Co warto wiedzieć o Środowiskowym Domu Samopomocy

Dodane w:: Numer 7 (luty 2008) |

Już wkrótce w Tłuszczu zostanie otwarty Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Będzie on działał w budynku przy ulicy Szkolnej, czyli tuż obok Urzędu Miejskiego i Centrum Kultury. A ponieważ jest to pierwsza tego typu inicjatywa w naszej gminie, wiele osób może nie wiedzieć, o co właściwie w całej tej instytucji chodzi…
Co dokładnie się kryje pod nazwą „Środowiskowy Dom Samopomocy”?

ŚDS to dzienny ośrodek wsparcia, dający szansę osobom przewlekle chorym psychicznie i/lub niepełnosprawnym intelektualnie (w zależności od charakteru placówki) na godne życie i samodzielny wybór jego stylu. Domy Samopomocy są tworzone na mocy ustawy z 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego. W Polsce aktualnie pracuje około 400 domów, zatrudniając ponad 3500 pracowników, które opiekują się około 12 tysiącami obywateli naszego kraju (dane na rok 2006, zaczerpnięte ze strony www.wrzos.org.pl).
Co będzie charakterystyczne dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Tłuszczu?

ŚDS w Tłuszczu przeznaczony będzie dla 20 osób niepełnosprawnych intelektualnie. Funkcjonować będzie w godzinach od 8 do 16. Użytkownikiem Domu może być osoba w wieku 18 – 60 lat z orzeczoną niepełnosprawnością intelektualną.
Środowiskowe Domy Samopomocy działają w oparciu o nowatorską formułę wspierania i rehabilitacji osób dotkniętych różnymi problemami. Na czym konkretnie to ma polegać?

W naszym Domu w ramach zajęć prowadzona będzie rehabilitacji społeczna, zawodowa i lecznicza. Uruchomionych zostanie kilka pracowni w zależności od zainteresowań podopiecznych, np. kulinarna, plastyczna, ceramiczna, teatralna, krawiecka, ogrodnicza… W ramach zajęć prowadzone będą imprezy okolicznościowe, wycieczki a także turnusy rehabilitacyjne. Warto dodać, że konkurs na kierownika Domu wygrała pani Anna Wydro, osoba młoda, energiczna i pełna ciekawych pomysłów – a co najważniejsze – mogąca pochwalić się projektami zrealizowanymi dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych, m.in. na integrację osób niepełnosprawnych ze środowiskiem.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w ŚDS prosimy o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tłuszczu pod numerem telefonu (029) 75-73-240 (opracowanie – AP, na podstawie ulotki OPS Tłuszcz)

Reklama

Komentarze (12 )

 1. A kto jeszcze startował w konkursie na kierownika ŚSS-u? Wszyscy wiedzą, że nie było innych kandydatur. Wielki mi konkurs dla jednej osoby……………..

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  Hipiss
  28/07/2008 12:38

 2. Nie ważne że w Tłuszczu powstał ŚSD… ważne że był konkurs oraz kto sprawuje funkcję. Hehhhh… – Polska i Polacy… żenada..
  Hipiss a gdzie Twoja kandydatura w tym konkursie? zapomniałeś złożyć czy nie zdążyłeś? Trzeba było startować – chyba lubisz chodzić na skróty i gadać zamiast działać a to nic dobrego za sobą nie niesie…:(((

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  Bartek
  12/08/2008 01:12

 3. A Ty co takiego dobrego Bartek niesiesz ? Hippis nikogo nie ocenia ,stwierdził fakt i tyle. “Polska i polacy…żenada.”-właśnie.no chyba, że Ty nie z Polski:D

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  grypa
  12/08/2008 21:07

 4. Witam serdecznie

  Na wstepnie wyjaśnię skrót nazwy instytucji, który mylnie został użyty w wypowiedzi osoby o nicku Hippis i dosc często te blędy się powtarzają.
  Nazwa “Środowiskowy Dom Samopomocy” ma skrót ŚDS i każdego kto jest w stanie zabierac głos co do moich kompetencji prosiłabym przynajmniej o prawidłowe używanie nazwy wlaściwej instytucji w której mam przyjemnosc pełnic obowiazki kierownika
  Jeżeli ktoś z Państwa jest w stanie obiektywnie stwierdzić że więcej zrobił na terenie Gminy dla środowiska osób niepełnosprawnych, to zapraszam do dyskusji. Najlepiej zapraszam na sptokania co miesięczne z rodzicami, które odbywają się w co drugi wtorek miesiąca, tak więc nie będzie to opinia wyrażona przez moją osobę, a będzie możliwość skonfrontować ją z samymi zainteresowanymi osobami.

  Osobę o nicku Hippis w szczególności zapraszam na wspomniane spotkanie, lub jeśli nie pozwala mu na to odwaga to upoważniam włascicieli “STACJI TŁUSZCZ” do udostępnienia mojego nr telefonu.

