TAJEMNICE CMENTARZA W POSTOLISKACH

Dodane w:: Numer 51 (październik 2011) |

Już wkrótce listopad, a wraz z nim Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Jak co roku odwiedzimy tłumnie cmentarze, by wspominać naszych bliskich. Wykorzystajmy tę okazję na… dość niezwykłe spotkanie z historią. Na cmentarzu w Postoliskach można odnaleźć wiele zabytkowych grobów pochodzących nawet z połowy XIX wieku.

Najwięcej zabytkowych nagrobków umiejscowionych jest po obu stronach głównej alei cmentarza, na którą wejdziemy przez środkową bramę. Niestety, większość z nich jest w opłakanym stanie. Z wielu bardzo trudno odczytać nawet napisy.

W grobach tych pochowani są m.in. okoliczni ziemianie, działacze społeczni, inteligenci, księża. Osoby, które tworzyły historię naszego regionu. Zachęcam więc, by za kilkanaście dni, kiedy będziecie Państwo odwiedzać groby swoich bliskich, spróbować także znaleźć czas na odwiedzenie tych najstarszych mogił.

Grób śp. Zygmunta Karskiego

(1) Grób śp. Zygmunta Karskiego (1898-1967), współtwórcy grupy poetyckiej SKAMANDER, syna ostatniej właścicielki majątku w Chrzęsnem. Na jego pogrzebie był obecny Jarosław Iwaszkiewicz. Napis na płycie brzmi: Współtwórca „SKAMANDRA”. Osierocił poezję polską. W sąsiednim grobie pochowana jest jego siostra Gabriela Dobiecka z domu Karska.

Grób śp. Jana Pilińskiego Adamowicza i Jana Kielaka

(2) Grób śp. Jana Pilińskiego Adamowicza (1864 – 27.VI. 1908) i Jana Kielaka (1877 – 19.III.1917) – działaczy ludowych i współzałożycieli pisma Siewba. Grób został odnowiony staraniem Stowarzyszenia Rodu Kielaków “Siewba”.

Grób śp. Nikodema Godlewskiego i jego małżonki

(3) Grób śp. Nikodema Godlewskiego i jego małżonki. Napis na płycie jest w części trudny do odczytania. Nikodem Godlewski był właścicielem folwarku Fiukały

Grób śp. Marjana Koskowskiego i Florentyny z Sikorskich Koskowskiej

(4) Grób śp. Marjana Koskowskiego i Florentyny z Sikorskich Koskowskiej. Napis na pomniku: Marjan Koskowski właściciel dóbr Mokra – Wieś. Zmarł d. 22 grudnia 1889 roku w wieku lat 77. Nieutulona w żalu żona ukochanemu mężowi tę pamiątkę kładzie. Śp. Florentyna z Sikorskich Koskowska. Wzorowa żona i obywatelka kraju, żyła lat 77. Zmarła d. 11 grudnia 1892 roku. Prosi o westchnienie do Boga.

Grób rodziny Koskowskich – właścicieli majątku w Chrzęsnem

(5) Grób rodziny Koskowskich – właścicieli majątku w Chrzęsnem. Na płycie grobowej figura Jezusa niosącego krzyż. Na postumencie napis: śp. Adolfa z Zambrzyckich Koskowska, najzacniejsza obywatelka kraju i najlepsza matka zmarła d. 23 marca 1895 roku. Nigdy nieodżałowanej najdroższej swej matce w nieutulonym żalu pozostałe dzieci pamiątkę tą kładą i proszą o westchnienie za nią do Boga. Wincentemu Koskowskiemu zmarłemu d. 13 stycznia 1888 roku, najlepszemu mężowi i człowiekowi szlachetnemu. Na płycie nagrobnej tablica z napisem: Wincentyna Karska z d. Koskowska 1865 – 1957, ostatnia właścicielka majątku Chrzęsne.

Pomnik Mateusza Murawskiego – właściciela dóbr Chrzęsne

(6) Pomnik Mateusza Murawskiego – właściciela dóbr Chrzęsne (zm. 1855). Jest to najstarszy grób na cmentarzu w Postoliskach. Pomnik jest znakomitym przykładem sztuki klasycystycznej. Napis na nim jest mało czytelny, ale wyróżnia się często spotykany na starych polskich cmentarzach łaciński skrót D.O.M, czyli Deo Optimo Maximo w tłumaczeniu na polski Bogu Najlepszemu Największemu.

Grób śp. księdza Ignacego Romualda Batogowskiego

(7) Grób śp. księdza Ignacego Romualda Batogowskiego. Napis na pomniku: b. benedyktyn, proboszcz tutej. Parafji. ur. 1820 r. zm.1908 r. Prosi o Zdrowaś Marya. Wdzięczni …(dalej napis nieczytelny)

 • Marcin Ołdak

Reklama

Komentarze (4 )

 1. A grób niszczejący ks. WOJDY chyba najstarsza płyta nagrobna.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 2. Niestety, ze wzglęgu na ograniczone miejsce w gazecie, nie wszystkie stare groby udało się zamieścić. Z całą pewnością nieszczejących nagrobków z XIX i początków XX wieku jest więcej m.in. groby: Wojciecha Szweda (zm. 1911), Leona Rejkowskiego (zm. 1904), prokuratora Władysława Dekucińskiego – dziedzica Mokrej Wsi (zm. 1871, Ignacego Sobierajskiego (zm. 1866), a także księdza Wojdy

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 1 )
 3. Dziękuję bardzo za ten artykuł – ciekawy, użyteczny i promujący nasze lokalne dziedzictwo. Myśle, że wiele osób odwiedzajac cmentarz w Postoliskach skorzysta z tego tekstu. Pozdrawiam,
  czytelniczka

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 4. Oprócz tych starych grobów, warte jest przypomnieć, że na cmentarzu w Postoliskach znajdują się:
  1. symboliczny grób Stanisław Kielaka (1885-1940) współzałożyciel “Siewby”, członek POW, poseł, w latach 1936-1938 wicemarszałek Sejmu IV kadencji. Aresztowany 5 VII 1940. Zmarł w obozie koncentracyjnym Auschwitz w listopadzie 1940 r.
  2. Józef Kostrzewa. Był on pierwszym policjantem zabitym na służbie w II RP (zabity w styczniu 1920 r.)
  3. Wojciech Pawełas, czł. POW. W okresie okupacji hitlerowskiej działacz NSZ
  4. Tomasz Ryszawa, czł. POW. Uczestnik akcji rozpędzenia bydła zarekwirowanego przez Niemców. Ranny w akcji, ujęty, torturowany. Zmarł 5 XI 1918 r.
  Miejsce pochówku znane piszącemu – obecnie bez inskrypcji na pomniku.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

Dodaj komentarz