ST 10 (90)/2014 „Barykada pamięci” o powstaniu warszawskim i jego bohaterach

Dodane w:: Kultura,Numer 10 (90) październik 2014,Stacja Tłuszcz Online |

„Barykada pamięci” o powstaniu warszawskim i jego bohaterach

21_ZS1_10

Społeczność baczyńszczaków corocznie oddaje hołd bohaterom powstania warszawskiego. Wychowując naszą młodzież w duchu patriotycznym, staramy się zaszczepić im wartości, jakimi się kierowali i ideały, do których dążyli uczestnicy zrywu z 1944 r. Czynimy tak również dlatego, że patronem naszej szkoły jest jeden z nich – powstaniec z batalionu „Parasol” – Krzysztof Kamil Baczyński, który poległ w pałacu Blanka 4 sierpnia.

70. rocznica powstania warszawskiego skłoniła nas do przygotowania wystawy niezwykłej – „Barykady pamięci”. Ta instalacja z cyklu „Pamiętamy’44” łączy historię ze współczesnością. Z jednej strony pojawiają się napisy, jakie rysowali członkowie małego sabotażu na murach Warszawy, listy z powstania pisane przez ludzi, którzy zagubili się w tej zawierusze, teksty piosenek czy zdjęcia powstańcze. Z drugiej strony – zdjęcia z uroczystości, jakie odbyły się dla uczczenia sierpniowego zrywu: spotkanie Prezydenta RP z powstańcami w Parku Wolności w MPW, spektakl „Młoda Warszawa” prezentowany na dziedzińcu Ratusza z inicjatywy Prezydent Warszawy, masa powstańcza – przejazd rowerowy szlakiem bitew powstańczych czy wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek. Nie zapomnieliśmy o obchodach rocznicy, jakie odbyły się w Tłuszczu – zdjęcia z tej uroczystości również pojawiają się na naszej barykadzie. W jej centrum umieściliśmy zdjęcia powstańców, tych, którzy mimo swego młodego wieku nie zawahali się rzucić życia na szalę historii, nie zawahali się, gdy ojczyzna była w potrzebie. Ich postawa uczy nas, że miłość do kraju jest wartością najwyższą a my możemy uważać się za szczęściarzy, gdyż dane nam jest okazywać ją za pomocą pracy, odpowiedzialnej postawy, szacunku wobec symboli narodowych; nie musimy podejmować tak tragicznych wyborów jak nasi poprzednicy. Całości instalacji dopełnia symboliczna barykada z gruzów, walizek, militarnych pozostałości wojny. Zapłonęły świeczki a prowadząca otwarcie wystawy Pani Ewa Żmudzka podkreśliła, że nie czcimy tragedii powstania, ale oddajemy hołd ludziom, którzy wykazali się bezprzykładnym bohaterstwem.

21_ZS2_10

Instalację przygotowali członkowie koła „Polska Walcząca – historia, literatura, sztuka” oraz jego sympatycy: Milena Kycia 3o, Marta Krysik 3o, Justyna Kowalczyk 3o i Iza Pólkowska 1tuf. W uroczystości wzięły udział klasy: 1o, 2o, 3o, 1aW, 1m, 3aw, 4tuf wraz z nauczycielami.

 

Ewa Żmudzka

Reklama

Dodaj komentarz