Recenzja: “ZMIERZCH”

Dodane w:: Numer 32 (marzec 2010) |

zmierzch_okladka-640 „Zmierzch” – historia, która podbiła serca milionów czytelniczek (i nie tylko) na całym świecie. Historia, której główną osią fabularną jest zakazane uczucie łączące wiekowego (aczkolwiek tylko metrykalnie), zabójczo przystojnego wampira Edwarda i „zwyczajną” nastolatkę Isabellę – gdzie para głównych bohaterów podąża ścieżką przeplecioną elementami romansu i horroru.

Do deszczowego Forks, małego amerykańskiego miasteczka, przybywa Isabella Swan. Życie 17 – letniej córki komendanta policji zmienia się diametralnie wraz z przeprowadzką. Już od pierwszego dnia w nowej szkole Bella zostaje wciągnięta (a czytelnik wraz z nią), w pełną napięcia historię nastoletniego zauroczenia, niosącego za sobą nieziemskie konsekwencje. Szybkość, niesamowita siła, czytanie w myślach to tylko niektóre cechy, jakimi obdarzony jest Edward Cullen. Tajemniczość, którą roztacza wokół siebie, zaurocza Bellę. Dziewczyna w trakcie poszukiwań informacji o chłopaku powoli odkrywa coraz większe tajemnice… by w końcu poznać tę najważniejszą: Cullenowie to śmiertelnie niebezpieczne wampiry!

Od tego momentu, życie Belli zmienia się diametralnie.  Mimo nadprzyrodzonych umiejętności Edward nie potrafi czytać w myślach dziewczyny, co go niepokoi i intryguje jednocześnie. Musi się także skonfrontować przed tym, że między nim, a śmiertelną Bellą, rodzi się uczucie… Ich miłość w kolejnych tomach sagi („Zmierzch”, „Księżyc w nowiu”, „Zaćmienie”, „Przed świtem”) autorka Stephenie Meyer, wystawia na poważne próby: Edward musi chronić Bellę przed innymi wampirami żądnymi jej słodkiej krwi, czy też walczyć o uczucia dziewczyny z jej bliskim przyjacielem, Jacobem, który kryje w sobie nie mniej straszną tajemnicę niż Edward…

Intryga zawarta w książce, wartka akcja, uczucia ponad podziałami – te wszystkie rzeczy sprawiają, że saga „Zmierzch” jest na liście najlepiej sprzedających się książek już od wielu miesięcy. Jako ciekawostkę dodam, że od czasu wybuchu wielkiej popularności książek pani Meyer, prawdziwe miasteczko Forks jest niezmiernie często odwiedzane przez turystów z całego świata. Władze oznaczyły miasto tabliczkami z opisem miejsc pojawiających się na kartach książki. Dzięki temu można zobaczyć na przykład dom Isabelli Swan.

Cała „zmierzchowa” saga jest bardzo popularna wśród czytelników w każdym wieku. Jednak wywołuje skrajne opinie – od bezlitosnej krytyki do bezkresnego uwielbienia. Tak więc nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Was, Drodzy Czytelnicy, do zapoznania się z historią Edwarda i Belli, i wyrobienia sobie własnej opinii na jej temat.

  • Aleksandra Rosa

OCENA:

Napięcie  10/10

Akcja  8/10

Fabuła  8/10

Finał  9/10

Reklama

Dodaj komentarz