Wianki w Mokrej Wsi

Dodane w:: EPM IV,Kultura,Numer 49 (sierpnień 2011) |

Tradycji stało się zadość. Tegoroczne lato, zgodnie ze starym słowiańskim zwyczajem, przywitaliśmy w Mokrej Wsi celebracją nocy świętojańskiej.

 Przypadające na 24 czerwca święto symbolizujące zjednoczenie ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju i miłości wywodzi się z wierzeń słowiańskich, celtyckich, germańskich, a nawet – sięgając wstecz – indoeuropejskich. Wianki, ogień, muzyka, taniec i śpiew to nieodłączne elementy, których nie zabrakło także podczas naszych lokalnych obchodów.

Noc świętojańska wiąże się z rzucaniem na wodę wianków uplecionych z ziół i kwiatów. Każdy, kto na imprezę w Mokrej Wsi przyniósł ze sobą wianek, otrzymał pamiątkowy dyplom. Wszystkie kwiatowe plecionki zostały rzucone na wodę stawów w Mokrej Wsi. Według dawnych zwyczajów wianki puszczano na wodę rzeki, gdyż wody stojące symbolizowały stałość uczuć, poza tym wianek rzucony przez pannę musiał wyłowić kawaler – w ten sposób kojarzono pary.

W to radosne święto w Mokrej Wsi nie mogło zabraknąć występów uczniów z miejscowego zespołu szkół, karaoke i dyskoteki, która trwała do późnej nocy. W myśl sobótkowej tradycji rozpalono ognisko. Imprezę uświetnił pokaz tańca z ogniem w wykonaniu członków Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony „KOBRA”.

  •  Damian Roguski

Reklama

Dodaj komentarz