data publikacji: 27.12.2010r. 12:39:48

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

Dodaj komentarz