ST 5 (85)/2014 Dwa słowa

Dodane w:: Numer 5 (85) maj 2014,Z życia redakcji |

Szanowni Czytelnicy i Czytelniczki,

Oddajemy w Państwa ręce wyjątkowy numer Stacji Tłuszcz. Poświęcamy w nim dużo miejsca 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Były one konsekwencją ustaleń Okrągłego Stołu, w efekcie mogliśmy w demokratyczny sposób wybrać 35% posłów i wszystkich senatorów. Dzięki ogromnej mobilizacji oddolnych sił naszego społeczeństwa udało się doprowadzić do obsadzenia wszystkich dostępnych mandatów w Sejmie i 99 w Senacie kandydatami popieranymi przez Komitety Obywatelskie „Solidarność”. W konsekwencji doszło do pokojowych przemian, których efektem jest nasza dzisiejsza rzeczywistość.

Po latach ustalenia Okrągłego Stołu są różnie oceniane. Również nie wszyscy zaangażowani w dawną „Solidarność” są z nich zadowoleni. Mówi się o braku dekomunizacji i uwłaszczeniu nomenklatury partyjnej na państwowym majątku.

Nie zmienia to jednak faktu, że to wydarzenie jest ważne i ludzie w nie zaangażowani wykonali ogromną pracę, aby doprowadzić do zmiany. W naszej gminie też 25 lat temu zorganizowano Komitet Obywatelski „Solidarność”. W specjalnym dodatku prezentujemy Państwu rozmowy z osobami zaangażowanymi w jego powołanie.

Zapraszamy do lektury!

Aleksandra i Maciej Puławscy

 

PS. Numer wakacyjny Stacji Tłuszcz ukaże się we wtorek 1 lipca.

Reklama

Dodaj komentarz