SPOTKANIE Z POEZJĄ

Dodane w:: Numer 17 (grudzień 2008) |

6022.jpgRok 2008 został ogłoszony Rokiem Herbertowskim. Ma ona na celu upamiętnić dorobek Zbigniewa Herberta – poety znanego i docenianego nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Poety, który był sędzią naszej epoki, który wnikliwie osądzał wartości i stał na straży wartości najwyższych w życiu ludzkim.

20 listopada b.r. w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją”, poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta, włączający naszą społeczność w ogólnopolską Herbertiadę.. Konkurs z inicjatywy p. Agnieszki Kadaj i p. Agnieszki Pietrusiak odbywa się już od pięciu lat, a drugi raz miał charakter gminny.
W tym roku uroczystość uświetnili wyjątkowi goście, którzy zasiedli w jury. Przewodniczącym jury konkursowego był znany aktor filmowy i teatralny  Stanisław Górka (zdjęcie na dole). W ocenianiu uczestników pomagała mu p. Halina Filemonowicz  dyrektor Gminnego Domu Kultury w Jadowie, Janusz Tomasz Czarnogórski  wiceburmistrz Tłuszcza, Katarzyna Bala  artysta-plastyk i Tadeusz Sasin  prezes Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej. Konkurs rozpoczęliśmy odczytaniem listu dra Rafała Żebrowskiego  pisarza, historyka, a prywatnie siostrzeńca poety, który wystosował do uczestników i organizatorów konkursu parę ciepłych słów.
W konkursie reprezentowali swoje szkoły uczniowie szkół gimnazjalnych z Tłuszcza, Jasienicy, Postolisk, Miąsego i Stryjek. Byli oni oceniani przez jury w 5 kategoriach   recytacja, teatr jednego aktora, miniatura teatralna, poezja śpiewana oraz plastyczna interpretacja wybranego utworu Herberta. Po dość burzliwych obradach pięcioosobowa komisja przyznała nagrody i wyróżnienia:

RECYTACJA:
I miejsce: Joanna Kur „Przesłanie Pana Cogito”-Zespół Szkół w Postoliskach
II miejsce: Dominika Kurek „O dwu nogach pana Cogito” – Zespół Szkół w Stryjkach
II miejsce: egz. Natalia Oleksiak „17 września”  Gimnazjum w Tłuszczu
III miejsce: Magdalena Woźnica „Modlitwa pana Cogito” – Zespół Szkół w Stryjkch
III miejsce: egz. Wiktoria Pergół „Domysły na temat Barabasza”- Zespół Szkół w Miąsem
Wyróżnienie:
Agnieszka Sobczak „Dojrzałość”-  Zespół Szkół w Jasienicy, Patrycja Maliszewska „Domysły na temat Barabasza”- Gimnazjum w Tłuszczu, Milena Gajcy „U wrót doliny”- Zespół Szkół w Postoliskach

TEATR JEDNEGO AKTORA:
I miejsce: Paulina Krupa Gimnazjum w Tłuszczu
II miejsce: Olga Kielak  Zespół Szkół w Postoliskach

MINIATURA TEATRALNA:
I miejsce: Kamila Dzioban, Paulina Rostek, Amanda Mioduszewska, Paulina Białecka  Gimnazjum w Tłuszczu
II miejsce: Igor Gzowski, Olga Kielak  Zespół szkół w Postoliskach
III miejsce: Marta Matejak, Dominika Kursa  Gimnazjum w Tłuszczu

POEZJA ŚPIEWANA:
Wyróżnienie: Klaudia Żmudzka  Gimnazjum w Tłuszczu

PRACE PLASTYCZNE:
I miejsce:  Daria Kurek „Siódmy anioł” – Zespół Szkół w Miąsem,  Joanna Krysik „Kot” – Gimnazjum w Tłuszczu
II miejsce:  Karolina Dudzik „Kwiaty” – Gimnazjum w Tłuszczu, Wojciech Kaza „Krajobraz” – Gimnazjum Tłuszczu
III miejsce:  Aleksandra Rosińska „Modlitwa Pana Cogito Podróżnika”  Gim. W Tłuszczu, Magdalena Białek „Słoń” Zespół Szkół w Jasienicy

Piękne nagrody dla uczestników ufundowały wydawnictwa  Pascal, Znak, Acana, Ossolineum i Tuliszków. Sponsorom gorąco dziękujemy nie tylko za piękne książki, ale także za zainteresowanie naszym konkursem i owocną współpracę.

Po konkursie Stanisław Górka spotkał się ze wszystkimi uczestnikami konkursu, udzielając im rad i wskazówek dotyczących trudnej sztuki aktorskiej. Radził jak przezwyciężyć tremę, jak odpowiednio i skutecznie używać swojego głosu, podpowiadał czym się kierować przy wyborze repertuaru. Mówił także o szeroko pojętym ruchu scenicznym. Podobnych wskazówek udzieliła uczniom pani Filemonowicz, ale już w indywidualnych spotkaniach z chętnymi uczestnikami.

Wszystkim uczestnikom konkursu, jurorom oraz sponsorom serdecznie dziękujemy
i … do zobaczenia w przyszłym roku.

Agnieszka Pietrusiak

Reklama

Dodaj komentarz