  Pozdrawiam serdecznie
  Anna Wydro

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  Anna Wydro pelniąca obowiązki kierownika ŚDS nr 3 w Tłuszczu
  29/08/2008 13:27

 5. to się wnerwiłaś ostro:)

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  grypa
  29/08/2008 15:02

 6. Wiesz, mieszkańcy Tłuszcza maja niezwykle dla mnie niezrozumiałą łatwość do komentowania cudzej pracy bez włożenia wysiłku w poprawienie czegokolwiek w tym mieście.
  Nie jestem z Tłuszcza, lecz z Warszawy a mimo to przy współpracy z niesamowitymi ludźmi przy dość silnej decyzji o tym, że naprawdę jest to miejsce warte do pracy, nadal jest ta jedna mała niezrozumiale powtarzająca się kwestia. Zamiast dołączać się do współpracy (na całe szczęście nie wszyscy, czego efektem jest np. ścianka do wspinaczki, czy właśnie ŚDS), ludzie tylko potrafią siedzieć z boku i obserwować co w trawie piszczy ;-) bo skoro mi nie wychodzi, to oby komuś innemu nic lepiej nie wyszło a nawet jak wyjdzie to niech przynajmniej się z tego nie cieszy. Tak więc mam nadzieję, że obok obserwatorów z loży szyderców znajdą się tacy co złapią bakcyla (i to się tak naprawdę liczy)

  zapraszam zatem na konsultacje dla osób zainteresowanych tworzeniem stowarzyszeń, może z tej krytyki wyjdzie coś konstruktywnego i pokazać będę mogła wam, jak można nie tylko “mówić”, ale także i samemu poddać się krytyce ;-)

  Każdy WTOREK 13-17 budynek ŚDS-u (konsultacje dla osób zainteresowanych pozyskiwaniem funduszy na realizację swoich pomysłów)

  ZAPRASZAM

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  anna, ta sama co wyżej
  05/09/2008 23:52

 7. no tak tak…to sie rozpisalas;)ale nie omieszkałaś zaznaczyc,ze jestes z Warszawy:Dno ale zareklamowac sie umiesz.zycze sukcesow.pozdro

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  grypa
  18/09/2008 23:33

 8. grypa – zapewniam cię ze jestem Polakiem z Polski (piszę to w ten sposób byś nie doszukiwał się podtekstów i odebrał to dosłownie; bez zbędnego filozofowania). Co do “noszenia” to nie zrozumiałeś… co ma puste gadanie do kreatywnego działania? Pasuje to jak wół do karety (to takie przysłowie – skoro trzeba tu tłumaczyć… :/ )
  Prowokujesz dla własnej satysfakcji? Czy może sprawia ci to przyjemność? Może musisz to robić? Kazali?! ahaa…, …tak tylko SOBIE zadaję pytania…
  …a Warszawa wpędza cię w kompleksy czy jak?? heheh!
  No nic, i tak swoim skromnym intelektem nie pojmę tak twórczych zachowań.

  Pani Aniu, ktoś kto nie chce zrozumieć (lub nie może) to nie zrozumie. Bariera. Po co tu się spinać. Zawsze ktoś się znajdzie kto lubi bić pianę dla samego bicia. Smutne to ale prawdziwe. Pewnie, że z opiniami trzeba się liczyć i każdą brać pod uwagę; zawsze nawet te negatywne są wskazane o ile mają solidne podstawy a nie są zwyczajnie zajadłe i złośliwe. Bardzo jestem ciekawy czy grypa skorzystał z Pani zaproszenia i przedstawił jakieś konstruktywne pomysły w stosunku do ŚDS??

  Pozdrawiam
  Bartek

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  Bartek
  01/10/2008 23:14

 9. “Bariera”…podobało mi się:)”bicie piany dla samego bicia”-denne.
  Grypa – rodz.żeński,(nie – gryp), kobieta inteligencie Bartku – Polaku z Polski(bez podtekstów, dosłownie, bez filozofowania).
  ble ble ble .kazali- hehehe.a moze Tobie kazali?sam na sile starasz sie czegos doszukac co?przyznaj,ze zabolało.
  pozatym – nic nie wiem i olewam dalsza”dyskusję” bo mnie nudzi Twój jak sam piszesz”skromny intelekt”.Jednakże pozdrawiam.Bez odbioru.Liczę,że chociaż to załapiesz.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  grypa
  02/10/2008 20:42

 10. Z pryzkrością stwierdzam, że nikt nie skorzystał z zaproszenia. W każdym razie nadal jest aktualne.. w tym miesiącu niestety wyjątkowo nie będę obecna w związku ze zbliżającą się obroną pracy specjalizacyjnej. Zapraszam zatem 4 listopada godz. 18 ŚDS w Tłuszczu.

  Komentarz co do Warszawy miał jedynie wskazać, iż nie jestem żadnym pociotkiem ani nie mam żadnych rodzinnych koneksji z nikim z tej miejscowości. Jednakże każdy patrzy przez pryzmat własnych kompleksów, przypisując innym złe intencje.. Przykre, ale niestety częste zjawisko.

  Anka

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  Anna
  06/10/2008 09:04

 11. Droga Anno ,myslalam, ze jestes ponad to wszystko..widzę, ze jednak nie.
  Co do Warszawy to rzeczywiscie odebralam to inaczej..ale nie chce mi sie juz tu pisac o kompleksach…bronic sie,ze nie, nie mam..kazdy to samo…
  A piszac tutaj mozemy za kazdym razem twierdzic,ze o cos innego nam chodziło i ktos nas nie zrozumiał..
  I nie, nie przyjde na spotkanie ŚDS zeby w takim razie porozmawiac z Toba osobiscie.Nie jest to dla mnie wazne.Kazdy ma jakas prace i dla kazdego co innego jest priorytetem.Róbmy swoje.A Ty jesli sprawdzisz sie na swoim stanowisku nie bedziesz musiala tak się rozpisywac z kazdego zdania na zadnym forum.
  Pozdrawiam serdecznie.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  grypa
  06/10/2008 20:40

 12. Jeśli byłoby się ponad wszystko (“nie reagowałoby się na to co się dzieje”) nie byliby ważni dla mnie ludzie, jedno jest konsekwencją drugiego..
  Jak na mój gust, za bardzo ceni się obojętność w tych czasach. To jest mój priorytet, aby nie nabrać takiej maniery i nie olewać tego co się dzieje

  a.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  anka
  08/10/2008 06:45

Dodaj komentarz