ST 6-7 (86-87)/2014 Inscenizacja historyczna “Rzeczpospolita Tłuszczańska – Lato 1944”

Dodane w:: Flesz,Historia,Numer 6-7 (86-87) czerwiec-lipiec 2014 |

Huk wystrzałów, echo wybuchów, dochodzące z oddali dźwięki wrogiej artylerii, odgłosy nadjeżdżających pojazdów wojskowych, przeraźliwe krzyki, płacz i lament… Czyżby wojna w Tłuszczu?

fot. A. Stankiewicz

fot. A. Stankiewicz

Nie ma się czego obawiać! Wszystko spowodowane było już trzecią na terenie Tłuszcza inscenizacją historyczną pt. „Rzeczpospolita Tłuszczańska. Lato 1944”. Miała ona miejsce 21 czerwca 2014 r. na placu przy starym Urzędzie Gminy. W wydarzeniu, które wyreżyserował Jarosław Stryjek, wzięła udział stworzona z mieszkańców naszej gminy, nieoficjalna grupa rekonstrukcyjna.

Tłuszcz ma swoją historię. Nie wszyscy ją znają. Chcemy w atrakcyjny sposób przedstawiać wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości na terenie naszej gminy. Jednym ze sposobów są inscenizacje historyczne takie jak obecna i ta z poprzedniego roku – mówi w imieniu organizatorów Paweł Ciszyński. – Podstawowym celem realizowanych przez nas rekonstrukcji jest aktywizacja i integracja lokalnej społeczności naszej gminy. Chcemy łączyć pokolenia. W inscenizacji zaangażowani byli seniorzy, dorośli, młodzież oraz dzieci, a w kilku przypadkach nawet całe rodziny – kontynuuje. – Naszą ideą jest, aby jak największa liczba osób w każdym wieku miała możliwość angażowania się w takich przedsięwzięciach nie tylko jako widz, ale również jako aktywny uczestnik – podkreśla Paweł Ciszyński.

fot. A. Stankiewicz

fot. A. Stankiewicz

W inscenizację wydarzenia zaangażowanych zostało wiele osób i instytucji, m.in. harcerze, seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkowie Stowarzyszenia Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony „Kobra”, uczniowie Płockiego Uniwersytetu Ludowego oddział w Wołominie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jasienicy a także znane grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie „GRH Powstaniec Śląski” i Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich.

Przedsięwzięcie jednak nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego, którego udzielili: Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, przedsiębiorcy, osoby prywatne, Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych AB OVO.

Zebrani dzięki temu wydarzeniu mogli poznać kawałek historii dotyczącej miasta, które mają „w zasięgu ręki”. Warto wspierać takie inicjatywy. Prowadzi to do integracji mieszkańców, co jest jednym z celów przedsięwzięcia.

Aneta Stankiewicz

 

 PODZIĘKOWANIA


Dziękujemy wszystkim osobom, które bezinteresownie zaangażowały się w stworzenie inscenizacji RZECZPOSPOLITA TŁUSZCZAŃSKA – LATO 1944. Dzięki Waszemu wielkiemu sercu i zaangażowaniu możemy realizować ideę międzypokoleniowej integracji naszej lokalnej społeczności w duchu wydarzeń historycznych i patriotycznych. W pierwszej kolejności dziękujemy naszemu reżyserowi Jarosławowi Stryjkowi, który służył nam radą i swoją wiedzą oraz potrafił wszystko skomponować w jedną logiczną całość. Dziękujemy panu Janowi Brzozowskiemu za udostępnienie placu na którym odbyła się inscenizacja. Dziękujemy również Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, harcerzom, uczniom szkoły podstawowej w Jasienicy i gimnazjum w Tłuszczu, Szkole Sztuk Walki i Samoobrony Kobra, I LO PUL w Wołominie, straży pożarnej oraz dużej grupie indywidualnych osób za bardzo duży wysiłek włożony w przygotowanie widowiska. Nie osiągnęlibyśmy zamierzonego efektu bez udziału grup rekonstrukcyjnych reprezentujących: Stowarzyszenie historyczne Ostfront (aby u nas wystąpić przejechali ponad 350 km) oraz Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich.

Naszą inicjatywę wsparli finansowo:
Burmistrz Tłuszcza,
Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej
Stowarzyszenie AB OVO Pani Aleksandry Skoniecznej

PHU KORA Bożena Kostro „Oskroba”
SUPERSAM Lidia Piotrowska Roman Piotrowski
PPHU MEBLE S.C. Halina i Marcin Kujawa
Firma Handlowa MAGDA
BEATA Salon Fryzjerski
Sklep Spożywczo-Rolny Leszek Kruk
Sklep Ogrodniczy „Cyprysik”
PPHU „Domis” Stanisław Domański
Sklep Owocowo Warzywny Marianna Zawadzka
Hydro-Styl Grzegorz Kiszel
AGATOM Tomasz Prusak
PHU Hemes Robert Pękala
Firma „DOM” Jan Mućka
PPH JURPOL Władysław Jurek
AGA SPORT Agnieszka Fydryszek
Apteka Rodzinna GIFFTEX
Mini Market MAGDALENKA
Sklep Motoryzacyjny z Tłuszcza
FRYZMEN Rafał Niemyjski
„A-Z” II Hurtownia Chemiczna Dariusz Jarski
Sklep Bajka Krzysztof Tryc
Majster Land – Monika Kaczorowska
Kwiaciarnia Art. Ogrodnicze „ U Marcina” Marcin Skwarski
Sklep spożywczo-przemysłowy Elżbieta Bujalska
Jan Brzozowski Elżbieta Brzozowska – Kwiaciarnia
GRAAFI Borys Rudejko
Renata Majewska
KOSMETYK Grażyna Goźlińska
BAR JEDYNKA Krzysztof Piekut
Salon Bielizny „Bardot” Monika Krysik
EXIGO Ubezpieczenia
AUTO BAN Halina i Kazimierz Banaszek
AUTO – MUS Dariusz Musielik
MARPOS – Marek Dzięcioł
Sławomir Rostek
Nauka Jazdy CISZYŃSKI – DOBRA MARKA

Społeczni organizatorzy

Reklama

Dodaj komentarz