Świat rozwija się poprzez partnerstwo

Dodane w:: Numer 7 (luty 2008) |

Partnerskie stosunku między przedsiębiorstwami, samorządem, organizacjami pozarządowymi, szkołami i pozostałymi instytucjami – receptą na sukces regionu? Okazuje się, że są miejsca, gdzie taka współpraca się udała – i dlatego warto brać z nich przykład!

14 lutego 2008 r. w Centrum Konferencyjno – Bankietowym „Batory” w Tłuszczu odbyła się zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie i Starostę Powiatu Wołomińskiego konferencja „Partnerstwo i współpraca na rzecz budowy nowoczesnego rynku pracy”. Przybyło ponad 60 osób – przedstawicieli samorządów, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców – z terenu większości gmin Powiatu Wołomińskiego. Prowadząca spotkanie pani Jadwiga Olszewska – Urban (specjalistka od wprowadzania idei partnerstwa w życie), starała się uświadomić zgromadzonym, jak istotnym ogniwem w budowaniu nowoczesnego i konkurencyjnego powiatu są przedsiębiorcy. Zwracała uwagę, że często zapomina się, iż każdy zakup poza naszym terenem powoduje wyciek kapitału – a przecież lokalni przedsiębiorcy płacą podatki na swoim terenie. „Moja złotówka albo ożywia moją ziemię, albo inną” – mówiła prowadząca. Podkreślała, że nowoczesne zarządzanie gminą to pobudzanie inicjatyw mieszkańców i uświadamianie sobie, że każde środowisko jest pełne lokalnych liderów. Na spotkaniu omówiono także, sprawdzoną już w wielu miejscach Polski, metodę budowania przewagi konkurencyjnej regionu poprzez tworzenie partnerstwa publiczno – prywatnego oraz przeprowadzenie tzw. warsztatów Lokalnego Ożywienia Gospodarczego, gdzie zmotywowani w odpowiedni sposób uczestnicy wypracowują wspólnie rozwiązania. Warunkiem utworzenia partnerstwa jest zachowanie w nim odpowiedniej proporcji uczestników: 45% muszą stanowić przedsiębiorcy, 25% samorządowcy, zaś 35% infrastruktura (OPS, szkoły, organizacje pozarządowe i inne instytucje). Na zakończenie konferencji uczestnicy pracując w grupach stworzyli listę trudności przy tworzeniu takiego partnerstwa na terenie naszego powiatu i przeciwstawili im korzyści z niego płynące. Poniżej przedstawiamy rozmowę z jednym z organizatorów konferencji – panią Jolantą Tlagą.

Stacja Tłuszcz: Skąd w ogóle wziął się pomysł na konferencję promującą partnerstwo między różnymi sektorami gmin Powiatu Wołomińskiego?

Jolanta Tlaga, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy: Muszę przyznać, że początkowo sceptycznie do tego wszystkiego podchodziłam, gdyż Powiat Wołomiński jest bardzo specyficzny, różnorodny. Niełatwo jest znaleźć wspólne czynniki dla gmin takich jak np. Ząbki, Marki, a z drugiej strony – Strachówka i Tłuszcz. Na szczęście pani Jadwiga Olszewska – Urban, która kończyła w okolicy jeden z projektów, a która jest świetnym propagatorem idei budowania partnerstwa lokalnego, postanowiła mnie przekonać, że warto spróbować. Stąd konferencja. Bardzo mnie cieszy, że wzięło w niej udział tyle osób! Z rozmów, jakie nieoficjalnie dziś prowadziłam wynika, że chęć spotykania się i udziału w warsztatach Lokalnego Ożywienia Gospodarczego jest duża. Czekamy na dalsze sygnały. Jeśli takie zainteresowanie będzie – to pierwsze warsztaty będziemy chcieli zorganizować już w maju.

ST: Proszę opowiedzieć, jak wyglądają warsztaty Lokalnego Ożywienia Gospodarczego?

JT: Warsztaty to przyjemność, ale i… ciężka praca. Składa się na nie cykl 6-7 spotkań – na które obowiązkowo trzeba się przygotowywać i opracowywać spore ilości materiałów. Takie warsztaty byłyby oczywiście bezpłatne dla uczestników, koszty organizacji ponosi Powiatowy Urząd Pracy – dysponujemy środkami finansowymi na promowanie partnerstwa lokalnego.

ST: Ile osób musi się zgłosić, żeby warsztaty ruszyły?

JT: Ciężko jest podać konkretną liczbę, jednak z każdej gminy powinna być kilkunastoosobowa reprezentacja z każdego sektora, czyli: przedsiębiorcy, samorząd, przedstawiciele różnych instytucji oraz organizacji pozarządowych. Niestety, trzeba się liczyć z tym, że najtrudniej jest pozyskać osoby reprezentujące ten pierwszy – przedsiębiorcy rzadko kiedy mają obecnie czas na tego typu inicjatywy. Myślę, że mimo wszystko warto się zmobilizować i poświęcić kilka weekendów na te warsztaty – często się zdarza, że powstają na nich projekty, które stanowią świetny pomysł na lokalny biznes. Ponieważ, jak już wspomniałam, Powiat Wołomiński jest obszarem trudnym do przeprowadzenia partnerstwa, jesteśmy skłonni zorganizować warsztaty LOG nawet dla kilku gmin wiejskich i miejsko – wiejskich: gminy Tłuszcz, Klembów, Dąbrówka, Strachówka, Jadów. Może dla tego terenu uda się znaleźć coś wspólnego. Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w warsztatach Lokalnego Ożywienia Gospodarczego prosimy o zgłaszanie się do Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie (tel. (022) 776-78-67, (022) 787-46-20 wew. 111) oraz Filii Powiatowego Urzędu Pracy w Tłuszczu (ul. Warszawska 10, tel. (029) 757-25-01)

WARTO WIEDZIEĆ – WARSZTATY LOG
Warsztaty Lokalnego Ożywienia Gospodarczego (LOG) to cykl 5-6 spotkań, na których pracuje się nad:
analizą środowiska i zasadami ożywienia,
tworzeniem pomysłów
opracowywaniem pomysłów,
oceną i wyborem projektów do realizacji.
WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE!

Reklama

Dodaj komentarz