WYBIERZ ŻYCIE ODWIEDŹ MAMMOBUS

Dodane w:: Numer 15 (październik 2008) |

4017.jpgW dniach 18 – 19 października 2008 przy szkołach w Mokrej Wsi i Postoliskach dzięki staraniom jednej z sołtysek – pani Haliny Zaręby, zaistniała możliwość wykonania bezpłatnych badań mamograficznych i cytologicznych. To bardzo cenna inicjatywa i jak nam się udało ustalić – prawdopodobnie pierwsza tego rodzaju na terenie powiatu wołomińskiego.

Przy mammobusie zaparkowanym na placu przyszkolnym Zespołu Szkół w Mokrej Wsi mimo zimnego wiatru w kolejce stoi kilka pań. W rękach trzymają wypełniony dla potrzeb badania kwestionariusz. Niektóre z nich nie kryją obaw i poddenerwowania – dla części z nich będzie to pierwsze badanie tego typu w życiu, zaś dla wszystkich – pierwsze, jakie zostanie przeprowadzone w mobilnej pracowni lekarskiej.

Tymczasem badania wykonywane w terenie są najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrywania zmian nowotworowych. Wiele kobiet, które do tej pory nie miały możliwości lub czasu wybrać się na badanie do Wołomina albo Warszawy, wzięło udział w badaniu, które odbyło się w pobliżu miejsca ich zamieszkania. Jak powiedział nam Mariusz Bielec z Centrum Onkologii w Warszawie w dniach 18 – 19 październikach  w Mokrej Wsi i Postoliskach przepadano łącznie ponad 140 kobiet. Załoga mammobusu była bardzo mile zaskoczona tak dużą frekwencją:
- Ogromną pomoc przy organizacji i promocji zaoferowała pani sołtys Halina Zaręba. Bez jej pomocy cała akcja by się ogóle nie odbyła, a jeśli już, to nie było tyle pań ile dzisiaj jest. Pod tym względem jest naprawdę świetnie. Muszę przyznać, że rzadko się zdarza, że jest tak dużo chętnych.
Pani Halina Zaręba, sołtys Wagana, o możliwości przeprowadzenia bezpłatnego badania informowała już kilka miesięcy temu na jednej z sesji Rady Miejskiej w Tłuszczu. W lipcu wspólnie z panią Małgorzatą Chojnacką – Matak zorganizowała wyjazd autokarowy kobiet z Franciszkowa na bezpłatne badania do Centrum Onkologii w Warszawie. Tam też dowiedziała się, że jest możliwość, aby cytomammobus przyjechał na miejsce i przepadał mieszkanki gminy Tłuszcz. Koszty przejazdu pokryła gmina Tłuszcz, nocleg dla załogi zapewniło nieodpłatnie gospodarstwo agroturystyczne państwa Chudy w Marianowie – Brzezinowie, wyżywienie i wszelkie inne wsparcie zapewnili pracownicy szkół.

Inicjatorka przyjazdu mammobusu, pani Halina Zaręba (sołtys Wagana ):
- Jestem świadoma tego, że w ciągu roku 5000 kobiet umiera na raka szyjki macicy. 80% z tych przypadków kończy się śmiercią tylko z powodu zbyt późnej diagnozy. W początkowym stadium choroby szansa na wyleczenie wynosi 100%. Aż 60% kobiet, które umarły na raka szyjki macicy, nigdy nie miało zrobionego badania cytologicznego. Rak szyjki macicy, obok raka piersi, są chorobami, które zbierają największe żniwo śmierci spośród wszystkich chorób onkologicznych, na jakie zapadają kobiety. Na raka piersi co roku zachorowuje 13 000 kobiet, 5000 z nich umiera. Rak piersi rozwija się przez długi czas w sposób utajony, dlatego objawy zachorowania występują bardzo późno. Gdyby wykrycie raka było dostatecznie wczesne, dużo ponad połowę kobiet można by uratować. Fakty te niestety nie docierają do świadomości kobiet. Te, które coś wiedzą na ten temat, boją się poznać prawdy, a przecież lepiej wiedzieć, że jest się zdrowym, a jeśli nie, mieć czas na pokonanie choroby. Będąc świadoma tych wszystkich zagrożeń, podjęłam akcję zorganizowania badań dla kobiet z naszej gminy.

RED: Jak dużo osób wzięło udział w badaniach?

HZ: 142 kobiety skorzystały z badań cytologicznych i ponad 100 z badań mammograficznych. Ten wynik jest najlepszym podziękowaniem za podjęty trud. Bardzo pomogły nam szkoły w Postoliskach i Mokrej Wsi. Umiejscowienie cytomammobusu wiązało się z koniecznością podłączenia do prądu i odpowiednim przygotowaniem terenu. Szkoły również zabezpieczyły posiłki obiadowe. Załoga, która przyjechała, była bardzo zadowolona z naszej opieki i gościnności.

RED: Jak udało się zachęcić tak wiele osób do udziału w badaniu?

- Najpierw sołtysi zostali zaopatrzeni w pakiety informacyjne dotyczące tych badań. Dotarli bezpośrednio do pań z przedziałów wiekowych, które mogły wziąć udział w badaniu. Poza tym skorzystaliśmy z uprzejmości księży, którzy informacje o bezpłatnych badaniach wyczytali w ogłoszeniach parafialnych. Plakaty informujące o akcji znalazły się na tablicach ogłoszeń oraz w szkołach. Następnie przygotowaliśmy listy, które przesłaliśmy do instytutu, żeby wstępnie oszacować ilość chętnych osób.

***

Tak duże zainteresowanie badaniami „w terenie” świadczy o tym, że tego typu działania są na terenie naszej gminy jak najbardziej potrzebne. Organizatorzy zapewniają, że będą się starali w przyszłości o wizytę cytomammobusu w innych miejscowościach oraz w samym Tłuszczu, a w dalszej kolejności – także w innych gminach powiatu wołomińskiego.

MP, AP

Reklama

Dodaj komentarz