ST 5(73)/2013 Hala jeszcze przed wyborami?

8 kwietnia Urząd Miejski ogłosił przetarg nieograniczony na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Tłuszczu. Burmistrz zapowiada wykończenie obiektu do końca września 2014 r.

Wizualizacja hali sportowej udostępniona przez Urząd Miejski w Tłuszczu

Wizualizacja hali sportowej udostępniona przez Urząd Miejski w Tłuszczu

Hala to inwestycja, o której mówi się od ponad sześciu lat. Już raz jej realizacja była rozpoczynana, jednak ze względu na brak pozwolenia na budowę i niespełnianie norm, wylane w 2006 roku fundamenty w 2011 roku zostały rozebrane, a były burmistrz Tłuszcza i jeden z urzędników, odpowiedzieli za nielegalne fundamenty przed sądem.

Obecnie mamy już prawomocne pozwolenie na budowę i można legalnie rozpocząć prace. Na halę sportową czekają od wielu lat zawodnicy z klubów sportowych, którzy w okresach zimowych nie mają gdzie trenować, zwykli mieszkańcy oraz oczywiście uczniowie i nauczyciele. Wszyscy wiążą swoje nadzieje z nowym obiektem i liczą, że będzie faktycznie ogólnodostępny.

W hali mieścić się będzie pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę ręczną. Możliwe będzie także podzielenie jej na trzy części, z których każda może pomieścić małe boisko do gry w koszykówkę. W projekcie założono również, że sala będzie służyć do wystawiania przedstawień teatralnych, szkolnych i organizowania innych imprez rozrywkowych wymagających dużej powierzchni użytkowej. Widownia przewidziana jest na 260 miejsc. Burmistrz Paweł Bednarczyk zapowiada wykończenie obiektu do końca września 2014 r., nawet jeśli na jego budowę nie uda się pozyskać dofinansowania zewnętrznego – wówczas hala powstanie w całości za gminne pieniądze. Wartość inwestycji wg kosztorysów inwestorskich wynosi ponad 9 mln zł brutto.

 • MP

PYTAMY BURMISTRZA O BUDOWĘ HALI

Maciej Puławski: O budowie hali mówi się od kilku lat. Teraz okazuje się, że nowym obiektem będziemy się mogli cieszyć już pod koniec przyszłego roku…

burmistrz_Pawel_BednarczykBurmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk: – Przetarg jest tak ogłoszony, że hala ma być wybudowana w okresie dwóch lat. Jeśli nie będzie opóźnień, to planujemy zakończenie prac do 30 września 2014 r.

Czy prace będą prowadzone również gdy nie uda się pozyskać zewnętrznego dofinansowania?

– W tej chwili mamy zabezpieczone środki w budżecie w kwocie 1 450 000 zł. W dokumentacji przetargowej zapisaliśmy, że wykonawcy zostanie wypłacona kwota, którą zabezpieczyliśmy w tegorocznym budżecie. Gdy otrzymamy dofinansowanie, to przekażemy również i te środki. Cały czas trwa procedura wyłaniania projektów, które mają być dofinansowane w ramach Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Mazowieckiego. Udało mi się przedstawić naszą sytuację przedstawicielom Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej. Opowiedziałem o koniczności rozebrania fundamentów, i o tym, że jesteśmy w trakcie legalizacji obiektów na stadionie miejskim. Mam zapewnienie, że nasza hala znajdzie się na liście projektów, które będą mogły wystąpić o dofinansowanie. Pragnę podkreślić, że program, z którego obecnie ubiegamy się o dofinansowanie nie jest jedynym, który przyznaje dotacje na tego typu obiekty. Będziemy starali się o środki również z innych źródeł. Złożenie wniosku do jednego konkursu nie wyklucza możliwości złożenia go do innego.

Wiele osób wiąże duże nadzieje z możliwości korzystania obiektu. Czy hala będzie ogólnodostępna?

