ST 9 (89)/2014 MĄDRZE POMAGAĆ

Szlachetna Paczka dotarła do Tłuszcza i potrzebuje wolontariuszy!

siostra Martyna Kułak

W tym roku po raz pierwszy mieszkańcy naszej gminy będą mogli wziąć udział w znanej w całej Polsce charytatywnej inicjatywie Szlachetna Paczka. Ten dopracowany przez wiele lat model pozwala pomagać potrzebującym w mądry sposób i wspierać ich w wyjściu z trudnej sytuacji życiowej. O tym jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki z liderką rejonu siostrą Martyną Kułak rozmawia Maciej Puławski.

 

Na czym polega Szlachetna Paczka?

Często jest tak, że im więcej się pomaga, tym więcej jest biedy. Szlachetna Paczka zapewnia taką pomoc, która daje rodzinom impuls, żeby zmieniły coś w swoim życiu na lepsze i żeby z biedy wyszły. Rodziny otrzymujące pomoc są dokładnie sprawdzane. Nie każda z nich jest kwalifikowana do projektu. Osoby, które żyją ze swojej biedy, nauczone, że nic nie muszą robić, a wszystko powinny dostać – nie zostaną objęte wsparciem. Ta akcja jest oparta o ideę mądrej pomocy. Rodziny same nie mogą się zgłaszać. Szuka ich lider rejonu przy pomocy ośrodków, instytucji i organizacji. Często prawdziwa bieda jest ukryta.

Opis rodziny jest wprowadzany do bazy, w której może ją znaleźć darczyńca. Następnie darczyńca lub darczyńcy – bo lepiej to robić w kilka osób – kompletuje paczkę dla konkretnej rodziny. Byłam kiedyś świadkiem tego, że dla jednej rodziny było aż 10 kartonów. W paczkach zdarza się czasem także sprzęt AGD. Zależy to od możliwości darczyńców i konkretnych potrzeb rodzin.

 

Akcja po raz pierwszy została zorganizowana 13 lat temu, wolontariuszami byli studenci duszpasterstwa akademickiego wspierani przez ks. Jacka Stryczka. Czy Szlachetna Paczka wspiera jedynie rodziny wierzące i chodzące do kościoła?

Nie. Wspiera rodziny potrzebujące, niezależnie od wyznania. Ale oczywiście opiera się o wartości m. in. ideę miłości wzajemnej, poznawanie po owocach, szlachetność, mądrość, zmiana dla innych, szukanie prawdy, odpowiedzialność. Chodzi o to, żeby działać mądrze i żeby owoce były widoczne.

 

Jakich osób poszukujecie Państwo na wolontariuszy?

Muszą to być osoby pełnoletnie. Ewentualnie osoby siedemnastoletnie mogą pełnić funkcje pomocnicze. Szukamy osób, które są otwarte i nie boją się przekraczać siebie. W wyniku projektu zmieniają się nie tylko rodziny, ale i wolontariusze. Trzeba pokonywać swoje słabości, nie jest łatwo spotkać się z trudną sytuacją innych ludzi czy pytać o szczegóły z życia innych. Szukamy osób, które żyją wartościami, bo tak naprawdę, gdy sytuacja jest trudna, można odwołać się tylko do wartości. Uprzedzam od razu, że to nie jest łatwy projekt. Wolontariusze powinni być także osobami dyspozycyjnymi. I na pewno lubić wyzwania.

 

Jakie będą ich zadania?

Wolontariusze odwiedzają poszczególne rodziny, zostają ich opiekunami, spotykają się. Poznają ich historię, potrzeby, sytuację, w której się znajdują. Ale często dla rodziny pomocą już jest to, że ktoś się ich losem zainteresował. Następnie te dane są wprowadzane do systemu, wolontariusze robią opisy rodzin. W listopadzie zostanie uruchomiona baza, z której darczyńcy będą mogli wybrać rodzinę, dla której chcą przygotować paczkę. Rodziny zachowują pełną anonimowość. Wolontariusze będą pomagać darczyńcom jak najlepiej dopasować zawartość paczki w stosunku do potrzeb danej rodziny. Są pośrednikami między darczyńcą, a potrzebującą rodziną. Później wolontariusze będą pełnić dyżury w magazynie, przyjmując paczki.

 

Ile czasu będą musieli na nie poświęcić?

Trudno dokładnie określić. Zaczynamy od szkolenia, które trwa 8 godzin i odbędzie się 12 października. Wszystko zależy od tego ile wolontariusz ma czasu i ile czasu potrzebuje konkretna rodzina. W jednym przypadku potrzebna jest półgodzinna wizyta, w innym trzeba poświęcić więcej czasu. Wprowadzanie danych do systemu komputerowego też zajmuje trochę czasu – więc im szybciej ktoś pisze na klawiaturze, tym szybciej się z tym upora. Jeden wolontariusz będzie miał pod opieką od jednej do trzech rodzin.

 

Dołącz do Szlachetnej Paczki! Jak się zgłosić?

- Wejść na stronę: www.superw.pl i na mapie wybrać rejon Tłuszcz
– Kiedy? Jak najszybciej. Ostateczny termin zgłoszeń upływa 20 października, jednak szkolenie w Tłuszczu odbędzie się 12 października. Jeśli ktoś się zgłosi później będzie musiał się szkolić w innym mieście.

 

Więcej informacji:
www.szlachetnapaczka.pl
lub e-mail: martynacsa@gmail.com

Reklama

Dodaj komentarz