INWESTYCJE: WPUSZCZENI W KANAŁ

Dodane w:: Numer 33 (kwiecień 2010) |

Na bieżący rok planowano wykonanie istotnych dla naszej gminy inwestycji wodociągowo – kanalizacyjnych. Niestety, ze względu na wydłużające się procedury formalne, ciężko wskazać jakiekolwiek realne terminy realizacji tych inwestycji.

Sprawa dotyczy przede wszystkim potężnego wniosku na budowę wodociągów i kanalizacji w Tłuszczu wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków, a także wniosku na budowę wodociągu Postoliska – Jarzębia Łąka. Złożone przez gminę Tłuszcz wnioski jeszcze nie zostały ostatecznie ocenione przez instytucje zajmujące się podziałem środków unijnych w naszym województwie.

TŁUSZCZ POD KRESKĄ

Pojawiło się również realne zagrożenie dla „dużego”, ponad 30 milionowego, wniosku na wodociągowanie i kanalizowanie miasta. Mimo, że w kwietniu 2009 roku, instytucja oceniająca ogłosiła listę rankingową według której nasza gmina miała otrzymać dofinansowanie, to po kilku miesiącach wnioski skierowano do ponownej oceny i przeliczono euro po nowym kursie. W wyniku różnic kursowych, zmieniła się pula środków do wykorzystania. W efekcie wniosek z Tłuszcza znalazł się na tej samej, co wcześniej pozycji listy rankingowej (31 miejsce), tyle że pod kreską. Podobna sytuacja dotyczy prawie trzydziestu gmin z terenu Mazowsza. Obecnie ich przedstawiciele razem protestują przeciwko zmianie reguł konkursu w trakcie jego trwania.

Zapytaliśmy burmistrza Jana Krzysztofa Białka o to, czy jest szansa na realizację tak dużej inwestycji tylko z pieniędzy gminy, bez funduszy z zewnątrz:

- Wykonywanie kanalizacji, wodociągów i modernizacja oczyszczalni ścieków w Tłuszczu jest to zadanie opiewające wg kosztorysów na ponad 30 milionów złotych i na to zadanie na pewno nie znajdziemy własnych środków, ani również nie zaciągniemy kredytów, gdyż po prostu gmina nie ma takiej zdolności – wyjaśnił burmistrz.

Mimo wszystko burmistrz Białek wierzy, że ta inwestycja ostatecznie zostanie dofinansowana ze środków unijnych. Zwraca uwagę, że rozstrzygnięcia przetargów często pozwalają zaoszczędzić pieniądze i w efekcie przewidziana w konkursie pula starczy dla większej ilości wnioskodawców. W tym oczywiście i dla gminy Tłuszcz, która jest czwarta „pod kreską”.

W lepszej sytuacji od Tłuszczan są mieszkańcy Jarzębiej Łąki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że drugi wniosek gminy Tłuszcz, ten dotyczący budowy wodociągu Postoliska – Jarzębia Łąka, został pozytywnie oceniony i skierowany do dofinansowania. Ciągle nie ogłoszono jeszcze jednak ostatecznej listy rankingowej.

  • Maciej Puławski

Reklama

Komentarze (1 )

  1. Nasz (bez)radny pan Zbigniew Pożarko już przed rokiem 2007 chodził po domach, namawiał, zbierał podpisy i ZAPEWNIAŁ, że w 2007(!) roku rozpocznie się budowa WODOCIĄGÓW w Jarzębiej-Łące…potem były kolejne biurokratyczne sztuczki, obiecanki, ZEBRANIA, “zwalanki” na kogoś na coś i tak CZAS przeleciał…Woda na terenie Jarzębiej-Łąki ABSOLUTNIE NIE NADAJE SIĘ ANI DO PICIA, ANI DO MYCIA, ANI DO PRANIA TO, CO UŻYWAMY i NAZYWAMY WODĄ – TO FEKALIA!!!. DOŚĆ JUŻ OBIECANEK i BIUROKRACJI!!!. PANOWIE “WŁADZA” PRZESTAŃCIE OBRADOWAĆ – WEŹCIE SIĘ DO SOLIDNEJ ROBOTY!!!, TO WASZE “ZARZĄDZANIE”, TO JUŻ NAWET NIE JEST ŚMIECHU WARTE – TO CZARNA ROZPACZ!!!!!!!!!!!!!!!!

    VA:F [1.9.12_1141]
    Poparcie: 0 (ocen: 0 )

    Żukowski
    17/05/2010 17:23

Dodaj komentarz