– Hala będzie wykorzystywana również po godzinach pracy szkoły przez wszystkich mieszkańców. Każdy będzie miał taką możliwość. Tak jest również w przypadku Orlika i lodowiska.

Czy zakłada Pan, że hala będzie się sama finansowała?

– Raczej nie. Taki obiekt jest drogi w utrzymaniu. Można próbować pobierać opłaty, które by te koszty pokryły. Jednak, jeśli będą one za wysokie, może nie być chętnych na korzystanie z hali. Lepiej jest pobrać symboliczną opłatę, żeby hala była wykorzystywana non-stop, niż ją zamknąć, żeby z niej nikt nie korzystał. W tym momencie nie jesteśmy w stanie określić, jakie będą opłaty.

Czy w kontekście problemów z wodą w wielu miejscowościach, budowa hali to obecnie konieczność?

– Są priorytety. Tak naprawdę z hali sportowej będą korzystać mieszkańcy całej gminy, nie tylko z miasta. Podobnie jak z obiektów sportowych przy ul. Polnej i Łąkowej korzystają wszyscy mieszkańcy. Mamy w naszej gminie kilka klubów sportowych – m.in. TKS Bóbr czy UKS Olimp – oni w okresie zimowym tak naprawdę nie mają gdzie ćwiczyć. Korzystanie z odpowiedniego zaplecza sportowego daje im szansę na dużo lepsze wyniki. Jeśli chodzi o budowę wodociągu – to są ogromne zaszłości, sprzed wielu lat. Problem w tym, jak to wszystko sfinansować. Nigdy nie mówiłem, że jestem przeciwny budowie wodociągu w którejkolwiek miejscowości, tylko to musi mieć sens i układać się w całość. Nie możemy na kilka lat porzucić innych inwestycji, a skupić się tylko na wodociągach. Halę będziemy budować nawet, jeśli nie uda nam się zdobyć zewnętrznego dofinansowania. Ja ze swojej strony dołożę jednak wszelkich starań, aby takie dofinansowanie pozyskać.

Reklama

Komentarze (5 )

 1. Jeżeli dla Burmistrza ważniejsze jest pobudowanie hali za 9 mln zł aniżeli dostarczenie do mieszkańców wody, kanalizacji i gazu (podstawa w cywilizowanym świecie), remonty szkół, dróg to gratuluje podejścia!

  No, ale cóż…”są priorytety”. Co przysporzy więcej poklasku aniżeli nowiutka hala tuż przed wyborami? I to za wszelką cenę – niezależnie czy z dofinansowaniem czy bez. Nie ważne przecież czy wydamy 9mln, 5mln czy 3mln. Stać nas przecież. Wodociągi są wkopane w ziemię, do tego trzeba jeszcze rozwalić chodnik czy ulicę. Co gorsza cały splendor może spaść na poprzedniego Burmistrza, bo przecież to on to zaczął.

  Cieszy mnie tylko i za to dziękuję Burmistrzowi, że nie buja wyborców, że to się będzie samo utrzymywało. Utrzymanie takiej hali to setki tysięcy złotych rocznie. Nie będzie zatem owych milionów wydanych na budowę, ale jednocześnie koszt utrzymania hali będzie powodował zmniejszenie szans dokończenia podstawowych inwestycji w przyszłości. Miejcie to pod kopułką kochani wyborcy gdy będziecie klaskać przy przecinaniu wstęgi (a będzie na bank).

  I niech potem Burmistrz nie opowiada, że mu brakuje pieniędzy. 9 mln to jakby nie patrzeć 12% tego mega planu na 70 mln co to tak Burmistrz lubi o nim wspominać.

  Ciekawe też ilu ludzi co głosowało na Pana Burmistrza teraz zostanie pozbawiona nadziei na wodę (o kanalizacji i gazie nie wspomnę). Nie ukrywajmy, że coś takiego jak media czy infrastruktura ma też znaczenie w przypadku ewentualnych inwestorów. Jak ta gmina ma się rozwijać? Gdzie tu myślenie o przyszłości? Liczy się tu i teraz. Smutne to.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +7 (ocen: 19 )

  Flucky
  23/04/2013 10:39

 2. I jeszcze jedno.

  “Mamy w naszej gminie kilka klubów sportowych – m.in. TKS Bóbr czy UKS Olimp – oni w okresie zimowym tak naprawdę nie mają gdzie ćwiczyć. Korzystanie z odpowiedniego zaplecza sportowego daje im szansę na dużo lepsze wyniki.”

  Sądziłem Panie Burmistrzu, że w sporcie na tym poziomie to raczej chodzi o propagowanie kultury fizycznej aniżeli o wyniki. Ale skoro tak Pan do tego podchodzi to nic dziwnego, że uznaje Pan, że warto zainwestować kilka milionów w halę. Tylko co z tego wyniknie dla Tłuszcza? Do której ligi to awansuje taki Bóbr?

  Zamiast pakować miliony złotych w hale dla tych klubów to już lepiej zapewnić im transport i wykupić godziny na najbliższej hali. Sądzę, że i z tego by się ucieszyli. A właśnie… skoro już jesteśmy przy tych klubach i trosce o nie to niech Pan Burmistrz wyjaśni czemu klub Olimp występuje o 60tys zł a dostaje 20tys zł, Bóbr występuje o 80tys, a dostaje 46tys zł. Tu już “dużo lepsze wyniki” tych klubów nie są istotne?

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +9 (ocen: 19 )

  Flucky
  23/04/2013 11:50

 3. Jak widać kampania wyborcza warta jest każdych pieniędzy nawet jak to z kieszeni podatnika. Halę się zbuduje albo zacznie budować a potem choćby potop. Nie ważne że nie będzie kasy na jej utrzymanie. Trąbili przed wyborami że zadłużona gmina a następna kadencja to będzie maks zadłużenie na dzień dobry i kasy starczy tylko na pensje dla urzędników i nauczycieli.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +3 (ocen: 7 )

  Stan
  25/04/2013 00:08

 4. Całkiem miło czyta się starania władz o polepszenie warunków dla sportu w Tłuszczu. Ja rozumiem ze woda, gaz, kanalizacja itd…. oczywiście bardzo ważne. Hala również ważna. Tylko w tej chwili dla kogo? W tłuszczańskiej podstawówce zlikwidowano klasy sportowe. Kluby Bóbr i Olimp, to już tylko kluby z nazwy i z zapaleńców.Kto ma pracowac żetelnie w klubach, skoro zarobki uzależnione są od hasła – trener i tak ma mało, więc weźmie co popadnie. Finanse na sport żenujące jak pisze wyżej rozmówca. Bedzie hala. Wspaniale. Ale dla kogo? Pewnie dla urzędników którzy po pracy wynajmą i popykają w ping ponga. A może kolejarze? Bo chyba nie młodzież która z roku na rok ma mniej godzin, mniej zajęć dodatkowych. Bezmyślność nie zna granic. Popis i cwaniactwo jak widac też.

  Moje pytanie na poważnie: Kto bedzie korzystał z tej hali sportowej i na jakich zasadach? Bo podstawówka bez klas sportowych, to i korytarzem się obejdzie.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +3 (ocen: 13 )

  PiotrB
  26/04/2013 20:03

 5. Z hali sportowej będzie korzystał burmistrz Bednarczyk. Ma nadzieję że dzięki temu ludzie drugi raz się nabiorą i go wybiorą. Wieś nigdy nie doczeka się wodociągu a miasto kanalizacji. Robi 2 osiedla z projektu jeszcze po Białku i wielki inwestor. Szkoda że nie nadzoruje tych inwestycji bo bajzel straszny a za przyłącza ludzie mają płacić podobno 8 tys. zł.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 2 )

  Marek
  11/06/2013 23:20

Dodaj komentarz