Czy Wacław Sieroszewski – pisarz, podróżnik, zesłaniec i etnograf Syberii, działacz niepodległościowy, Kawaler Krzyża Virtuti Militari, a przede wszystkim – urodzony w Wólce Kozłowskiej wybitny człowiek naszej tłuszczańskiej ziemi, zostanie patronem Społecznego Muzeum?
Historyk Andrzej Kruk, razem z pozostałymi inicjatorami tej propozycji, prosi mieszkańców o poparcie następującymi słowami:
„Wacław Kajetan Sieroszewski herbu „Szreniawa” ps. „Wacław Sirko” urodził się w majątku ziemskim Wólka Kozłowska nieopodal Tłuszcza. W związku z tym, że w ostatnim czasie zwiększa się zainteresowanie tą wybitną postacią, zwracamy się z prośbą do Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej o wszczęcie procedury w celu nadania placówce TPZT (muzeum) imienia Wacława Sieroszewskiego. Uważamy, że będzie to godne upamiętnienie wielkiego syna ziemi tłuszczańskiej.
W 1934 r. Zarząd Gminy Tłuszcz nadał Wacławowi Sieroszewskiemu tytuł „Honorowy Obywatel Tłuszcza”, który wraz z okolicznościowym dyplomem został z zadowoleniem przyjęty. Miasto Tłuszcz (po północnej stronie i nie tylko) administracyjnie położone jest na terenie należącym do majątku Wacława Sieroszewskiego. Postać Wacława Sieroszewskiego – jego działalność patriotyczna, podróżnicza, polityczna, wojskowa, literacka itd. w powojennej historii Polski została niesłusznie zmarginalizowana. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest popularyzacja i prezentacja jego wszechstronnego dorobku jak najszerszemu gronu mieszkańców naszej gminy, powiatu i kraju.
Nadanie tak zacnej placówce kulturalnej w Tłuszczu im. Wacława Sieroszewskiego niewątpliwie przyczyni się też do promocji Miasta i Gminy Tłuszcz.”
UWAGA: Wszyscy chętni do udzielenia poparcia tej zacnej inicjatywy społecznej mogą wpisać się na listę w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskie przy ul. Kościuszki 7 lub Obywatelskim Biurze Porad przy ul. Powstańców 9. Zapraszamy!
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Bardzo dobra i cenna inicjatywa. TPZT powinno mieć rozpoznawalnego patrona.Wiadomo że p.Sasinom nie spodoba sie ta przedsięwźęcie,którzy tak się zasiedzieli w Muzeum że tylko ich, nie zawsze trafne pomysły muszą być realizowane.Warto wreszcie ruszyć z deklaracjami na członków TPZT a nie ściśle reglamentować jak to było za czasów kiedy rekrutowano do jedynie słusznej organizacji.Przecież to jest już stowarzyszenie wymierających dziadków i babć którzy pełnią rolę adoratorów Tadeusza Wielkiego i nieomylnej matrony Apolonii.
Walenty
28/02/2013 11:52