ST 10 (90)/2014 III Konkurs Krasomówczy za nami: Słowo bywa groźniejsze od miecza

III Konkurs Krasomówczy za nami:

 

Słowo bywa groźniejsze od miecza

20_konkurs1_10

Witek Baranowski z kl. III B tłuszczańskiego gimnazjum, jako jedyny zamiast przedstawienia jakiejś historii mówił o potrzebie otwarcia się na drugiego człowieka i odbudowania więzów sąsiedzkich (fot. MP)

Bajkowe opowieści, inspirujące przemówienia i fascynujące historie – to wszystko można było usłyszeć podczas konkursu krasomówczego, który odbył się 7 października w Szkole Podstawowej w Tłuszczu.

 

Konkurs zorganizowano na naszym terenie po raz trzeci. To z pozoru niedługie, kilkuletnie doświadczenie zaowocowało już dobrymi wynikami naszych uczniów i startem naszych zawodniczek w ogólnopolskich finałach. Laureaci tegorocznego etapu gminnego również oczarowali jury.

Konkurs został zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Mińsku Mazowieckim we współpracy z Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszeniem „Kobra”.

W zmaganiach wzięło udział 11 osób. W kategorii szkoła podstawowa zmierzyły się cztery uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu i dwie reprezentantki Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jasienicy. W kategorii gimnazjalnej udział wzięły dwie uczennice i dwóch uczniów tłuszczańskiego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi oraz jedna uczennica Gimnazjum w Jasienicy.

 

Wystąpieniem zmienić świat

 

– Ten konkurs rozwija pewne nieprawdopodobne predyspozycje młodzieży. Uczą się wystąpień publicznych, improwizacji, nabierają śmiałości do przemawiania. To najlepiej widać po uczestnikach poprzednich edycji. Postępy, jakie zrobili w ciągu tych kilku lat, są niesamowite – mówił aktor Stanisław Górka zasiadający w jury konkursu.

W średniowiecznej szkole uczono dialektyki, logiki i retoryki. Na tym budowało się wykształcenie, a obszar retoryki był bardzo ważny. Nacisk na to kładziono jeszcze w szkole przedwojennej. Dziś takie przedmioty mają jeszcze tylko na uczelniach księża i prawnicy… Tym bardziej należy zachęcać młodzież do brania udziału w takich wydarzeniach.

– Wystartowałem w tym roku po raz pierwszy, za namową koleżanki. Zdecydowałem się mówić o problemach społecznych, gdyż nigdy nie byłem zbyt dobry z zapamiętywania historii. Poza tym jestem przekonany, że takimi wystąpieniami można zmienić świat – mówi Witek Baranowski z kl. III B tłuszczańskiego gimnazjum, który jako jedyny, zamiast przedstawienia jakiejś historii, mówił o potrzebie otwarcia się na drugiego człowieka i odbudowania więzów sąsiedzkich. – Mówi się, że słowo jest groźniejsze od miecza i to najlepiej potwierdza fakt, że coś na pewno wystąpieniami można zmienić

Młodzież pracowała nad swoimi wystąpieniami podczas warsztatów, które prowadziły Aurelia Sobczak i Joanna Janicka. W kolejnym etapie szkolenia wezmą udział uczniowie i uczennice zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego. Ale oczywiście warsztaty to nie wszystko. Mnóstwo pracy włożyli również nauczyciele pracujący z uczniami nad wystąpieniem. – W tym roku skorzystaliśmy z zaproszenia po raz pierwszy i są tego efekty. Dużo ćwiczyliśmy w szkole, ale też i wiele wysiłku w przygotowanie uczestniczek włożyli ich rodzice – zdradza Agnieszka Godleś, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Jasienicy.

 

Ogromny potencjał

 

Co daje młodym ludziom zainteresowanie krasomówstwem? – Pokazują swoją wiedzę, zainteresowania, pasje. Mają okazję zaprezentować siebie, swoją osobowość – mówi Joanna Janicka z PTTK. – Uczą się przełamywania tremy, kontaktów z publicznością. Poza tym wzbogacają wiedzę, odkrywają ciekawe miejsca w regionie.

– Konkurs i jego uczestnicy bardzo się rozwijają. Poziom jest bardzo wysoki – mogę go porównać do etapu wojewódzkiego. W tym roku była spora grupa osób, które startowały po raz pierwszy, więc można się spodziewać, że za rok poziom konkursu znowu się podniesie – mówi Joanna Janicka.

W tegorocznych eliminacjach wystartowała Marlena Bujniak, która w ubiegłym roku zajęła czwarte miejsce w ogólnopolskim etapie konkursu. Zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkoła podstawowa i będzie reprezentować Tłuszcz na eliminacjach wojewódzkich.

Całe przedsięwzięcie odbyło się przy dużym wsparciu Stowarzyszenia Sztuk Walk i Samoobrony „Kobra” oraz Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, z ramienia którego realizacją działań zajmowała się Ewa Matak. Konkurs jest dofinansowany ze środków budżetu Gminy Tłuszcz w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych.

– Współpracuję z różnymi gminami i powiatami, jednak w Tłuszczu ta współpraca układa mi się najlepiej – nie ukrywa Joanna Janicka z mińskiego oddziału PTTK, organizatorka i inicjatorka konkursu.

Za około dwa tygodnie nasi uczniowie wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich. Trzymajmy za nich kciuki!

Maciej Puławski

20_konkurs2_10

Marlena Bujniak, która w ubiegłym roku zajęła czwarte miejsce w ogólnopolskim etapie konkursu, wygrała eliminacje gminne i będzie reprezentować Tłuszcz na eliminacjach wojewódzkich (fot. MP)

********

LAUREACI KONKURSU KRASOMÓWCZEGO:

Kategoria szkoła podstawowa
1. Marlena Bujniak, SP Tłuszcz
2. Amelia Kurek, SP Jasienica
3. Julia Opłotna, SP Tłuszcz

Kategoria gimnazjum
1. Katarzyna Sokulska, gimnazjum w Tłuszczu
Witek Baranowski, gimnazjum w Tłuszczu (ex aequo)
2. Adrianna Kwiatek, gimnazjum w Tłuszczu
3. Dominika Kulbicka, gimnazjum w Jasienicy

********

20_konkurs3_10

Laureaci i laureatki konkursu w kategorii szkoła podstawowa… (fot. MP)

20_konkurs4_10

… i gimnazjum (fot. MP)

Reklama

Dodaj komentarz