Nie wszyscy wiemy, jak wielu wybitnych, światłych i godnych naśladowania ludzi zrodziła nasza ziemia. Jednym z nich był Stanisław Kielak – poseł, wicemarszałek Sejmu IV Kadencji, działacz niepodległościowy i społeczny, którego 30 listopada 1940 r. zamordowano w Oświęcimiu. Po 73 latach jego symboliczne prochy powróciły do miejsca, gdzie pracował i tworzył.
W niedzielę 27 października 2013 r. odbyła się uroczystość złożenia w rodzinnym grobowcu symbolicznych prochów, pochodzących z jednego z baraków w Oświęcimiu, gdzie zginął Stanisław Kielak.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Postoliskach. Mszę odprawił ks. proboszcz Waldemar Sierpiński. Kapłan w homilii podkreślał ogrom determinacji i społecznikowskiego ducha, które pozwoliły Stanisławowi Kielakowi zajść tak wysoko i pracować dla dobra Ojczyzny. – To był człowiek światły, człowiek, który wyrósł z tej ziemi, który też przeżywał trudności dnia codziennego, ale widział i pragnął więcej niż inni – podkreślał ks. Sierpiński i zachęcił, aby czerpać z tego autorytetu przy wychowywaniu i kształtowaniu młodych ludzi.
Na koniec Mszy Świętej ksiądz proboszcz poświęcił symboliczne prochy, które następnie w kondukcie żałobnym odprowadzono na miejscowy cmentarz
Na koniec Mszy Świętej ksiądz proboszcz poświęcił symboliczne prochy, które następnie w kondukcie żałobnym odprowadzono na miejscowy cmentarz. Tam zebrani odprowadzili prochy do rodzinnego grobowca.
– Składamy na tym cmentarzu symboliczne Twoje prochy, przywiezione z miejsca męczeństwa i kaźni, w grobie rodzinnym. W ten sposób powracasz w naszych sercach z dalekiej tułaczki do swoich bliskich, do rodzinnej ziemi – podkreślał Władysław Krysik, prezes zarządu powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wołominie
Spośród przybyłych gości jako pierwszy głos zabrał pan Władysław Krysik – prezes zarządu powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wołominie. – Świętej Pamięci kolego Marszałku! Spełniając chrześcijański obowiązek pamięci o zmarłych i godnego pochówku składamy na tym cmentarzu symboliczne Twoje prochy, przywiezione z miejsca męczeństwa i kaźni, w grobie rodzinnym. W ten sposób powracasz w naszych sercach z dalekiej tułaczki do swoich bliskich, do rodzinnej ziemi. Pozostaniesz na zawsze wśród nas – mówił Władysław Krysik.
Następnie burmistrz Paweł Bednarczyk podkreślił zasługi Stanisława Kielaka dla naszej Ojczyzny.
– Czytając noty biograficzne takich ludzi myślimy – bohater. Patrzymy na historię a nie zastanawiamy się zwykle nad życiem. Głęboko w sercu marzymy, by stało się w naszym życiu coś, co sprawi, że sami trafimy na karty historii. Jednocześnie nie zawsze jesteśmy gotowi na ciężkie chwile, dramatyczne wybory, niezłomną, bezkompromisową postawę, mozolną pracę. A przecież to wszystko decyduje zwykle o wyjątkowości ludzi, których podziwiamy. Ten człowiek jest dla nas wzorem do naśladowania w życiu społecznym, rodzinnym i politycznym. Kilkadziesiąt lat temu urodził się i mieszkał tu, gdzie my dziś. Żył w dużo trudniejszych czasach, stawał przed dramatycznymi wyborami i wydarzeniami. Przyglądając się historii jego życia powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak miewa się nasza bezkompromisowość wobec wartości najważniejszych i fundamentalnych w czasach, gdy one są podważane, kneblowane, krępowane i mordowane. Od naszych życiowych wyborów zależy wiele, bo sami również piszemy historię – zakończył burmistrz.
Syn Stanisława Kielaka nie krył wzruszenia z faktu, że tak wiele osób zgromadziło się na cmentarzu. Podniosła uroczystość, którą uświetnił akompaniament werbli i trąbki, na długo zapadnie w pamięć rodziny i lokalnej społeczności.
Maciej Puławski
Stanisław Kielak urodził się 27 listopada 1885 w Jasienicy jako szóste dziecko Tomasza i Franciszki z Perkowskich. W latach 1914-1918 członek POW i PSL w powiecie Radzymin, 1919-1922 poseł na sejm z listy PSL „Piast”, 1928-1938 poseł na sejm z poparcia BBWR i OZN, 1935-1938 wicemarszałek sejmu z nadania OZN. W 1935 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Żonaty z Wiktorią z Szwajkowskich. Wychowali pięcioro dzieci: Tadeusza, Stanisława, Zofię, Tomasza oraz Marię. 5 lipca 1940 aresztowany przez Niemców i osadzony na Pawiaku, skąd 14 sierpnia 1940 roku został wywieziony do Auschwitz-Birkenau, gdzie zmarł 30 listopada 1940 roku. Numer obozowy 1727. Symboliczny grób Stanisława Kielaka znajduje się na cmentarzu parafialnym w Postoliskach.
(źródło: MediaWiki Kielakowie.pl)
Komentarze do artykułów: