ST 5-6 (97)/2015 „Złote Pióro Burmistrza” ma nowego właściciela

Dodane w:: Edukacja,Numer 6-7 (97) czerwiec lipiec 2015 |

Od 13 lat w Zespole Szkół im. W. Podkowińskiego w Mokrej Wsi organizowany jest Konkurs Ortograficzny dla Klas Szóstych o Złote Pióro Burmistrza Tłuszcza. Nie inaczej było w tym roku szkolnym i choć 13. edycja mogła się wydawać pechowa, nasz konkurs zaprzeczył złej sławie tej liczby.

10-14_zlote_pioro_6

 9 czerwca 2015 r. w gościnnych progach podkowińszczaków pojawili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu, Zespołu Szkół im. ksa J. Twardowskiego w Stryjkach, Szkoły Podstawowej im. J. Kielaka w Postoliskach, Szkoły Podstawowej im. W. Sieroszewskiego w Kozłach, Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Jasienicy. Zostali powitani przez panią Dyrektor szkoły Martę Donoch. Organizacja i przeprowadzenie konkursu w tym przygotowanie treści dyktanda należały do nauczycielek jęz. polskiego pani Joanny Michalczyk i pani Ewy Żmudzkiej.

Wszystkich piszących dyktando było 11 osób. A dyktando wcale nie należało do najprostszych – najeżone „ó”, „rz”, „ż”, „h” i „ch” tudzież innymi trudnościami było nie lada wyzwaniem dla konkursowiczów. Jego treść tradycyjnie nawiązywała do osoby patrona szkoły, czyli Władysława Podkowińskiego. Tym razem przedmiotem rozważań stał się ostatni, niedokończony obraz malarza „Marsz żałobny Chopina”. Jak się jednak okazało, żeby rozstrzygnąć, kto zajmie czołowe miejsca, musiała się odbyć dogrywka.

Emocjonowali się zarówno opiekunowie, jak i uczniowie – otrzymać bowiem nagrodę Burmistrza Tłuszcza to nie lada wyróżnienie. Kto na nie zasłużył? Otóż Konkurs Ortograficzny dla Klas Szóstych o Złote Pióro Burmistrza Tłuszcza wygrała Julia Kowalczuk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu. Pamiątkowe dyplomy były dla wszystkich szkół, nauczycieli – opiekunów oraz dla uczestników.

A za rok kolejna, 14 edycja konkursu. Jaki będzie temat dyktanda? – już zaczynamy myśleć…

Ewa Żmudzka

Reklama

Dodaj komentarz